Gaziler Günü kutlandı
19 Eylül 2023 14:26

Gaziler Günü kutlandı

19 Eylül Gaziler Günü dolayısı ile bugün Anıtpark’ta Atatürk Anıtı’na çelenk sunma töreni gerçekleştirildi. Sonrasında protokol tarafından Türkiye Muharip Gaziler Derneği Gölcük Şubesi ziyaret edilerek gazilerimizin günü kutlandı

19 Eylül Gaziler Günü dolayısı ile bugün ilçemizde Anıtpark’ta bulunan Atatürk Anıtı’na çelenk sunma töreni gerçekleştirildi. Akabinde Türkiye Muharip Gaziler Derneği Gölcük Şubesi’ne protokol tarafından ziyarette bulunuldu. Anıtpark’ta düzenlenen çelenk sunma törenine; Gölcük Kaymakamı Müfit Gültekin, Gölcük Deniz Ana Üs ve Garnizon Komutanı Tuğamiral Ali Tuna Baysal, Gölcük Belediye Başkanı Ali Yıldırım Sezer, Gölcük Cumhuriyet Başsavcısı Tayfun Akbaş, Türkiye Muharip Gaziler Derneği Gölcük Şubesi Başkanı Mehmet Arslan, siyasi partilerin ilçe başkan ve yöneticileri, Gölcük Belediye Meclis Üyeleri, kaymakamlık daire müdürleri, askeri erkan ve davetliler katılım gösterdi.

‘GAZİLERİN ŞEREF GÜNÜDÜR’

Gerçekleştirilen programda ilk olarak sırası ile Gölcük Kaymakamlığı, Gölcük Deniz Ana Üs ve Garnizon Komutanlığı, Gölcük Belediye Başkanlığı ve Türkiye Muharip Gaziler Derneği Gölcük Şubesi çelenkleri Atatürk Anıtı önüne sunuldu. Ardından askeri bando eşliğinde bir dakikalık saygı duruşunda bulunuldu ve İstiklal Marşı’mız okundu. Programın devamında Türkiye Muharip Gaziler Derneği Gölcük Şubesi Başkanı Mehmet Arslan, yaptığı konuşmasında, “19 Eylül Gaziler Günü, bedeli canla ve kanla ödenmiş bu toprakların vatan olmasında ve devletimizin bekası uğrunda canlarını adayanların gurur ve şerefle hatırlandığı ve anıldığı bir gündür. 19 Eylül, Kurtuluş Savaşı’nda, Kore’de, Kıbrıs’ta savaşan muharip gazilerle Türkiye Cumhuriyeti’nin rejimi, üniter yapısı ve toprak bütünlüğü uğrunda vatan hainlerine, terör örgütlerine karşı kahramanca mücadele eden asker, polis, güvenlik korucuları ve 15 Temmuz’da meydana gelen hain darbe girişiminde vücutlarını siper eden tüm malul gazilerin şeref günüdür. 19 Eylül Gaziler Günü, Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün Türkiye Büyük Millet Meclisi tarafından gazi unvanı ile taçlandırıldığı gündür” dedi.

‘BOZGUNA UĞRATTIK’

Sözlerine devam eden Başkan Arslan, “Türk’ün Anadolu’daki bin yıllık varlığını sona erdirmek isteyen emperyalist güçler, 1. Dünya Savaşı sonunda ülkemizi dört bir yandan işgal ettiler. Bu işgal ile yetinmeyip vatanımızı parçalamayı amaçlayan Sevr Antlaşması’nı milletimize zorla kabul ettirmek üzere Yunan ordusunu 15 Mayıs 1919 tarihinde İzmir’den çıkardılar. Başkomutan Mustafa Kemal Atatürk’ün önderliğinde Türk ordusu, Yunan ordusunu Polatlı yakınlarında, Sakarya’da 22 gün 22 gece süren, dünyanın en uzun ve en kanlı meydan muharebesinde yenerek bozguna uğrattı. Çareyi kaçmakta bulan Yunan ordusu, 1 sene sonra Dumlupınar’da aynı akıbete uğratılarak 9 Eylül 1922 günü topraklarımızdan tamamen atıldı. Böylece Yunanlıların küçük hayalleri, Ege’nin serin sularında son buldu. Sakarya Meydan Muharebesi, Türk’ün ateşle imtihanı, milletimizin ölüm kalım mücadelesi olmuştur. Sakarya Meydan Muharebesi, yaklaşık 238 yıldır Avrupa’dan geri çekilen Türk ordusunun son savunma savaşı olmuştur. Sakarya Meydan Muharebesi, Kurtuluş Savaşı’nın seyrini ve kaderini değiştirmiş, kısacası Anadolu’nun düşmandan kurtuluşu için kırılma olmuştur” dedi.

‘ŞEHİT VE GAZİLERİMİZİN ESERİ’

Başkan Arslan, konuşmasının devamında “Türk milleti adına TBMM, 19 Eylül 1921 günü bu emsalsiz zaferin anısına, zaferin mimarı Başkomutan Mustafa Kemal Atatürk’e gazi unvanı ile mareşal rütbesini tevcih etmiştir. Üzerinde yaşadığımız toprakların bizler için vatana dönüşmesi, bayrağımızın özgürce dalgalanması, şehitlerimizin ve gazilerimizin emsalsiz fedakarlıklarının eseridir. Tarihin her döneminde hür yaşamayı, bağımsızlık ve istiklalini canı pahasına korumayı ilke edinen aziz milletimiz, bu uğurda şehit ve gazi olmayı büyük onur ve gurur kaynağı saymıştır. Aziz milletimizin asırlardır Anadolu toprakları üzerinde vermiş olduğu varoluş mücadelesinin şifresi, ‘Ölürsem şehit, kalırsam gazi’ deyişinde saklıdır. Ülkemiz dün olduğu gibi bugün de dış destekli terör örgütlerinin Doğu Akdeniz’de, Suriye’de, Irak’ta sömürücü emperyalist devletlerin tehdidi altındadır. Emperyalist devletlerin ve onların maşası terör örgütlerinin hedefleri, ülkemizde karışıklık çıkarmak, Türk ordusunu yıpratarak Türkiye Cumhuriyeti’ni bölünmüş ve zayıf bir ülke haline getirmek, dolayısıyla emperyalist güçlerin menfaatleri doğrultusunda geçmişteki hedefleri Sevr’in gerçekleşmesini sağlamaktır” dedi.

‘EN KUTSAL EMANET OLARAK KORUNACAK’

Sözlerine son veren Başkan Arslan, “Bugüne kadar sergilenen her türlü hainlik, Türk Silahlı Kuvvetleri’miz, polisimiz, güvenlik korucuları ile vatandaşlarımız tarafından önlenmiş ve hüsrana uğratılmıştır. Yüce Türk milletinin bağrından çıkmış şanlı ve şerefli Türk ordusu, dün olduğu gibi bugün ve yarın da vatanımızın bölünmez bütünlüğünün sigortası, hürriyet ve bağımsızlığımızın en büyük güvencesi ve dayanağıdır. İnanıyoruz ki kan dökülerek vatan olan bu topraklar, bugüne kadar olduğu gibi bundan sonra da Türk milleti tarafından en kutsal emanet olarak korunacaktır. 19 Eylül, savaş meydanlarında canlarını ortaya koyarak savaşan fedakar ve kahraman gazilerimizin şeref ve kahramanlık günüdür. Kahraman gaziler, Gaziler Günü’nüz kutlu olsun. Hiç düşünmeden ve geriye bakmadan vatan, millet, bayrak için yediden yetmişe emperyalist devletlerin topyekun saldırılarına karşı mücadele ederek bize bu cennet vatanı emanet eden şehitlerimizle Ulu Önderimiz Gazi Mustafa Kemal Atatürk ile silah arkadaşlarını, ebediyete intikal eden tüm gazilerimizi Gaziler Günü münasebetiyle rahmetle anıyor, hayatta olan gazilerimize sağlık ve mutluluklar diliyoruz. Ne mutlu Türk’üm diyene, ne mutlu Türk olabilene” dedi.

GAZİLER DERNEK BİNASINDA ZİYARET EDİLDİ

Konuşmanın ardından 19 Eylül Gaziler Günü temalı bir şiir okundu ve Anıtpark’taki çelenk sunma töreni bu şekilde sona erdi. Sonrasında Türkiye Muharip Gaziler Derneği Gölcük Şubesi karşısında bulunan alanda protokol, gaziler ve davetliler, kurulan alanda toplandı ve bir süre sohbet etti. Sonrasında protokol, Türkiye Muharip Gaziler Derneği Gölcük Şubesi’ne bir ziyaret gerçekleştirdi. Ziyarette Gölcük Kaymakamı Müfit Gültekin, Gölcük Deniz Ana Üs ve Garnizon Komutanı Tuğamiral Ali Tuna Baysal, Gölcük Belediye Başkanı Ali Yıldırım Sezer, İlçe Jandarma Komutanı Üsteğmen Mahir Sarıdağ, İlçe Emniyet Müdürü Veli Şengül, siyasi partilerin ilçe başkan ve yöneticileri ile gaziler hazır bulundu. Protokolün gazilere hediyelerini vermesi sonrasında dernek binasında bir süre sohbet edildi. Erdem ŞENGÜL

Habere ait diğer görseller

X