Karamürsel’in kurtuluş gününde resmi tören
04 Temmuz 2024 13:49

Karamürsel’in kurtuluş gününde resmi tören

Karamürsel’in düşman işgalinden kurtuluşunun 103. yıldönümü kutlama etkinlikleri kapsamında resmi tören gerçekleştirildi

Karamürsel Alp’in türbesinde dua ile başlayan program, Balkan ülkelerinden gelen halk oyunları ekipleriyle birlikte yapılan kortej ile devam etti. Karamürsel Kent Meydanı önünden başlayarak, Cumhuriyet Caddesi ve İnönü Caddesi üzerinden devam ederek Atatürk Anıtı önünde sona eren kortej, ilçe halkı tarafından büyük beğeni toplanarak alkış aldı. 4 Temmuz Karamürsel’in kurtuluş günü resmi töreni Atatürk Anıtı’na çelenk sunumuyla başladı. Karamürsel Belediye Başkanı Ahmet Çalık’ın Atatürk Anıtı’na çelenk sunumunun ardından saygı duruşunda bulunuldu, İzmit Belediye bandosu tarafından İstiklal Marşımız çalındı. 

‘KARAMÜRSEL, 3 KEZ İŞGAL GİRİŞİMİNE UĞRAMIŞTIR’

Törene Karamürsel Kaymakamı Osman Aslan Canbaba, Karamürsel Belediye Başkanı Ahmet Çalık, Cumhuriyet Başsavcısı Cihat Karaya, Garnizon Komutanı Vekili, İlçe Emniyet Müdürü Vedat İşliyen, belediye meclis üyeleri, belediye başkan yardımcıları, CHP İlçe Başkanı Anıl Aksu ve sivil toplum kuruluşları katıldı.  Günün anlam ve önemini belirten konuşmayı yapan Karamürsel Belediye Başkanı Çalık, “Tarihimizde Karamürsel, 3 kez işgal girişimine uğramıştır. Kurtuluş savaşlarında, bu denli hesaplaşmanın yaşandığı, bir başka kasabayı bulmak, çok zordur” dedi.

‘HAKLI GURURUNU YAŞIYORUZ’

Büyük Önder Mustafa Kemal Atatürk, o günlerde ordularına: "Hattı müdafaa yoktur, sathı müdafaa vardır. Bu satıh, bütün vatandır. Vatanın her karış toprağı vatandaşın kanıyla ıslanmadıkça terk olunamaz" emrini vermişti. Karamürsel halkı, büyük bir azim ve fedakârlıkla, bu karara uymuştur. Yüzlerce şehit, bir o kadar da gazi ile kazanılan Kurtuluş mücadelesi ile 4 Temmuz 1921 pazartesi günü Karamürsel’imiz düşman işgalinden kurtulmuştur. Yüreği, vatan sevgisi ile dolu, Karamürsel halkının ve Türk Askerinin direnci karşısında, düşman işgal ettiği topraklardan çekilmek zorunda kalmıştır. Şehitlerimizin, kutsal kanları ile sulanan topraklarda, var olmanın haklı gururunu, Karamürsel’in kurtuluşunun, 103. yıl dönümünde yeniden yaşıyoruz. Tüm hemşerilerimizin, 4 Temmuz, Karamürsel’in Düşman İşgalinden Kurtuluş Günü’nü kutluyor,  bu bağımsızlık ve özgürlük mücadelesinin bedelini, canlarıyla ödeyen, başta Gazi Mustafa Kemal Atatürk ve silah arkadaşları olmak üzere, aziz şehitlerimizi, minnet, şükran ve rahmetle anarken, Tüm hemşerilerime sevgi ve saygılarımı sunuyorum” dedi.

HALK OYUNLARI GÖSTERİLERİ YAPILDI

Ardından konuşma yapan Karamürsel Kaymakamı Osman Aslan Canbaba, Karamürsel’in kurtuluşunu kutlayarak aziz şehitlerimize rahmet edildi. Konuşmaların ardından Balkan ülkelerinden gelen ekipler tarafından halk oyunları gösterileri yapıldı ve Belediye Başkanı Ahmet Çalık’a hediye takdiminde bulunuldu.

BENZER HABERLER
X