‘İkili iş görüşmelerine başvuru yüzde 25 arttı’
23 Ağustos 2023 14:47

‘İkili iş görüşmelerine başvuru yüzde 25 arttı’

KOTO meclis toplantısında konuşan Başkan Necmi Bulut, Türk firmaların yabancı firma temsilcileri ile online görüşmelerde bulunarak olası işbirliği fırsatlarını değerlendireceği yarın yapılacak Co-Matching ikili iş görüşmelerine başvurularda geçen yıla kıyasla yüzde 25 artış olduğunu belirtti

KOTO’nun Ağustos ayı Meclis Toplantısı Burhan Kasım Meclis Salonu’nda gerçekleştirildi. KOTO Başkanı Necmi Bulut’un hazır bulunduğu toplantıya meclis üyeleri katıldı. KOTO Meclis Başkanı Hüseyin Gezer’in yurtdışında olması sebebiyle meclise Meclis Başkan Vekili İbrahim İkiz başkanlık yaptı. Toplantıda geçtiğimiz ayın toplantı zaptı görüşülerek onaylandı. Aylık faaliyet raporu da görüşülürken temmuz ayı mizanı da görüşülerek onaylandı. Öte yandan mecliste geçen ay görüşülen ve kurulması kararlaştırılan Verimlilik Komisyonu üyeliklerine de Adnan Sancak, Mehmet Veysel Besnili, Mustafa Akcan, Nilay Özkan, Yaşar Can seçildi.

‘SİSTEME KAYIT YAPTIRAN 468 FİRMA VAR’

Akabinde kürsüye gelen KOTO Başkanı Necmi Bulut, “2018 yılından beri düzenledikleri bu yıl yarın çevrimiçi gerçekleştirilecek olan Co-Matching ikili iş görüşmeleri etkinliğinden söz ederek, “Hazırlık çalışmalarına devam ediyoruz. Bu kapsamda Co-Matching’e davet etmek ve ülkelerinde duyurulması amacıyla hedef ülkelerin başkonsoloslukları, Ticaret Müşavirlikleri, Türkiye’de yerleşik Ticaret ve Sanayi Odaları, yatırım ajansları ve yurt dışındaki Türk Misyonları ile temasa geçerek bilgilendirmelerde bulunduk. Şu anda 32 ülkeden sisteme kayıt yaptıran 468 firma bulunmaktadır. Geçtiğimiz yıl ise 362 katılımcı etkinliğimize dahil olmuştu. Katılımcı sayısında geçen yıla kıyasla yüzde 25 artış gerçekleşmiştir. Türk firmalarımız yabancı firma temsilcileri ile online görüşmelerde bulunarak olası işbirliği fırsatlarını değerlendirecekler. Türkiye’den katılım: 222, diğer ülkeler: 246” dedi.

‘YATIRIM FİNANSMANININ ZORLAŞMASINA YOL AÇACAK’

Temmuz ayında ekonomide yaşanan gelişmelere de değinen Bulut, “Merkez Bankası, yılsonu enflasyon beklentisini, yüzde 58 düzeyine yükseltirken tek haneli enflasyon için 2 yıllık bir projeksiyon ortaya koydu. Nitekim Temmuz ayında TÜFE aylık yüzde 9,49, yıllık yüzde 47,83; Yurtiçi-ÜFE ise, aylık yüzde 8,23 ve yıllık yüzde 44,5 arttı. Geçen ay ifade ettiğimiz beklenti doğrultusunda, kur ve ücret artışları, vergilerde ve akaryakıt fiyatlarında düzenlemeler ile enflasyon beklentileri, fiyatları artıran temel nedenler arasında yer aldı. Para politikasında sadeleşme ve sıkılaşma tercihi doğrultusunda bankaların KKM’den TL mevduata geçişe yönlendirilmesi, kredi faizlerinin yükselmesine; dolayısıyla ticaret erbabı için satışların baskılanmasına, işletme ve yatırım finansmanının zorlaşmasına yol açacaktır. Cari denge Haziran’da 674 milyon dolar fazla verirken yıllık bazda 56,5 milyar dolar düzeyinde bir cari açık söz konusu. Seçim sonrasında kaydedilen düzenli artışla rezervler 116 milyar doları aştı” dedi.

‘BÜTÇE TEMMUZDA FAZLA VERDİ’

Sözlerini sürdüren Başkan Bulut, “Hisse senedi piyasasına yabancı girişleri yanında Körfez ülkeleriyle yapılan anlaşmalar çerçevesinde başlayan döviz girişleri ile rezerv artışı devam edecektir. Yeni ekonomi yönetimi ve politika duruşunun döviz girişlerini özendirdiği gözlenmektedir. Bütçe, Temmuz ayında 48,6 milyar TL fazla verdi. Böylece yılın ilk 7 ayı için bütçe açığı 435 milyar TL oldu. Haziran verilerine göre işsizlik oranı yüzde 9,6, genç işsizlik oranı yüzde 18,6 ve atıl işgücü oranı yüzde 24,2 oldu. Aynı dönemde sanayi üretimi aylık yüzde 1,6 ve yıllık yüzde 0,6 arttı. Sanayi, inşaat, ticaret ve hizmet sektörleri toplamında ciro endeksi de Haziran ayında yıllık yüzde 53,4; aylık yüzde 5,9 arttı. Toplam cironun alt detaylarına bakıldığında; aylık sanayi sektörü ciro endeksi yüzde 10,7, inşaat ciro endeksi yüzde 3,0, ticaret ciro endeksi yüzde 4,2, hizmet ciro endeksi yüzde 3,3 arttı” dedi.

‘DÜŞÜŞ SERİSİ SONLANMIŞ OLDU’

Bulut, “Temmuz ayı imalat sanayi PMI, 49,9; kapasite kullanım oranı 76,9; ekonomik güven endeksi 99,3, reel kesim güven endeksi 104,9 ve tüketici güven endeksi 80,1 düzeyinde gerçekleşti. Parasal sıkılaşmanın beklentilere olumsuz yansıdığı gözlenmektedir. Türkiye'de konut satışları Temmuz'da bir önceki yılın aynı dönemine göre yüzde 16,7 artış gösterdi. Haziran ayında konut satışları yıllık yüzde 44,4 düşüşle iki yılın en sert yıllık düşüşünü kaydetmiş ve konut satışlarında Haziran itibariyle 5 aydır yıllık bazda düşüş izlenmişti. Temmuz ayındaki yıllık artışla birlikte satışlardaki düşüş serisi de sonlanmış oldu. İpotekli konut satışları Temmuz ayında bir önceki yılın aynı ayına göre yüzde 24,1; yabancılara yapılan konut satışları ise yüzde 28,9 azaldı” dedi.

‘KOCAELİ’NİN TEMMUZ İHRACATI 3 MİLYAR 364 MİLYON DOLAR’

Dış ticaret verilerine baktığımızda; Doğu Marmara Gümrük ve Ticaret Bölge Müdürlüğü verilerine göre ilimizin Temmuz ayı ihracat rakamı 3 milyar 364 milyon dolar, ithalatımız ise 7 milyar 729 milyon dolar seviyesinde gerçekleşmiştir. İlk 7 aylık döneme baktığımızda ihracat 22 milyar 24 milyon dolar, ithalat 47 milyar 238 milyon dolar olarak gerçekleşti. Ağustos ayında odamız faaliyetlerine baktığımızda; ‘Şehir Buluşmaları’ kapsamında odamıza gelen Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Vedat Işıkhan’a Kocaeli iş dünyasının talep ve önerilerini içeren kapsamlı dosya takdim ettik. İçişleri Bakanlığı Bakan Yardımcısı görevine atanan Münir Karaloğlu’na ‘hayırlı olsun’ ziyareti gerçekleştirdik. İktisadi Kalkınma Vakfı (İKV) 61. Genel Kurulu'na katılım sağladık. Milli Eğitim İl Müdürlüğü işbirliği ile Odamızda Ara Eleman Çalıştayı düzenledik” dedi.

YAPILAN ÇALIŞMALAR

Faaliyetleri anlatmayı sürdüren Bulut, “Kocaeli Kent Konseyi’nin Yerel Destek Programı (YEDEP) kapsamında, Kocaeli Ticaret Odası Eğitim Vakfı (KOTEV), Özel KOTO AOSB Mesleki ve Teknik Lisesi Mezunlar Derneği ve Kocaeli Sigorta Acenteleri Derneği işbirliği ile hayata geçirilen ‘Afet Farkındalığı ile Geleceğe Umutla Bakıyoruz’ projesi ‘Afet Farkındalığı Bilgilendirme Semineri’ ile geçtiğimiz ay başlamıştı. Marmara Depremi’nin yıldönümü dolayısıyla panel düzenleyerek Sanal Gerçeklik Gözlükleriyle Afet Simülasyonu Deneyimleme çalışması yapıldı. SEDAŞ Yönetim Kurulu ve İcra Başkanı Dr. Necmi Odyakmaz’a ziyaret gerçekleştirdik. Yabancı yatırımcı yetkililerine oda tanıtım ve bilgilendirme toplantısı gerçekleştirdik. İkinci El Motorlu Kara Taşıtları Alım-Satıma İlişkin Mesleki Yeterlilik Sınavı odamızda gerçekleştirildi” dedi.

BENZER HABERLER
X