Yaya önceliği unutulmamalı…

08 Mayıs 2023 15:53
Yaya önceliği unutulmamalı…

Gölcük merkezindeki bazı sokakların dar olması, araç sürücüleri ve vatandaşlar içinde zaman zaman sıkıntıların yaşanmasına neden olabiliyor. Dar olan sokaklara yapılan araç parkları nedeniyle bazı durumlarda yayalar sorun yaşayabiliyor. Dar sokaklarda araç sürücüleri araçlarını bir yerlere park etme uğraşı verirken, diğer taraftan ise yaya güvenliği ikinci planda kalabiliyor.

Bazı noktalarda yayalar çoğu zaman ara sokaklarda kendilerine ait olan yaya kaldırımında yürümeleri gerekirken, yayalara ait olan kaldırımları araçların park edilmesinden dolayı yayalarda kendilerine ait olmayan araç yolunda yürümek zorunda kalıyor.Araç parkları konusunda en büyük duyarlılık, elbette araç sürücülerine düşüyor.

Yayaların güvenle karşıya geçişlerini sağlamak amacıyla, belirli noktalarda yaya geçitleri bulunuyor. Yayaların güven içinde yolun karşısına geçmeleri için yapılan bu noktaları, bazı araç sürücülerinin umursamadığına denk gelmekte mümkün olabiliyor.

Yağışlı havalarda yolun karşısına geçmeye çalışan ve yağmurda ıslanan yayaların, adeta bazı araç sürücülerinin gözlerinin içine bakarak yol istemesi ve bazı sürücülerin göstermiş olduğu duyarsızlık tepki ile karşılanıyor. Yağışlı havalarda araç sürücülerinin bu konuda gereken duyarlılığı göstermesi ise önem taşıyor.

Özellikle dar olan sokaklarda, yaya kaldırımlarında yürüyen yayalar, yağmur suyu sıçratmaması için araç sürücülerinin gözlerinin içine baktığı durumlarda oluyor.Bu konuda yayaların hakkını gözeten ve duyarlı hareket eden sürücüler olduğu gibi, tam tersine davranan sürücüleri de görebilmek maalesef mümkün olabiliyor.

Yalnızca yaya geçitlerinde değil yayaların olduğu her yerde daha dikkatli araç kullanmak önem arz ediyor. Son dönemler içerisinde ilçemizin birçok noktasına yapılan hız kesici kasisler ise yaya ve araç sürücülerinin güvenliği için etkili oluyor.Bir kimsenin kendisine yapılmasını istemediği bir şeyi bir başkasına yapmaya hakkı olmadığını düşünüyorum. Özellikle trafikte empati yapmanın oldukça önemli ve gerekli olduğu kanaatindeyim.

 

Teknoloji ve iletişim…

Eskiden uzun zaman alan veya insan gücüne dayalı olarak yapılan birçok şeyi, gelişen teknoloji sayesinde makineler yardımıyla ve kısa süre içerisinde yapmak mümkün oluyor. Teknolojinin bireylerin hayatına katmış olduğu kolaylıklara geçen zamanla birlikte yenileri eklenirken, teknolojik aletlerin gereğinden fazla ve bilinçsiz kullanılması ise faydadan çok zarar getirebiliyor. Hayatımıza büyük kolaylıklar getiren ve artık yaşantımızın ayrılmaz bir parçası olan teknoloji, her şeyde olduğu gibi yerinde ve kararında kullanıldığında fayda sağlamaktadır.

Günümüzde bilgi teknolojileri oldukça yoğun bir kullanım alanına sahip bulunuyor. Bilgisayarlar, tabletler, cep telefonları hayata olumlu ve büyük katkıda bulunurken, bilinçsiz ve gereğinden fazla kullanımı, zarar verebiliyor. Yeni nesil, teknolojinin getirmiş olduğu faydalardan yararlanma adına şanslı görünüyor. İletişimde büyük rol oynayan teknolojik aletler yerinde ve yeterince kullanılmadığında ise kişiler arasında iletişimin zayıflamasına neden olabiliyor. 

 

 

 

 

 

 

YAZARIN DİĞER YAZILARI

Yazarın tüm yazıları
X