İşeri, ‘Tarihin akışını değiştiren bir zafer’
21 Ağustos 2023 16:45

İşeri, ‘Tarihin akışını değiştiren bir zafer’

Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Gölcük İlçe Kadın Kolları Yönetimi, parti binasında haftalık olağan toplantısını gerçekleştirdi. Toplantıda konuşan CHP İlçe Kadın Kolları Başkanı Mine İşeri, “Sakarya Muharebesi, tarihin akışını değiştiren bir zaferdir” dedi

Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Gölcük İlçe Kadın Kolları Yönetimi, dün parti binasında haftalık olağan toplantısını düzenledi. Toplantıya CHP İlçe Kadın Kolları Başkanı Mine İşeri ve yönetimi katılım gösterdi. Toplantıda konuşan Başkan İşeri, “Ülkemizin bağımsızlık mücadelesinde en önemli dönüm noktalarından Sakarya Meydan Muharebesi’nin 102. yıldönümünü yaşıyoruz. Başkomutanımız Mustafa Kemal Atatürk’ün komutasındaki ordumuzun işgal kuvvetlerini büyük bir bozguna uğrattığı Sakarya Meydan Muharebesi, şanlı tarihimize geçmiştir. Bağımsızlık mücadelesindeki en önemli olaylardan biri olması nedeniyle de Türk tarihi açısından bu muharebenin ayrı bir önemi bulunuyor” dedi.

‘ZAFERİN MÜJDECİSİ OLMUŞTUR’

Sözlerine devam eden Başkan İşeri, “Sakarya Meydan Muharebesi, 23 Ağustos 1921 tarihinde Polatlı ve Haymana’da başladı ve 22 gün 22 gece sürdü. Türk ordusunun Yunan ordusunu hezimete uğrattığı Sakarya Meydan Muharebesi, Türk Kurtuluş Savaşı’nın zaferle sonuçlanacağının en büyük müjdecisi oldu. Başkomutan Mustafa Kemal Atatürk, Sakarya Meydan Muharebesi sırasında ülke savunmasını şu şekilde ifade etmişti: ‘Hattı müdafaa yoktur, sathı müdafaa vardı. O satıh, bütün vatandır. Vatanın her karış toprağı vatandaş kanıyla sulanmadıkça vatan terk olunamaz’. 13 Eylül 1921 tarihinde sona eren Sakarya Meydan Muharebesi, İngilizlerin destekleri ile Anadolu’yu işgale gelen Yunan ordusunun yenildiği savaştır. Tarihin akışını değiştiren bu zafer, Türk halkının esarete izin vermeyeceğini bir kez daha dünyaya ilan etmiştir” dedi.

‘TÜRK’ÜN GÜCÜ TÜM DÜNYAYA GÖSTERİLDİ’

Başkan İşeri, açıklamasını devam ettirerek “Mustafa Kemal Atatürk önderliğindeki Türk ordusuyla Yunanlılar arasında gerçekleşen savaş, tüm dünyaya Türk’ün gücünü göstermeye yetmiştir. Sakarya Meydan Muharebesi’nin 102. yılını kutluyor, cumhuriyetimizin kurucusu, ebedi başkomutanımız Mustafa Kemal Atatürk ve silah arkadaşları olmak üzere bağımsızlığımız uğruna mücadele eden tüm kahraman şehitlerimizi saygı, rahmet ve minnetle anıyoruz” dedi.

‘KONGREMİZ HAYIRLI OLSUN’

Sözlerini bitiren Başkan İşeri, “Cumhuriyet Halk Partisi Gölcük İlçe Başkanlığı olağan kongremizi 19 Ağustos Cumartesi günü Kazıklı Kervansaray Kültür Yapısı’nda gerçekleştirdik. Tek adaylı olarak gerçekleşen Gölcük ilçe kongremizde mevcut başkanımız Fikret Gürel, bayrağı Mehmet Uzuner’e devretti. Fikret başkanımıza ve yönetimine, bugüne kadar yapmış oldukları özverili çalışmalardan dolayı teşekkür ediyor, görevi devralan Mehmet Uzuner başkanımıza ve yönetimine bundan sonraki çalışmalarında başarılar diliyoruz. Kongremiz, partimiz, kentimiz ve ülkemiz için hayırlı ve uğurlu olsun” dedi. Erdem ŞENGÜL

BENZER HABERLER
X