Yerinde ve kararında kullanabilmeli…

11 Haziran 2023 15:12
Yerinde ve kararında kullanabilmeli…

Günümüzde bilgi teknolojileri oldukça yoğun bir kullanım alanına sahip bulunuyor. Bilgisayarlar, tabletler, cep telefonları hayata olumlu ve büyük katkıda bulunurken, bilinçsiz ve gereğinden fazla kullanımı, zarar verebiliyor. İletişimde büyük rol oynayan teknolojik aletler yerinde ve yeterince kullanılmadığında ise kişiler arasında iletişimin zayıflamasına neden olabiliyor. 

Eskiden uzun zaman alan veya insan gücüne dayalı olarak yapılan birçok şeyi, gelişen teknoloji sayesinde, artık makineler yardımıyla ve kısa süre içerisinde yapmak mümkün oluyor. Örneğin; hemen herkesin hayatında önemli bir yer tutan ve hatıraların olduğu fotoğraflar, eskiden içerisinde filmler olan makinalar ile çekilir, filmler fotoğrafçıya götürülür ve çıkan fotoğraflarda aile albümlerinde yerini alırdı. Aile bireyleri veya akrabalarla birlikte albümlere göz gezdirilirken, ayrı bir mutluluk duyulur ve o günlere tekrar gidilirdi. Şimdilerde ise fotoğraf çekimleri teknoloji ile beraber, dijital fotoğraf makineleri ile veya cep telefonları ile çekiliyor.

Teknolojinin bireylerin hayatına katmış olduğu kolaylıklara geçen zamanla birlikte yenileri eklenirken, teknolojik aletlerin gereğinden fazla ve bilinçsiz kullanılması ise faydadan çok zarar getirebiliyor. Hayatımıza büyük kolaylıklar getiren ve artık yaşantımızın ayrılmaz bir parçası olan teknoloji, her şeyde olduğu gibi yerinde ve kararında kullanıldığında fayda sağlamaktadır.  

Cep telefonu kullanımının oldukça yaygın olduğu günümüzde, bazı kimselerin çevresini rahatsız edecek şekilde kullanımları pekte hoş karşılanmıyor. Bunun örneğine ise daha çok toplu ulaşım araçlarında veya toplu olarak bulunulan yerlerde denk gelebilmek mümkün oluyor. Cep telefonu ile konuşan kimsenin yüksek sesle konuşması, orada bulunanların rahatsız olmasına neden oluyor. Hatta bazılarının neredeyse tüm yolculuk boyunca telefon ile yüksek bir sesle konuşması, çevreye rahatsızlık verebiliyor. 

Günümüzde hemen herkesin evinde bulunan bilgisayarlar, bilgiye kolay yollardan erişmemizi sağlayan teknolojik aletlerdendir. Ebeveynlerin doğru yönlendirmeleri ile kullanılan bilgisayarın, çocukların gelişimi üzerinde pek çok olumlu etkisi bulunduğunu da unutmamak gerekiyor. Çocukların, bilgisayar, tablet ve telefonlarla gereğinden fazla zaman geçirmesi, onların gelişiminde ve eğitiminde olumsuz etki yapabilecektir. 

Çocukların da çocukluklarını yaşayabilmeleri için onlarla iyi bir iletişim kurmalı, en yakın arkadaşlarının teknolojik aletler olmadığı anlatılabilmeli. Çocuklar büyüklerinden gördüklerini uygular. Bu nedenle yaşça büyük olanlar öncelikle, teknolojik aletleri kararında kullansın ki, çocuklarından da bunu bekleyebilsin.

Bizim zamanımızdaki çocukluk dönemleri ile şimdiki çocukların olduğu yıllar arasında teknolojik olarak büyük farklılıklarda bulunuyor. 20-25 yıl önce bilgisayar, tablet, cep telefonu vb. teknolojik aletler her evde bulunmadığından, çocuklar parklarda daha fazla zaman geçirir, bu ise onların fiziksel ve ruhsal gelişimlerine katkıda bulunurdu.Yaşça büyük insanlar, küçüklerine yaptıkları hareket ve davranışlarla örnek olmaya çalışır. Hatta kendi davranışlarından örnekler vererek, küçüklerden de aynı davranışları sergilemesini bekler. O halde aile içinde sağlam bir iletişim için yaşça büyüklerin, küçüklerine örnek davranışlar sergilemesi gerekiyor. Teknolojiden elbette faydalanacağız ama teknolojinin sohbetlerin, dostlukların, gelenek ve göreneklerimizin önüne geçmesine de izin vermememiz gerektiğini düşünüyorum.

YAZARIN DİĞER YAZILARI

Yazarın tüm yazıları
X