‘Biz vatandaş adına muhalefet yapıyoruz’
17 Mayıs 2024 17:04

‘Biz vatandaş adına muhalefet yapıyoruz’

CHP Gölcük İlçe Başkanı Mehmet Uzuner, parti binasında ilçe gündemine dair  açıklamalarda bulundu. Uzuner, “Biz vatandaş adına muhalefet yapıyoruz” dedi

Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Gölcük İlçe Başkanı Mehmet Uzuner, dün parti binasında, parti yönetimi ve meclis üyeleri ile birlikte ilçe gündemi hakkında bazı açıklamalar yaptı. Başkan Uzuner, açıklamasında “Hafta içerisinde bir bankanın devam eden esnaf kredileri ile alakalı faiz oranları artırımına gitmesi söz konusu oldu. Ticaret ile uğraşanlar, bu durumu az çok bilirler. Bu tür revize durumları olabiliyor. Öncelikle şunun gözetilmesi gerekiyor. Bugün Gölcük’teki esnafların hepsini, tüm siyasi parti temsilcileri olarak dolaşsak görürüz ki insanlar bıçak sırtında iş yapıyorlar. Yolun ortasında kredi faiz artışı ile karşı karşıya kaldılar. Sivil toplum kuruluşları ve odaların da tepkisi oldu. Biz de CHP İlçe Örgütü olarak bir an önce bu karardan dönülmesi gerektiği kanaatindeyiz. İnsanlar çok zor şartlar altında iş yapıyor. Durumu gözeterek karar alınmalı ve bu karardan bir an önce dönülmelidir. Ekmek fiyatı da 10 TL’ye çıktı. Hayat pahalılığının ne noktaya geldiğini buradan ölçebiliyoruz. Bu kez aynı aksiyonda iki kez fiyat artışı oldu. Hem gramaj düştü hem de fiyat arttı. Fırın işletmecilerinin de ne durumda olduğunu biliyoruz. Maliyetler belli, koşullar belli ama vatandaşın bir ekmeğe verdiği paranın ne aşamaya geldiğini gördüğümüzde bu işin doğru yönetilmediğini net olarak görüyoruz” dedi.

‘ALENEN MOBBİNGTİR’

Sözlerini sürdüren Başkan Uzuner, “Geçen hafta yapmış olduğumuz açıklamalar vardı. Biz özellikle belediye ile alakalı liyakat konusunu konuşurken şunu demiştik. Mobbing konusu ve liyakat konusunu ayrı ayrı işlemiştik. Bu dönem içerisinde göreve getirilen insanlara zaman tanınması gerektiğini, o insanların oturdukları koltukta neler yaptıklarını ve neler yapmadıklarını zaman içerisinde görmemiz gerektiğini, sonrasında yargıya varabileceğimizi söylemiştik. Ama her zamanki algı yönetme anlayışıyla elma ve armudu birbiriyle karıştırıyorlar. Ama AKP İlçe Başkanı Sayın Kemal Yavuz şöyle söylemiş: Belediye başkanının kendi kadrosunu değerlendirme durumu söz konusu olabilir. Belediye başkanı ikinci dönemini yaşıyor. Göreve geldiği kadrolara hemen seçim sonrasında yer değişikliği yaparsan bunun liyakatle ne alakası var? Bu alenen mobbingtir. Geçen seçimlerde tartıştıkları personeli, hayvanlardan korktuğu halde hayvan barınağına göndermek mobbing değil midir? Bunu yaptınız ve aynı zihniyettesiniz. Seçimde CHP’yi destekleyen insanların yerini değiştirdiniz mi, değiştirmediniz mi? Seçimden sonra mı aklınız başınıza geldi? Bunu bir ilçe başkanının savunması gerçekten zafiyettir. Bir belediye başkanı güvendiği kadro ile elbette çalışacaktır. Bugün başkan yardımcılarını atamak kadar normal bir şey yoktur. Soyadı, etnik kökeni ne olursa olsun, biz buna bakmıyoruz. Bu insanlar bu işleri yapacak kalitede insanlar da olabilir. Baktık ki sadece bağlantılarla işe gelmiş, hiçbir verimi yok, o zaman elbette eleştiririz” dedi.

‘HANGİ LİYAKATTEN BAHSEDİYORSUNUZ?’

Başkan Uzuner, açıklamasının devamında “Liyakatten mevzu açıldığında nasıl bir zihniyet ile boğuştuğumuzu şöyle bir örnekle açıklayayım: Yıllar önce AKP İlçe Başkanlığı koltuğunda başkaları otururken Gölcük’te bulunan üniversite öğrencilerine, hiçbir şeye bakmadan bir sefere mahsus verilen bir burs için Sosyal Yardımlaşma’da formlar bitti denilmesine rağmen AKP’nin gençlik kollarından gelip bir dosya içi boş formu alıp kendi teşkilatlarına başvuru yapmak için götürmüş bir zihniyetten bahsediyoruz. Adı sanı belli olmayan, bir partiye aidiyeti olmayan bir insan form istediğinde form yok deniyor, onlar bir dosya dolusu formu alıp kendi teşkilatlarına götürüyor. Hangi liyakatten bahsediyorsun Kemal Yavuz? Aynı anlayıştaysanız şöyle bir şey yapalım: Gözlementepe’den aşağı doğru inelim, orada sizin tesisleriniz var. Oradan kalıcı konutlara inelim, belediyenin tesisi var. Gölcük merkeze doğru belediyenin tesisi var. Bakın bakalım belediyenin tesislerini kimler hangi koşullarda işletiyor? Bu mu liyakat? Belediyenin imkanları ile yapılmış şeyleri peşkeş çekmek mi liyakat? Adnan Menderes İş Merkezi’ndeki yerleri satıyorsunuz, iki sene önce bunların kira gelirleri ile ilgili sıkıntıları sizlere anlattık, o zaman itiraz ettiniz. Şimdi satmak istiyorsunuz. Neden? Kiraları tahsil edemiyorsunuz. Bu mu liyakat? ‘Kedi uzanamadığı ciğere murdar der’ dediğiniz neresi? Kazanırsınız belediye başkanlığını, işlerinizi yürütürsünüz. Seçimi kazanmış olmanız, haklı olduğunuz anlamına gelmez. Kayırmaları yapıyorsunuz, bize de Karamürsel, İzmit, İstanbul’a bakın diyorsunuz. Onu o bölgelerin başkanları konuşur, o onların meselesi. Bizim meselemiz Gölcük” dedi.

‘BİZE YÖN VERMEYE ÇALIŞMASINLAR’

Sözlerini sürdüren Başkan Uzuner, “Çıkın akşam saatlerinde millet bahçesi yapılacak dediğiniz yere, akşam oranın durumuna hiç bakıyor musunuz? Orada akşam karanlığında kimler oturuyor, biliyor musunuz? Vatandaş oradan geçmiyor ama vaktinin bir saatini orada geçirip çeşitli maddeler kullanan insanlar tekrar o insanların arasında caddelere geliyor. Bakın çocuk parklarında akşam kimler vakit geçiriyor? Muhalefete cevap vereceğim diye dayanağı olmayan şeylerle geliyorlar. Kaliteli muhalefetten kasıt ne? Sizin duymak istediğinizi söyleyen muhalefet mi? Kaliteli muhalefet nedir? Vatandaşın yanında, EYT’linin, 3600’ü bekleyenlerin, ekmeğinin peşinde olanlarla olduk. Soma’da vatandaşa tekme atarken biz madenci ailelerinin yanında olduk. Gencin, yaşlının yanında olduk, siz kimin yanında oldunuz? Bir şey söylerken altyapısı sağlam şekilde konuşacaksınız. Söylediğim tesislere gidip baksınlar. Orada hangi bedellerle kiralama yapılıyor? Bize yön vermeye çalışmasınlar. Kimseyi dizayn edecek durumları da yok. Bizim muhalefet anlayışımızda ahbap, dost, okul arkadaşlığı anlayışı yok. Biz vatandaş adına muhalefet yapacağız. Kimseyle göbek bağımız da yok. Kedi uzanamadığı ciğere murdar der gibi bir açıklama, eğer kendi ağzından çıktıysa çok basit bir açıklama olmuş” dedi.

‘NEDEN CEVAP VERMEDİNİZ?’

Başkan Uzuner, konuşmasının devamında “Belediyeyi yönetmek, sadece içerdeki kadrolarla olmaz. Belediyeyi yönetmek, Gölcük’e yatırımın gelmesini sağlayabilmektir. Büyükşehir’den Gölcük’ün aldığı pay, Başiskele’nin aldığı pay ne kadar, baksınlar. Karamürsel’deki, Başiskele’deki gelişime baksınlar, bir de Gölcük’ün gelişimine baksınlar. İkinci etap yapılacak mı diye soru sorduk, neden cevap vermediniz? İkinci etabı beyannamenizde söylediniz ama ilçe başkanı ve belediye başkanı sorduğumuz soruya cevap vermedi. Hastane açılışı ile ilgili 4 senedir vaat veriyorlar. Biz mecliste hastane ihalesini sorduğumuzda belediye başkanı, ihaleyi alan firma ile görüşülüyor demişti. Ben biliyordum ki ihaleye istekli çıkmadığı için iptal edilmişti. İhale iptal edilmiş ama iptal edilen ihalenin kazananı ile görüşülüyor. Ya bir şeyden haberiniz yok ya da birileri sizi yanlış yönlendiriyor. Siz de vatandaşı maalesef vatandaşı isteyerek veya istemeyerek kandırıyorsunuz. Gölcük’ün hastaneye ihtiyacı var. Yeri yanlıştır, lojistik açıdan sorunlar vardır, bunlar başka bir şey. Bir şeyleri söylerken ezberleri bozarak konuşun. Hep aynı ağızlar. Kendileri ile aynı şeylerin söylenmesini istiyorlar. Böyle bir muhalefet olmaz” dedi.

‘ŞİŞKİNLİK HAD SAFHADA’

Açıklamasını sürdüren Başkan Uzuner, “Gölcük için en büyük sorunlardan bir tanesi adam kayırmaktır. Seçimler öncesinde alınan personel ki meclis üyelerimiz de plan bütçe komisyonunun değerlendirme raporunda haddinden fazla personel alınması konusunda belediye başkanının böyle bir şey yoktur demesine rağmen tüm Gölcük halkı personel alımını biliyor. GÖLAŞ’taki personelle birlikte Gölcük Belediyesi’nin var olan kadrolarındaki personel giderinin bütçeye etkisi yüzde 52. Bütçenin yüzde 52’si personele gidiyor. Şişkinlik had safhada. Malınızı, mülkünüzü, sermayenizi satar konuma gelmişsiniz. Ama bir şey yapıyorsanız bunu şeffaf bir şekilde paylaşmalısınız. Yanlışa her yerde yanlış diyoruz. Geçen dönemde diğer belediyelerde onay verilen SGK borçları ile ilgili İzmit Belediyesi’nde çoğunluk sizdeydi ve onay vermediniz. Biz onay verdik. Kaliteli muhalefet istiyorsunuz, alın size kaliteli muhalefet. Niye İzmit Belediyesi’nde onay vermediniz? Mallarına icra gelmesi için her şeyi yaptınız. Siz vatandaşa karşısınız. Siz oturduğunuz koltuklar gitmesin diye her türlü şeyi yapacak insanlarsınız. Yanlış gördüğümüz her şeye kesinlikle ses çıkarılacak. Birileri kayırılıyorsa bunu Gölcük halkı ile paylaşmaya devam edeceğiz. Belediye imkanları ile zenginleşmiş arkadaşlarımız da yok. İşçinin, emekçinin, çocuğun, vatandaşın yanında olmaya, onların lehinde olmaya devam edeceğiz. Durum muhalefet ise güncel durumu paylaşmakta fayda var. Şu an güncel durumda ülkede birinci parti Cumhuriyet Halk Partisi. Şu an pratikte son seçim üzerinden bakılırsa onlar muhalefette. 14-28 Mayıs seçimlerinde büyükşehirleri yönettiğimiz hiçbir yerde ikinci parti olmadık. Yine birinci parti olduk. Vatandaş, bunun daha fazlasını bizlere verdi. Bundan sonra o yerlerde de sorumluluk bize ait. Vatandaşın verdiği bu mesajı alacağız ve bu sorumluluğu da yerine getireceğiz. Burada vatandaşımız bize muhalefet görevi verdi, biz de bunu düzgün bir şekilde yapacağız” dedi.

‘O ALANLARA GİDİP BİR BAKSINLAR’

Açıklamasını bitiren Başkan Uzuner, “Son olarak yeni yapılacak yere zabıta personeli, zabıta müdürü ve gerekirse emniyet mensupları arkadaşlar bir baksınlar, orada kimler oturup kalkıyor görsünler. Akşam hava karardıktan sonra çocuk parklarında kimler var, ona baksınlar. Çocuk parklarına bırakılan bazı atıklar var. Gece o halde bırakılıyor. Parkları temizleyen arkadaşlar orayı gözden kaçırırsa sabah çocuklar, o atıklarla karşı karşıya kalıyor. Toplum refahını arttırabilmek adına bunlara baksınlar. 19 Mayıs’ta saat 20.30’da Değirmendere Çınarlık Meydanı’nda başlamak üzere fener alayımız olacak. 21.30’da da amfi alanında konserimiz olacak. Tüm Gölcük halkını 19 Mayıs etkinliklerimize davet ediyoruz. 26 Mayıs’ta Ankara’da emekliler mitingimiz var. Biz buradan il yönetimimizin idaresinde otobüs seferleri ile gideceğiz. Tüm vatandaşlarımızı davet ediyoruz. Katılmak isteyenler, partimize başvurabilir. Ayrıca, tüm üyelerimizin katılacağı danışma kurulumuzu 27 Mayıs’ta saat 19.00’da Gölcük Kongre Sarayı’nda yapacağız” dedi. Erdem ŞENGÜL

BENZER HABERLER
X