İlk ders zili çaldı
11 Eylül 2023 16:35

İlk ders zili çaldı

2023-2024 Eğitim-Öğretim Yılı, ilçemizde düzenlenen törenlerle başladı. Öğrencilerin bir sene boyunca okullarına giderek eğitimlerini alacağı sürecin başlangıcında protokol üyeleri, ilk ders zilini öğrencilerle birlikte çaldı

2023-2024 Eğitim-Öğretim Yılı, dün ülke genelinde olduğu gibi ilçemizde de düzenlenen törenlerle başlamış oldu. Bu kapsamda ilk olarak Anıtpark’ta Gölcük İlçe Milli Eğitim Müdürü Caferi Tayyar Mert tarafından Atatürk Anıtı’na çelenk sunumu yapıldı. Bu programa İlçe Milli Eğitim Müdürü Mert’in yanı sıra İlçe Milli Eğitim Şube Müdürleri, okul müdürleri, öğretmenler ve öğrenciler katılım gösterdi. Çelenk sunumunun ardından bir dakikalık saygı duruşunda bulunuldu ve ardından İstiklal Marşı’mız okundu. Buradaki program, anı fotoğrafı çekilmesi sonrasında tamamlandı.

ÖĞRENCİLER, PROTOKOLE ÇİÇEK TAKDİM ETTİ

Günün diğer programı, Gölcük Piri Reis İlkokulu’nda düzenlendi. Buradaki programa ise Kocaeli Vali Yardımcısı ve Gölcük Kaymakam Vekili Ali Ada, Gölcük Belediye Başkanı Ali Yıldırım Sezer, Gölcük İlçe Milli Eğitim Müdürü Caferi Tayyar Mert, İlçe Milli Eğitim Şube Müdürleri, Piri Reis İlkokulu Müdürü Güven Kaya, okul müdürleri, öğretmenler, öğrenciler ve çok sayıda veli katılım gösterdi. Okul bahçesinde düzenlenen programda ilk olarak Kocaeli Vali Yardımcısı ve Gölcük Kaymakam Vekili Ali Ada, Gölcük Belediye Başkanı Ali Yıldırım Sezer ve İlçe Milli Eğitim Müdürü Caferi Tayyar Mert’e çiçek takdim edildi. Sonrasında bir dakikalık saygı duruşunda bulunuldu ve İstiklal Marşı’mız okundu.

‘HER BİR ÖĞRENCİMİZ VAZGEÇİLMEZ BİR DEĞERDİR’

Gölcük İlçe Milli Eğitim Müdürü Mert, programda yaptığı konuşmada “Bugün çok uzun zamandır sessiz olan okulumuz şu an cıvıl cıvıl ve okumaya yeni başlayan 1. sınıf öğrencilerimiz başta olmak üzere bütün çocuklarımızda apayrı bir coşku var. Büyük bir mutluluk var.  Okulun sıcaklığında, öğretmenleri ve arkadaşlarıyla buluşmanın yine coşkusu içindeler. Yeni eğitim – öğretim yılında ülkemizde bütün güzelliklerin yaşanması ve çocukların hayata hazırlanması, öğretmenleri tarafından özgüvenlerinin verilmesi ile gerçekleşecektir. Milli – manevi değerlerin kazandırılmasıyla zenginleştirmek noktasında 2023 – 2024 Eğitim – Öğretim Yılı’nın hem Piri Reis İlkokulu ailemize hem Gölcük’ümüze hem Kocaeli’mize hem tüm Türkiye’mize hem de ülkemize hayırlı olmasını temenni ediyorum. Türk milli eğitiminin temel amacı doğrultusunda yenilenen müfredatımızda, anlayan ve geleceği hedefleyen bireyler yetiştireceğimizi ve bu doğrultuda ülkemizin kalkınmış bir geleceğe ulaşmasında her bir öğrencimizin bizim için vazgeçilmez bir değer ve bir zenginlik olduğunun bilinmesini özellikle vurgulamak istiyorum” dedi.

‘EĞİTİME BAŞLAMIŞ BULUNUYORUZ’

Sözlerine devam eden Mert, “Bugün Gölcük’ümüzde 32 bin 803 öğrencimizle, 100 okulumuzda 1273 derslikte eğitim öğretime başlamış bulunuyoruz. Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün ifade ettiği gibi ‘Eğitimdir ki bir milleti ya özgür, bağımsız, şanlı, yüksek bir topluluk halinde yaşatır ya da esaret ve sefalete terk eder’. Bu düşünceden yola çıkarak ülkemizi muasır medeniyetler seviyesinin üstüne taşıyacak olan, bakanlığımızın ortaya koyduğu 2023 hedefleri ve 2053 ve 2071 vizyonuyla buluşturacak olan temel unsur da yine eğitimdir ve bu yol da eğitimden geçmektedir. Bu bağlamda eğitim ve öğretimdeki en önemli hedefimiz, çocuklarımızın yetenek ve ilgililerinin dahilinde zihinsel, ruhsal, sosyal, bütün yönleriyle gelişimlerine öncülük edip milli, manevi, ahlaki ve evrensel değerlere bağlı birer birey olarak yetiştirmeye gayret edeceğiz. Değerli öğretmenlerim, heykeltıraş mermere neyse öğretmen de çocuğa odur. Sizler, önce öğrencilerin yüreğine, sonra aklına dokunan, okumayı sevdiren birer rehbersiniz. Özverili çalışmalarınızda onları bilgi, beceri, tutum ve davranışlarınızla donatacağınıza inancım tamdır. Bu yönüyle her birinize ayrı ayrı başarılar diliyorum” dedi.

‘BAŞARILAR DİLİYORUM’

Mert, konuşmasının sonunda “Sevgili öğrencilerim, sizler için de hani Aşık Veysel diyor ki ‘Dünyanın en zengin aklını gördüm, sermayesini sordum, okul dediler’. Dolayısıyla bu yönüyle sizlerin de gözlerinde okumanın heyecanı, sevincini ve ışıltısını gördüm ki her birinize ayrı ayrı başarılar diliyorum. Sevgili velilerimiz, bugün çocuklarınızı okulla buluşturmanın heyecanını hep birlikte yaşıyoruz. Sizin çocuklarınız bizim çocuklarımızdır ve bizlere emanettir. Mevlana’nın dediği gibi ‘Aynı dili konuşanlar değil, aynı duyguyu paylaşanlar anlaşılabilir’. Sizler de bizlerin paylaştığı aynı duyguyla çocuklarımızı güzel bir geleceğe hazırlamamız noktasında okulumuzda idarecilerimizle, bizlerle işbirliği halinde bu çocukları hep beraber hazırlayacağız inşallah. Burada her konuda bizlere vizyonu ve liderliğiyle destek veren Sayın Vali Yardımcımıza bir kez daha kurumun ve şahsım adına teşekkür ediyorum. Yine bütün okullar açıldığı zaman okulların bütün hazırlıklarında ve okul devam ederken de bütün ihtiyaçlarımızda yanımızda olan saygıdeğer Belediye Başkanımız Ali Yıldırım Sezer’e, destekleyen tüm kurum ve kuruluşlarımıza ve mesai mefhumu gözetmeden çalışan hem okul müdürü hem de öğretmen arkadaşlarıma bir kez daha teşekkür ediyorum. 2023 – 2024 Eğitim – Öğretim Yılı’nın hem Gölcük’ümüze hem de ülkemize hayırlı olmasını temenni ediyor, saygılar sunuyorum” dedi.

‘BÜYÜK ÖNEM TAŞIYOR’

Gölcük Belediye Başkanı Ali Yıldırım Sezer, “2023-2024 Eğitim-Öğretim Dönemi’nin sadece ilçemize değil, tüm ülkemize hayırları olmasını diliyorum. Az önce kıymetli müdürüm çok güzel anlattı. Cumhuriyetimizin kurucusu Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün göstermiş olduğu muasır medeniyetler seviyesinin üzerine çıkmanın anahtarı aslında eğitimdir. Bizler vücudumuzda DNA’larımızla bütün özelliklerimizi doğuştan elde ediyoruz. Ancak kültürel olarak bilgilerimizi, ancak okuldan eğitimle öğrenerek elde edebiliyoruz. Gençlerimiz dünyaya geliş sebeplerini, amaçlarını, tarihteki bilinçleri, tarihte bu milletin neler yapmış olduğunu ancak eğitim sayesinde öğrenebilecekler. Büyük Türk milletinin bir ferdi olduklarını, milli manevi değerlerini yine okulda öğrenebilecekler. Dolayısıyla bu yönde yapılacak olan çalışmalar, ülkemizi dünya üzerinde daha ileri bir noktaya taşıyabileceği gibi hayatı anlamlandırmamız noktasında da büyük önem taşımaktadır. Burada emek sarf eden kıymetli müdürlerimize, öğretmenlerimize şükranlarımı arz ediyorum. Biz de yerel yönetimler olarak elimizden geldiğince bugüne kadar destek olduk. Bundan sonra da olmaya devam edeceğiz. Öğrencilerimiz bir an önce sınıflarına geçmek için sabırsızlanıyorlar. Ben kendi heyecanlarını da çok iyi anlıyorum. Sözü fazla uzatmak istemiyorum. 2023 – 2024 Eğitim – Öğretim Yılı’nın ilçemize ve ülkemize hayırlar getirmesini diliyor, saygılar sunuyorum” dedi.

‘ÖĞRETMENLERİN EĞİTİME KATKISI ANLAŞILMIŞ OLDU’

Kocaeli Vali Yardımcısı ve Gölcük Kaymakam Vekili Ali Ada, “2023-2024 Eğitim-Öğretim Yılı’nın başlangıcında sizlerle beraber olmanın sevincini ve mutluluğunu yaşıyorum. Bugünlerde kendi çocukluğum aklıma geliyor. İlkokula başladığım gün hala aklımda. Öğretmenimin ilk sözleri de hala aklımda. Ülkemizin, cumhuriyetimizin banisi Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün ‘Öğretmenler, yeni nesil sizin eseriniz olacaktır’ sözü burada daha büyük bir anlam kazanıyor.  Değerli öğretmenlerim; devlet olarak, hükümet olarak eğitim şartlarının, eğitim kalitesinin iyileştirilmesi için bina yaparız. O binaları son model teknolojilerle donatırız. Okula geliş – gidiş için gerekli önlemleri alırız. Ancak bütün bunlar, okuldaki öğretmenin öğrencilerle birebir buluşması adına fazla bir önem ifade etmiyor. Çok değil, geçen yıla kadar bir pandemi dönemi yaşadık. İnşallah, Allah’ım bu dönemleri bir daha bizlere yaşatmaz. Öğrenciler evlerinde uzaktan eğitimle derslerini görmeye çalıştılar. Eğitim kalitesinin okullardaki gibi olmayacağını biliyorduk. Mecburiyetten bir uygulama oldu. Ancak burada öğretmenlerin eğitime katkısı bir defa daha anlaşılmış oldu” dedi.

‘OKULLARIMIZDA YENİ DÜZENLEMELER YAPIYORUZ’

Sözlerine devam eden Vali Yardımcısı ve Kaymakam Vekili Ada, “Gölcük ilçemizde yaklaşık 100 okulda 33 bin öğrenci eğitim – öğretime başladı. Depremin getirdiği sıkıntıları aşmak için okullarımızda yeni düzenlemeler yapıyoruz. Okullarımızda güçlendirmeler yapıyoruz. Bu esnada her açıdan yanımızda olan, okullara ve eğitime yardımını esirgemeyen değerli Belediye Başkanımız Ali Yıldırım Sezer’e bir kez daha teşekkür etmek istiyorum, sağ olsunlar. Okulların açılmasından bir gün önce, tatil gününde mesai mefhumu dinlemeden bütün okullarımızı, eksikliklerini giderme açısından tek tek dolaşarak yöneticilerimizle, öğretmenlerimizle bir araya geliyor” dedi.

‘HAYIRLI OLMASINI DİLİYORUM’

Ada, konuşmasının sonunda “Değerli öğrenciler; okula yeni başlayan öğrencilerimiz var. Siz onlara abilik, ablalık yapacaksınız. Sizler de 1 yaş büyüdünüz. Sınıflarınız değişti. İnşallah ilkokul, ortaokul, lise, üniversite yıllarında yine ilk öğretmenlerinizi, ilk arkadaşlarınızı hatırlayacaksınız. Onun için herkes ‘Derslerinize çalışın’ der. Dersinize çalışmak tabii ki sizin göreviniz ama ben başka bir şey söylüyorum; arkadaşlarınıza iyi davranın. Çünkü bu dönemde oluşturacağınız dostluklar, ileride de devam edecek. Arkadaşlarınız, ileride bakacaksınız ki kardeşiniz olacak. Değerli basın mensupları; eğitim – öğretim yılı başlangıcından itibaren okulların eksikliklerinin tamamlanmasına yönelik olarak bizlere yol gösterici haberler yaptınız. Bazen telefonla ulaştınız. ‘Şu okulumuzda şu eksiğimiz var. Bunları giderir misiniz?’ şeklinde bizleri yönlendirdiniz. Sizlere bir kez daha teşekkür etmek istiyorum. Aslında basın, burada bir kez daha önem kazanıyor. 2023 – 2024 Eğitim – Öğretim Yılı’nın başlangıcında, bu senenin ilçemize, ülkemize, öğrencilerimize öğretmenlerimize ve velilerimize hayırlı uğurlu olmasını diliyor, saygılarımı ve sevgilerimi sunuyorum” dedi.

HALK OYUNLARI OYNANDI

Konuşmaların ardından öğrenciler tarafından yeni eğitim – öğretim dönemi ile ilgili olarak şiirler okundu. Programın devamında yine öğrenciler tarafından Diyarbakır yöresine ait halk oyunları gösterisi gerçekleştirildi. Dördüncü sınıf öğrencilerinin birinci sınıf öğrencilerine balon vererek karşılamaları sonrasında protokol tarafından ilk ders zili çalındı ve öğrenciler de sınıflarına giderek eğitim – öğretime başladılar. Erdem ŞENGÜL

Habere ait diğer görseller

X