İlk iftar şehit aileleri ve gazilerle
12 Mart 2024 11:05

İlk iftar şehit aileleri ve gazilerle

Rahmet, mağfiret ve bereket ayı, on bir ayın sultanı Ramazan ayında şehit aileleri, gaziler ve aileleri onuruna düzenlenen iftar yemeği, Kocaeli Valisi Seddar Yavuz ve eşi Selda Yavuz’un ev sahipliğinde gerçekleştirildi

Kocaeli Valisi Seddar Yavuz ve eşi Selda Yavuz’un şehit aileleri, gaziler ve gazi ailelerinin masalarını tek tek gezerek selamlamaları ile başlayan program, Fevziye Camii İmam Hatibi Faruk Çoban tarafından okunan Kur’an-ı Kerim tilaveti ile devam etti. Yenilen iftar yemeği ve İl Müftüsü Mehmet Sönmezoğlu tarafından okunan duaların ardından Şehit, Dul ve Yetimleri Derneği Kocaeli Şube Başkanı Şaban Arlı ve Kocaeli Büyükşehir Belediye Başkanı Doç. Dr. Tahir Büyükakın selamlama konuşması gerçekleştirdiler.

‘RAMAZAN’I ŞERİFİMİZ MÜBAREK OLSUN’

Konuşmalarını yapmak üzere kürsüye gelen Vali Seddar Yavuz yaptığı konuşmalarında; “Hepinizi sevgiyle ve saygıyla selamlıyorum. Ramazan’ı Şerifimiz mübarek olsun. İlk orucumuzu birlikte açma şerefini bizlere bahşettiniz, hepinize ayrı ayrı minnet ve şükran duygularımı ifade ediyorum. Hepinizin bildiği gibi bin aydan daha hayırlı olan ve Kur’an-ı Kerim’in nazil olmaya başladığı ay olan, af, mağfiret ve cehennem azabından kurtuluş olarak ifade edilen Ramazan’ı Şerife erişmiş bulunuyoruz. Hamdolsun ki memleketimizde huzur ve güven var. İnşallah ülkemizdeki bu güzel huzur ve güven ortamının öncelikle İslam âlemine ve tüm insanlığa yayılması da en büyük dileğimizdir” dedi.

‘SİZLERLE HER DAİM GURUR VE ONUR DUYUYORUZ’

Yataklarına aç giren insanların olduğuna vurgu yapan Vali Yavuz, “Dünyada 900 milyon aç insan var ve maalesef bu insanlar yataklarına aç giriyor, diğer taraftan da insanlar inadına israf ediyor ne kadar acı. İşte böyle adaletsiz bir dünyada yaşadığımızı da tabii unutmamamız gerekiyor. Dünyanın her neresinde insanlar eziyet çekiyorsa, aç susuzsa, dileriz ki bu mübarek Ramazan ayı vesilesiyle son bulur. Bizler de birlik ve beraberliğimizi, kardeşliğimizi pekiştirir, birbirimizi daha çok sever, saflarımızı daha çok sıkılaştırırsak, yardımlaşma ve dayanışma duygularımızı daha çok geliştirirsek inanıyorum ki daha güçlü olacağız. Türk Milleti her daim dünyaya hak, hukuk ve adalet mesajı vermiş bir millettir. Bugün de bu vatan için, bu topraklar için, bu medeniyet için feda-i can eylemiş aziz şehitlerimizin emanetleri ile bir aradayız. Yine vücutlarında kahramanlık izlerini taşıyan onur abidelerimiz, kahraman gazilerimiz ve onların kıymetli aileleri, evlatları ile bir aradayız. Çok onurluyuz, çok gururluyuz, iyi ki varsınız, sizlerle her daim gurur ve onur duyuyoruz”

‘SİZLERE MİNNET VE ŞÜKRAN BORÇLUYUZ’

Sözlerini sürdüren Vali Yavuz, “Sizler varsınız ay yıldızlı al bayrağımız nazlı nazlı dalgalanıyor, sizler varsınız İstiklal Marşı’mızı daha gür söylüyor, korkmuyoruz çünkü son ocak sönmeden bayrak inmez, ezan dinmez. Sizlere minnet ve şükran borçluyuz. Her daim hizmetinizde ve emrinize olmaktan onur ve gurur duyuyoruz. Hem Valiliğimiz olarak, hem Büyükşehir Belediyemiz hem buradaki askeri birliklerimiz yani kısacası devletimizin tüm birimleri, aziz milletimizin tüm evlatları sizi gönlünde, kalbinde yaşatıyor, sizleri her daim gördüğünde hürmetle ve saygıyla eğiliyor. Allah, tutmuş olduğumuz oruçlarımızı kabul eylesin, şehitlerimize rahmet eylesin makamlarını ali, mekânlarını cennet eylesin. Kahraman gazilerimize hayırlı, bereketli, huzurlu uzun ömürler diliyorum. Sevdiklerinizle nice Ramazanlara, bayramlara ulaşmayı nasip etsin” diyerek davete icabetlerinden dolayı herkese teşekkür etti.

MİSAFİRLERİ İLE YAKINDAN İLGİLENDİLER

Konuşmaların ardından Kocaeli Valisi Seddar Yavuz ve eşi Selda Yavuz ile protokol üyeleri, şehit aileleri, gaziler ve gazi aileleri ile yakından ilgilenerek onlarla sohbet ettiler ve günün anısına fotoğraf çektirdiler. Kocaeli Valiliği tarafından düzenlenen iftar programına; Vali Seddar Yavuz ve eşi Selda Yavuz’un yanı sıra, Donanma Komutanı Koramiral Kadir Yıldız ve eşi Nurhan Yıldız, Kocaeli Milletvekilleri; Prof. Dr. Sadettin Hülagü, Radiye Sezer Katırcıoğlu, Veysal Tipioğlu, Mehmet Akif Yılmaz, Cemil Yaman, Sami Çakır, Harun Özgür Yıldızlı, Nail Çiler ve Mehmet Aşıla,  Deniz Eğitim-Öğretim ve Garnizon Komutanı Tümamiral Erhan Aydın ve eşi, Deniz Hava Komutanı Tuğamiral Mehmet Savaş Eser ve eşi, Donanma Komutanlığı Kurmay Başkanı Tümamiral Nihat Baran ve eşi, Gölcük Tersanesi Komutanı Tuğamiral Mustafa Saygılı ve eşi,  Donanma Komutanlığı Harekat Başkanı Tuğamiral Kenan Kaan Türkkan ve eşi, Gölcük Deniz Ana Üs Komutanı Tuğamiral Ali Tuna Baysal, Kuzey Görev Grup Komutanı Tuğamiral Erdinç Altıner ve eşi, Denizaltı Filosu Komutanı Tuğamiral Timur Yılmaz ve eşi, Kocaeli Büyükşehir Belediye Başkanı Doç. Dr. Tahir Büyükakın, Cumhuriyet Başsavcısı Ferhat Kapıcı, Kocaeli Adalet Komisyonu Başkanı Muhiddin Paça,  Kocaeli Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Nuh Zafer Cantürk ve eşi, Kocaeli Sağlık ve Teknoloji Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Muzaffer Elmas, Baro Başkanı Av. Mehmet Gül,  Vali Yardımcıları, İlçe Kaymakamları ve eşleri,  İl Emniyet Müdürü Faruk Karaduman ve eşi, İl Jandarma Komutanı J.Kd. Alb. Murat Bozkurt, İl Müftüsü Mehmet Sönmezoğlu ve eşi,  daire müdürleri, Türkiye Harp Malulü Gaziler, Şehit, Dul ve Yetimleri Derneği Kocaeli Şube Başkanı Şaban Arlı, Muharip Gaziler Derneği Kocaeli Şube Başkanı Nurettin Recep Sağlık, şehit aileleri, gaziler ve gazi aileleri katıldı.

Habere ait diğer görseller

BENZER HABERLER
X