Hafızlar icazetlerini Diyanet İşleri Başkanı’ndan aldı
21 Nisan 2024 10:10

Hafızlar icazetlerini Diyanet İşleri Başkanı’ndan aldı

Müzehhibe Fatma Aydın İmam Hatip Ortaokulu ve Kız Kur’an Kursu Hafızlık İcazet Merasimi Diyanet İşleri Başkanı Prof. Dr. Ali Erbaş ve Kocaeli Valisi Seddar Yavuz’un katılımlarıyla gerçekleştirildi Diyanet İşleri Başkanı Erbaş, hafızlık eğitimini başarıyla tamamlayan öğrencilere belgelerini verdi

Müzehhibe Fatma Aydın İmam Hatip Ortaokulu ve Kız Kur’an Kursu Hafızlık İcazet Merasimi, Türkiye Yüzyılı Gençlik Merkezi’nde gerçekleştirildi. Merasim, Karaosmanoğlu Hafız Muharrem Cami İmam Hatibi Üsame Talha Çağrı tarafından okunan Kur’an-ı Kerim tilaveti ile başladı ve Müzehhibe Fatma Aydın İmam Hatip Ortaokulu’nun tanıtım videosu ile devam etti. Kocaeli İl Müftüsü Mehmet Sönmezoğlu’nun açılış konuşmasını gerçekleştirmesinin ardından icazet almaya hak kazanan 19 öğrenci sahneye davet edildi. Programda, Cumhurbaşkanı Etik Kurulu Üyesi ve Hafız Muharrem Karaosmanoğlu Cami Eğitim Kültür Derneği Başkanı İbrahim Karaosmanoğlu, İslam Düşünce Enstitüsü Başkanı Prof. Dr. Mehmet Görmez, Milli Eğitim Bakan Yardımcısı Dr. Nazif Yılmaz, Kocaeli Valisi Seddar Yavuz ve Diyanet İşleri Başkanı Prof. Dr. Ali Erbaş birer konuşma yaptılar.

‘HAFIZLIK, EN ÖNEMLİ KURUMLARIMIZDAN BİR TANESİ’

Hitaplarına herkese saygı ve sevgilerini ileterek başlayan Vali Yavuz: “Hepinizin bildiği gibi din eğitimi konusu uzun yıllar tartışılmış, zaman zaman sorunlar yaşanmış ve bu süreçte ciddi zorluklar oluşmuştur. Cumhurbaşkanımız Sayın Recep Tayyip Erdoğan’ın liderliğinde yeni bir yol açılmış, yeni bir yöntem bulunmuş ve başta katsayı olmak üzere birçok sorun tarihe gömülmüştür. Yine hepinizin bildiği gibi hafızlık, bizim en önemli kurumlarımızdan bir tanesi. Çünkü Kur’an-ı Kerim’in nesillerden nesillere aktarılması konusundaki en önemli araçtır. Dolayısıyla 2014 ve 2015 yıllarında Kur’an Kursları ile İmam Hatip Ortaokullarının entegre edilmesi, Milli Eğitim Bakanlığı ve Diyanet İşleri Başkanlığı’mızın birlikte çalışması neticesinde özellikle hayırseverlerimizin, iş insanlarımızın, İslam’a gönül vermiş insanlarımızın katkısıyla da her geçen gün büyümeye devam ediyor” dedi.

‘ŞEHRİMİZE DİNİ HİZMETLERDE DE LİDERLİK ÇOK YAKIŞIR’

Kocaeli’nin ülkemizin dünya ile yarışan yüzü olduğunu ve birçok alanda öncü bir kent olması sebebiyle de din hizmetlerinde de bu başarıyı gösterebilme potansiyelinin olduğuna inandığını ifade eden Vali Yavuz: “Bilim, sanayi ve teknoloji şehri olan kentimiz aynı zamanda da dijitalleşmenin başkenti. Böylesi bir şehre dini hizmetlerde de liderlik çok yakışır. Bir kez daha dini hizmetlere katkı sunan herkese şükranlarımı arz ediyorum. Özellikle evlatlarımızı doğru bir şekilde büyüten, yetiştiren, büyük emek veren, bugünlere getiren, onların hafize olmalarını sağlamak için gece gündüz çalışan çok kıymetli hocalarımıza, ailelerine, Diyanet İşleri Başkanlığı’mıza, Milli Eğitim Bakanlığı’mıza ve her kademedeki hayırseverlerimize şükranlarımı arz ediyorum” diyerek teşekkürleriyle konuşmalarını sonlandırdı. Vali Seddar Yavuz’un konuşmalarının ardından Diyanet İşleri Başkanı Prof. Dr. Ali Erbaş söz aldı.

‘EN HAYIRLILARIMIZIN BULUNDUĞU MERASİM EN HAYIRLI MERASİMDİR’

‘Sizin en hayırlınız Kur’an’ı öğrenenleriniz ve öğretenlerinizdir’ Hadisi şerifinden örnek vererek konuşmalarına başlayan Diyanet İşleri Başkanı Prof. Dr. Erbaş: “İşte en hayırlılar burada. Onların hocaları burada. Aileleri burada. Demek ki en hayırlılarınızın bulunduğu merasim en hayırlı merasimdir. Rabbim hayırlı ve mübarek eylesin inşallah. Aziz kardeşlerim, hafızlık yeryüzünde bir insana nasip olabilecek en güzel paye, en ulu paye, bunun üzerine bütün dünyevi unvanları bir tarafa bırakınız hepsinin daha üzerinde bir paye. Hafızlık; Allah kelamını zihnine yerleştirmektir” ifadelerini kullandı.

‘HAYATIMIZI KUR’AN’A GÖRE TANZİM EDEREK YAŞAMALIYIZ’

Diyanet İşleri Başkanı Ali Erbaş, hafızlara dua ve temennilerde bulunarak Diyanet İşleri Başkanlığı nezdinde yayınlanan ‘Hafız Lafzının Hamili Mananın Amili’  kitaplarını herkesin okuması gerektiğini vurguladı: “Efendimiz buyuruyor ki; ‘Kur’an-ı hıfzedip onu okuyan kimselerle Allah’ın şerefli melekleri sürekli beraberdir. Sizler de meleklerle sürekli beraber olacaksınız inşallah. Cenab-ı Hak hafızlığınızı muhafaza etmeyi nasip eylesin. Annelerimize babalarımıza çok teşekkür ediyorum. Hocalarınızın fedakârlıklarını da unutmak mümkün mü? Hafızlık yapmak kadar yaptırmak da çetin bir iştir. Onlara da teşekkür ediyorum. Allah razı olsun. Cenab-ı Hak hafızlarımızın sayısını artırsın hafız olmalarını nasip ettiği gibi son nefeslerine kadar hafız kalmalarını da nasip eylesin inşallah. Kendileri için hazırladığımız üç ciltlik bir kitap var o kitabı ellerinden bırakmamalarını özellikle arzu ediyorum, kitaba da ‘Hafız Lafzının Hamili Mananın Amili’ ismini verdik. Bütün Kur’an kurslarımızda bütün hafızlık Kur’an kurslarımızda okunan ders kitabı olarak okunan bir kitaptır esasında sadece hafızlarımız değil sizlerin de herkesin de okuması gereken bir kitaptır” dedi ve başta hafızlar olmak üzere ailelerine, hocalarına ve programda yer alan herkese teşekkür ederek sözlerini sonlandırdı.

PROTOKOL ÜYELERİ HAFIZLARA BELGELERİNİ VERDİ

Reisül Kurra Mustafa Demirkan ve Fatih Cami İmam Hatibi Fikret Birinci tarafından okunan Kur’an-ı Kerim tilaveti ve duanın ardından protokol üyeleri hafızlara belgelerini verdi. Protokol üyelerine verilen hediyelerin ardından hafızlarla birlikte toplu hatıra fotoğrafı çektirildi. Taç giydirme merasimi sonrası program, hafızların anne-babalarına çiçek vermesiyle sonlandırıldı. Programa Diyanet İşleri Başkanı Prof. Dr. Ali Erbaş ve Kocaeli Valisi Seddar Yavuz’un yanı sıra; Milli Eğitim Bakan Yardımcısı Nazif Yılmaz, Kocaeli Milletvekili Mehmet Akif Yılmaz, Kocaeli Büyükşehir Belediyesi Başkan V. Mustafa Soydabaş, İslam Düşünce Enstitüsü Başkanı Mehmet Görmez, Cumhurbaşkanlığı Etik Kurul Üyesi İbrahim Karaosmanoğlu, Vali Yardımcısı ve Başiskele Kaymakam V. Ali Ada, Kocaeli İl Müftüsü Mehmet Sönmezoğlu, İl Milli Eğitim Müdürü Ömer Akmanşen, Başiskele Belediye Başkanı Yasin Özlü, ilçe müftüleri, Reisül Kurra Mustafa Demirkan, öğretmen, öğrenci ve çok sayıda davetli ile basın mensupları katıldı.

Habere ait diğer görseller

BENZER HABERLER
X