Yaya önceliği ve araç parkları…

16 Ağustos 2022 15:50
Yaya önceliği ve araç parkları…

Gölcük’te nüfusla doğru orantılı olarak, araç sayısında da artış oluyor.İlçe merkezindeki cadde ve sokakların dar olması, araç sürücüleri ve vatandaşlar içinde zaman zaman sıkıntıların yaşanmasına neden olabiliyor. Dar olan cadde ve sokaklara yapılan araç parkları nedeniyle bazı durumlarda yayalar sorun yaşayabiliyor. Dar sokak ve caddelerde araç sürücüleri araçlarını bir yerlere park etme uğraşı verirken, diğer taraftan ise yaya güvenliği ikinci planda kalabiliyor.

Gölcük’te artan araç sayısına bağlı olarak bulunan otopark alanları, araç park yeri ihtiyacına cevap vermeye çalışıyor. Bu noktada ise araç sürücülerinin en çok tercih ettiği yerler arasında ise ilçemizin merkezinde bulunan eski Gazi Ortaokulu’nun bulunduğu alan geliyor. Buradaki şehir merkezide bulunması ve anayola yakınlığı ile daha fazla ilgi görüyor. Henüz günün erken saatlerinde dolmaya başlayan otopark alanında hatalı araç parklarının ise devam ettiğini görebilmek mümkün oluyor. 

Araç parkları konusunda en büyük duyarlılık ise elbette araç sürücülerine düşüyor. Hizmete sunulan otopark alanları tam olarak ihtiyaca cevap vermese de, çok sayıda aracın park etmesine de imkan sağlamaktadır.Bazı sürücülerin ilçemizin çeşitli noktalarında yaya kaldırımlarına araçlarını park etmesi ise normal işleyişin tersine bir görüntünün ortaya çıkmasına neden oluyor.

İlçe genelinde yayaların emniyetle karşıya geçişlerini sağlamak amacıyla, belirli noktalarda yaya geçitleri bulunuyor. Yayaların güven içinde yolun karşısına geçmeleri için yapılan bu noktaları, bazı araç sürücülerinin hiç umursamadığına denk gelmekte mümkün olabiliyor. Öyle ki, yaya geçidinde olduğunuz ve karşıdan gelen araç sürücüsünün yol vermesi için gözlerinin içine baktığınız durumlarda dahi, bekleyen yayaya aldırış etmeden ve görmezlikten gelerek, yoluna devam eden sürücülere de rastlayabiliyoruz.

Bazı sürücüler, kendileri de trafikte araç kullanmalarına rağmen, diğer sürücülere gereken duyarlılığı göstermeyip, kendi bildiklerini okumaya devam ettiklerini görebilmek maalesef mümkün olabiliyor. İstediğim yere, istediğim şekilde park ederim mantığıyla hareket eden bazı sürücüler, diğer sürücülerin ve yayaların haklarına gereken saygıyı göstermiyor.

Yalnızca yaya geçitlerinde değil yayaların olduğu her yerde daha dikkatli araç kullanmak önem arz ediyor. Son dönemler içerisinde ilçemizin birçok noktasına yapılan hız kesiciler ise yaya ve araç sürücülerinin güvenliği için etkili oluyor. Hız kesici kasislerin olduğu bazı noktalarda hız kesici olduğunu belirten levhaların bulunmaması veya hız kesicilerin üzerlerindeki boyaların zamanla silinmesi ise emniyetsiz durumların yaşanmasına neden olabiliyor.

Bazı noktalarda yayalar çoğu zaman ara sokak ve caddelerde kendilerine ait olan yaya kaldırımında yürümeleri gerekirken, yayalara ait olan kaldırımları araçların işgal etmesinden dolayı yayalarda kendilerine ait olmayan araç yolunda yürümek zorunda kalıyor. Bununla birlikte araçların kaldırımlara park etmelerini önleyen dubalara ise bazı noktalarda zarar verildiği de gözlemleniyor.

Özellikle trafikte empati yapmanın oldukça önemli ve gerekli olduğu kanaatindeyim. Empati kurmak, bir insanın kendisini karşısındaki insanın yerine koyarak onun duygularını ve düşüncelerini doğru olarak anlamasıdır.

 

 

YAZARIN DİĞER YAZILARI

Yazarın tüm yazıları
X