Yeşil alanlar ve çevre duyarlılığı…

28 Mayıs 2023 15:05
Yeşil alanlar ve çevre duyarlılığı…

Gölcük, bulunmuş olduğu konum itibariyle, birçok güzelliği bünyesinde barındırıyor.İlçemizde yapılan çalışmalarla yeşil alanların sayısında gözle görülür önemli miktarda artış oluyor. Yeni yapılan yolların kenarlarına ve köprülü kavşakların olduğu noktalara dikilen fidanlarla daha da yeşil bir Gölcük oluşturuluyor. İlçemize kazandırılan parklarda yapılan ağaçlandırma çalışmaları ise bulundukları alanlara ayrı bir güzellik katıyor.

Yeşil alanların çoğaltılmasına yönelik çalışmalar yapılırken, doğanın korunmasına katkı vermek büyük önem taşıyor.Ormanların insanlara ve çevreye sağladığı birçok yarar bulunuyor. Yaşamış olduğumuz Dünyanın temiz hava deposu olan ormanların, bir insanın akciğerleri gibi görev yaptığını hafızalardan çıkarmamak gerekiyor.

Yeşil alanların daha fazla oluşmasını sağlamak için ağaç dikimine yeterince önem vermeli, yarınlara daha temiz bir çevre bırakabilmeliyiz. Çocuklara küçük yaşlarda ağaç dikmenin ve tabiatı korumanın önemini iyi anlatmalı ve yaşça büyükler onlara bu konuda da örnek olabilmeli. Oturmuş olduğumuz evimizin bahçesine çocuklarımızla birlikte dikeceğimiz bir fidan, onların ağaç ve doğa sevgisini daha da pekiştirecek, bu konuda daha duyarlı olmalarını sağlayacaktır.  

Bazı noktalardaki yeşil alanların üzerine bırakılan malzemeler, çöpler veya kaldırımlar varken daha kestirme diye yeşil alan üzerinden geçerek burada bulunan süs bitkilerini ezenler de maalesef oluyor. Vatandaşların dinlenebildiği, bir yerde nefes aldığı yeşil alanları korumamız gerektiğini düşünüyorum. Temiz bir çevre, toplumda yaşayan bireylerin, öncelikle başkalarına saygı duyması ile başlar. Canlıların yaşamış olduğu çevrenin temiz kalması, gelecek nesillere daha temiz bir çevre bırakılması, ancak çevre temizliğine karşı duyarlı olmak sayesinde olmaktadır. 

Gölcük’te mahallerde yeni parklar yapıldı, mevcut parklardaki eksiklikler veya ihtiyaçlar giderilerek, hizmete sunuldu, sunulmaya da devam ediyor. Yeni yapılan parklar,vatandaşların beğenisini topluyor. Parklarda bulunan kameriyeler, çocuk oyun grupları, açık hava fitnes aletleri, yürüyüş yolları ve sosyal donatılar, vatandaşlar tarafından da yoğun olarak tercih ediliyor.Parklarda yapılan ağaçlandırma çalışmaları, yeşil alanların artmasına vesile olduğu gibi bazı parklarda bulunan meyve ağaçları da ayrı bir güzellik katıyor.Önceden boş bir alan olarak duran alanlar, şimdilerde park olarak hizmet vererek, oldukça güzel bir görünüme kavuşturuldu.

Parkları kullanan bazı kimselerin geride atıklarını bırakması ise yapılan güzelliklere gölge düşürüyor. Kameriyeleri kullanan bazı kimselerin, kuruyemiş atıklarını yelere atması, oturma gruplarını yazılarla karalaması, hiçte hoş olmayan görüntüler ortaya çıkarıyor.Parklarda yeterince çöp kutusu bulunmasına rağmen atıkların çevreye atılması ise anlaşılır gibi görünmüyor.

Çevre temizliği yalnızca yerlere bir şey atmamak olarak algılanmamalı. Aynı zamanda geri dönüştürebilir malzemelerin veya doğaya zarar verebilecek malzemelerin de, çevreye atılmasını önlemektir.Çevreye olan duyarlılık ancak çevreyi temiz tutmakla mümkün olabilecektir. Havaların ısınması ile birlikte vatandaşlar ilçemiz ve beldelerinde bulunan sahillere daha fazla ilgi gösteriyor. Sahillerdeki yeşil alanlar, vatandaşların dinlendikleri, günün yorgunluğunu atabilmek için geldikleri uğrak yerlerinden oluyor. Bazı kimselerin yeşil alanları kullandıktan sonra geride bıraktıkları görüntüler ise sahillerin güzelliğine yakışmıyor. 

YAZARIN DİĞER YAZILARI

Yazarın tüm yazıları
X