İmre, ‘Sahnelenen tiyatroyu izliyoruz’
25 Ağustos 2023 16:32

İmre, ‘Sahnelenen tiyatroyu izliyoruz’

Savunma, Büro ve Destek Hizmetleri Sendikası (SAVDES-SEN) Kocaeli Bölge Şube Başkanı Özhan İmre, 7. Dönem Toplu Sözleşme Görüşmeleri ile ilgili değerlendirmelerde bulundu. İmre, “Sahnelenen tiyatroyu izliyoruz” dedi

Memur ve memur emeklisinin, 2 yıllık mali ve sosyal haklarının belirleneceği 7’nci Dönem Kamu Toplu Sözleşmesi görüşmelerinde yaklaşık 4 milyon memur ve 2,5 milyon memur emeklisinin, 2024-2025 yıllarındaki mali ve sosyal haklarının belirleneceği 7’nci Dönem Kamu Toplu Sözleşmesi görüşmelerinde 1 Ağustos’ta başlayan süreç sona erdi. Kamu İşveren Heyeti ile Yetkili Konfederasyon Memur-Sen genel zam oranlarında uzlaşmaya varamazken 11 iş kolunda ise yetkili sendikalarla ile Kamu işveren Heyeti arasında imzalar atıldı. Görüşmelerde Kamu Görevlileri Hakem Kurulu süreci başladı. Savunma, Büro ve Destek Hizmetleri Sendikası (SAVDES-SEN) Kocaeli Bölge Şube Başkanı Özhan İmre,7. Dönem Toplu Sözleşme Görüşmeleri hakkında dün bazı açıklamalarda bulundu. Başkan İmre, yaptığı açıklamada “7. Dönem Toplu Sözleşme Görüşmeleri sonucunda, 11 hizmet kolunda 291, kamu çalışanlarının geneline yönelik ise 50 madde olmak üzere toplamda 341 madde üzerinde uzlaşma sağlandığı, maaş artışlarına yönelik hususların ise hakem heyetine bırakıldığı açıklandı” ifadelerine yer verdi.

‘TÜİK ENFLASYONU KADAR ARTIŞ, YANİ SIFIR ZAM’

Sözlerini sürdüren Başkan İmre, “Diğer bir anlatımla alışık olmadığımız karma bir yöntem. ‘Masadan kaçmadık, sorumluluk da almadık yöntemi’. Sonuç itibariyle memur ve emeklilerine TÜİK enflasyonu kadar artış, yani sıfır zam. Hizmet kolları mı? 01 Büro, Bankacılık ve Sigortacılık hizmet kolunda 27 civarı madde var ve neredeyse tamamına yakını 6. Dönem Toplu Sözleşme’den kalma ve çoğunluğu fazla çalışma ücretinin saat başı 5,40 TL artışı ile ilgili” ifadelerini kullandı.

‘SAHTE KAZANIM AÇIKLAMALARI’

Sözlerine devam eden Başkan İmre, “5,40 TL fazla çalışma ücretinin ve bazı kadrolara verilen 5-10 puanlık özel hizmet tazminatı artışının, açlık sınırına itilen ve neredeyse yüzde 90’ı yoksulluk sınırı altında kalan memurları ekonomik olarak rahatlatacağına inanan ve sahte kazanım açıklamalarına kendi de inanmayan yetkili sendikal yapıların basiretsizlik ve beceriksizlik üzerine sahnelediği tiyatroyu izliyoruz. Sayın Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanımızın, önümüzdeki aylarda cebimizden çıkacak 2023 yılı enflasyon farkını, 2024 yılı zammı gibi lanse etmesini de hayretle karşılıyor ve diyoruz ki ‘Ne de olsa, bir haftada alışır, sonra da unuturuz’ ” dedi.

‘KİMSE FARKINDA DEĞİL’

İmre, açıklamasının devamında “Maalesef sahnelenen toplu sözleşme tiyatrosunun son bölümü bu senaryoya dayanıyor. Ancak kimse farkında değil. Memur ve emekli ekonomik krizi çoktan aştı, resmen buhran yaşıyor. Yetkili konfederasyon, yaptıklarını unutmasın. Huzur-u mahşerde vebalini aldığı 6 milyon memur ve emeklinin hesabını onlar verecek. Biz de şahitlik edeceğiz, şikayetçi olacağız. Bu yapılanları unutmadan, emeğe ve alınterine sahip çıkmaya devam edeceğiz”  dedi.

MEYDANLARDA VE SAHALARDA OLACAĞIZ’

Başkan İmre, 31 Ağustos 2023’ten itibaren, bu güne kadar olduğu gibi meydanlarda ve sahalarda olacağız. Haklılığımızı haykıracağız, memur ve emeklileri itildikleri buhrandan çekip çıkarmak için var gücümüzle mücadele edeceğiz. Biz varız. Bizi takip etmeye devam edin. Tüm mesai arkadaşlarımızı emeğin ve onur mücadelesinin adı SAVDES-SEN çatısı altında mücadele etmeye bekliyoruz” sözleriyle açıklamasını sonlandırdı. Erdem ŞENGÜL

X