Yeşil alanlar ve temiz bir çevre…

24 Mayıs 2022 15:00

Ormanlar, insanlar için hava ve su gibi en çok ihtiyaç duyulan doğal kaynaklarımızdır. İnsanlara ve çevreye sağladığı birçok yararı bulunan ormanların, yalnızca insanlar için değil, doğada bulunan tüm canlılar için büyük önem taşıdığı bir gerçektir. Ormanların korunması, çevremizin ağaçlandırılması yaşamış olduğumuz şehirler için büyük önem taşımaktadır.
Ormanlar toprağın nemli kalmasını sağlar. Erozyonu önler, yöre¬nin iklimini etkiler, yağmur yağmasını sağlar. Ormanlar bir ülkenin doğal güzellikleri olduğu kadar aynı zamanda doğal zenginlik kaynaklarıdır. Her orman birer oksijen ve yağmur fabrikası gibidir.
Günümüzde ağaçlandırma çalışmalarına büyük önem veriliyor. Gölcük’te yapılan çalışmalarla yeşil alanların sayısında gözle görülür önemli miktarda artış oluyor. Yeni yapılan yolların kenarlarına ve köprülü kavşakların olduğu noktalara dikilen fidanlarla daha da yeşil bir Gölcük oluşturuluyor. İlçemize kazandırılan parklarda yapılan ağaçlandırma çalışmaları da, bulundukları alanlara ayır bir güzellik katıyor.
Gölcük Belediyesi, İhsaniye merkezinde 2 bin metrekare alanlı Elmalı Park’ın yapımı tamamlamış ve vatandaşların hizmetine sunmuştu. Yine benzer şekilde Hisareyn’de 3 bin metrekare alanda yapılan Narlı Park’ta vatandaşların hizmetine sunulmuştu. Parklarda bulunan meyve ağaçları görsel güzelliğinin yanında, vatandaşların da faydalanması sağlanmış oluyor.
Yeşil alanların çoğaltılmasına yönelik çalışmalar yapılırken, doğanın korunmasına katkı vermek büyük önem taşıyor. Ormanların insanlara ve çevreye sağladığı birçok yarar bulunmaktadır. Yaşamış olduğumuz Dünyanın temiz hava deposu olan ormanların, bir insanın akciğerleri gibi görev yaptığını hafızalardan çıkarmamak gerekiyor.
Ormanların oluşmasını sağlamak için ağaç dikimine yeterince önem vermeli, yarınlara daha temiz bir çevre bırakabilmeliyiz. Çocuklara küçük yaşlarda ağaç dikmenin ve tabiatı korumanın önemini iyi anlatmalı ve yaşça büyükler onlara bu konuda da örnek olabilmeli. Cam ve benzeri, geri dönüşüme tabi olan malzemelerinin, geri dönüşüm kutularına atılmasıyla, ülke ekonomisine katkıda bulunulacağı gibi, çevrenin de korunmasına katkıda bulunulmaktadır. Çevreye olan duyarlılık ancak çevreyi temiz tutmakla mümkün olabilecektir. Çevre temizliği yalnızca yerlere bir şey atmamak olarak algılanmamalı. Aynı zamanda geri dönüştürebilir malzemelerin veya doğaya zarar verebilecek malzemelerin de, çevreye atılmasını önlemektir.
Yeni fidanlar dikerek yeşil alanların çoğalmasına katkıda bulunabiliriz. Gölcük, bulunmuş olduğu konum itibariyle, birçok güzelliği bünyesinde barındırıyor. Gelecek nesillere daha güzel bir çevre bırakmak için yapılan çalışmalar verilecek en önemli desteğin, doğaya, denize ve yeşil alanlara sahip çıkmak olduğunu düşünüyorum.
Havaların ısınması ile birlikte vatandaşlar ilçemiz ve beldelerinde bulunan sahillere daha fazla ilgi gösteriyor. Sahillerdeki yeşil alanlar, vatandaşların dinlendikleri, günün yorgunluğunu atabilmek için geldikleri uğrak yerlerinden oluyor. Bazı kimselerin yeşil alanları kullandıktan sonra geride bıraktıkları görüntüler ise sahillerin güzelliğine yakışmıyor. Üstelik sahillerde her çöp kutuları bulunmasına rağmen, bazı duyarsız vatandaşların çevre temizliğine gereken özeni göstermemesi, duyarlı vatandaşların da tepkisini çekiyor.Toplumun ortak olarak hizmetine sunulan ve vatandaşların kullanımında olan yerlere ve malzemelere sahip çıkılmalı.

YAZARIN DİĞER YAZILARI

Yazarın tüm yazıları
X