İmre, ‘Mücadelemizi yılmadan sürdüreceğiz’
21 Kasım 2023 17:43

İmre, ‘Mücadelemizi yılmadan sürdüreceğiz’

SAVDES-SEN Kocaeli Bölge Şube Başkanı Özhan İmre, sendika olarak üyeleri adına yapılmasını istedikleri talepleri hakkında açıklamalarda bulundu. İmre, “Mücadelemizi yılmadan sürdüreceğiz” dedi

Savunma, Büro ve Destek Hizmetleri Sendikası (SAVDES-SEN) Kocaeli Bölge Şube Başkanı Özhan İmre, sendika olarak üyeleri adına yapılmasını istedikleri talepleriyle ilgili olarak dün açıklamalarda bulundu. Başkan İmre, yaptığı açıklamada “Üyelerimizin gerek iş hayatı, gerekse sosyal hayatlarında daha iyi şartlarda çalışabilmeleri ve yaşayabilmeleri adına elimizden gelen gayreti gösteriyor ve çalışmalar yapıyoruz. Bu anlamda, üyelerimizin taleplerini de ilgililere aktarıyor, sorun ve eksiklerin giderilmesi için çalışmalarımızı sürdürüyoruz” dedi.

‘UYGUN OLARAK DÜZENLENMELİ’

Sözlerine devam eden İmre, “Üyelerimizin isteklerini çözüm odaklı olarak aktarmaya devam ediyoruz. Kışlalarda yer alan Birinci Basamak Muayene Merkezlerinin doğrudan kışla komutanına bağlanması, kurum tabiplerine rütbe denkliği verilmesinin sağlanmasını istiyoruz. Milli Savunma Bakanlığı Karargahı ve bağlı birimlerinde görev yapan koruma ve güvenlik görevlisi personelin kılık kıyafet, silah gibi sorunları giderilmelidir. Askerlik şube başkanlıklarına yedek subay ve yedek astsubayların vekalet etmesi uygulamasına son verilmeli, yükümlü er/erbaş bulunmayan müstakil askerlik şubelerine şube müdürü, yoksa uzman personelin vekalet etmesi sağlanmalıdır. İnsani maksatlı mayın temizliği faaliyetlerinde görev yapan MAFAM ile mühimmat depolama, taşıma ve ayıklama işlerinde (Mühimmat komutanlıkları, MİGYEM gibi) görevli devlet memuru personelimizin ‘Tehlikeli ve çok tehlikeli işler sınıfına dâhil edilmesi’ ve personelin özlük haklarının buna uygun olarak düzenlenmesinin sağlanmasını istiyoruz” dedi.

‘KADRO SORUNU GİDERİLMELİ’

Başkan İmre, açıklamasını sürdürerek “Milli Savunma Bakanlığı promosyon sözleşmesine ek sözleşme yapılarak talepte bulunacak Milli Savunma Bakanlığı ve Türk Silahlı Kuvvetleri birimlerinin de dahil edilebilme imkanı getirilmeli. Milli Savunma Bakanlığı hizmet binalarındaki koridorlara, personelin ücretsiz faydalanabileceği su sebili konulmalıdır. Milli Savunma Bakanlığı Disiplin Amirleri Yönetmeliği çalışmalarında, 6413 sayılı Türk Silahlı Kuvvetleri Disiplin Kanunu ve 1 Sayılı Cumhurbaşkanlığı Kararnamesinin 509. maddesindeki hiyerarşik kademeler dikkate alınarak şube müdürlerinin, disiplin amiri olarak düzenlenmesini talep ediyoruz. Gazi Uyum Evi ve diğer birimlerde sözleşmeli personelden kadroya geçen memurların kadro unvan sorunu giderilmelidir. Sözleşmeli personelden kadroya geçen memurların derece ve kademeleri de düzenlenmeli. Millî Savunma Bakanlığı’nda görevli devlet memurlarının sistem üzerinden kamplara (çalışan/emekli) başvuru yapabilmesi maksadıyla internet üzerinden başvuru alınması olanağının getirilmesini istiyoruz” dedi.

‘YAŞANAN MAĞDURİYETLER GİDERİLMELİ’

İmre, açıklamasının sonunda “Destek hizmetlerinde görevli garsonların görevlendirilmeleri yapılmalı, eksik personel ihtiyacının giderilmelidir. 23 Eylül 2023 tarihinde yapılan MSB ve TSK GYUD sınavlarında 4 yanlışın bir doğruyu götürmesi, sınav soruları ve cevaplarının yayımlanmaması nedeniyle yaşanan mağduriyetlerin giderilmelidir. Milli Savunma Bakanlığı Döner Sermaye Teşkilatı’nda görevle personelin yapılan sınava alınmaması ve bu konuda dava açılması sonucunda kazanılması dolayısıyla söz konusu birimin MSB’nin bir birimi olduğu gerekçesiyle müteakip dönemlerde herhangi bir mağduriyetin yaşanmamasının sağlanmasını istemekteyiz. Bu çalışmalar kapsamında kritik bölge olarak adlandırılan 38 ilde görev yapan Milli Savunma Bakanlığı, Türk Silahlı Kuvvetleri, Jandarma Genel Komutanlığı, Sahil Güvenlik Komutanlığı ve Emniyet Genel Müdürlüğü’nde görevli devlet memurlarına 9000 gösterge puanı karşılığı (yaklaşık 4500 TL) ilave ödeme yapılmasını talep ediyoruz. Savunma Hizmetleri Uzmanı ve Silahlı Kuvvetler Uzmanı kadrolarına kurum içinden atama yapılması ile ilgili başlatılan çalışmalar devam etmektedir. Ayrıca, MSB ve TSK GYUD sınavlarının belirli bir periyoda bağlanarak 2024 yılında da yapılması beklenmektedir. Sendikal mücadelemize hem makam ziyaretleri hem de sahada üye bilgilendirme toplantıları, eylem ve etkinliklerle yılmadan kararlılıkla devam edeceğimizi ifade ediyoruz” dedi. Erdem ŞENGÜL

BENZER HABERLER
X