Yaşlılara karşı sorumluluklar…

26 Mayıs 2024 14:06
Yaşlılara karşı sorumluluklar…

Yaşlanmak insanoğlunun tabiatında vardır. Yaşlılarımız, geçmişten gelen hayat tecrübeleri ve birikimleriyle örnek almamız gereken değerli insanlardır.  Bireysel bir insan ve toplum olarak yaşlılarımıza karşı yerine getirmemiz gereken birçok sorumluluk bulunmaktadır. Yaşlılarımıza karşı yerine getirmek durumunda olduğumuz sorumluluklar, yarınlarda aynı şekilde bizim içinde geçerli olacaktır.

Günlük yaşantımızda karşılaşmış olduğumuz bazı durumlar var ki, yaşlılarımıza bazı konularda eksik kalındığının da bir yerde göstergesi olabiliyor. Önceleri birbirlerine daha sık giderek hal hatır soran insanlar, teknolojinin gelişmesiyle birlikte iletişim araçlarını daha fazla kullanmaya başlamış ve önemli günlerde kendinden yaşça daha büyük insanlara ziyarette bulunup gönlünü almak yerine, bir kısa mesajla gününü kutlayabiliyor. Oysa çok yakınımızda olan yaşlılarımıza gidip gönüllerini almak, onlarla sohbet etmek ve sağlık durumlarını sormak, Onlara gösterebileceğimiz vefa borçlarından biridir. Üstelik bunun için özel günlerin olmasını beklemeye de gerek olmadığını düşünüyorum.

Toplu ulaşım araçlarında yaşça küçük bireyler otururken, yaşlıların ayakta yolculuk yapması hem tepki ile karşılanıyor hem de vicdanları yaralıyor. Bu konuda toplumda daha fazla duyarlılık oluşabilmeli ve gereken özen gösterilebilmelidir. Toplu taşıma araçlarında yaşlılarımıza yer vermeyi bir görev bilmeli, bu konuda gereken bilinci genç nesillere aktarabilmeliyiz.

Yalnızca toplu ulaşım araçlarında değil, her zaman yaşlılarımıza bizler için çok değerli ve önemli olduklarını hissettirebilmeli ve onların fikir, düşünce ve önerilerinin bizler için çok büyük önem taşıdığının da farkına varabilmeliyiz.

Yaşlılarımıza saygı ve hürmette geri kalmamalıyız. Örf ve adetlerimizi günümüze kadar taşıyan ve gelecek nesillere aktarılmasında adeta köprü görevi gören yaşlılarımıza gereken önem ve saygıyı en iyi şekilde göstermek toplum olarak görevlerimizden biri olmalıdır. Dünün genç insanları bugünün yaşlıları, geleceğe ışık tutan adeta birer fener gibidirler. Onların yaşamları boyunca edinmiş oldukları hayat tecrübeleri, kişiler ve toplumlar için en büyük hazinelerdir. Bu nedenle yaşlılarımızın deneyimlerinden yararlanmak gerekir.

Bazı kimseler genç yaşlarda, hiç yaşlanmayacakmış gibi düşünebilir, yaşlılarımızın sorun ve sıkıntılarını anlayamayabilirler. Gerçek olan bir şey vardır ki, bu şekilde düşünen insanlarda bir gün yaşlanacaklar, yaşlılarımızın bekledikleri ilgi ve duyarlılığı onlarda isteyeceklerdir.

İnsanlar arasında sevgi, saygı, karşılıklı güven, birlik ve beraberliğin kuvvetlenmesinde yaşlılarımızın ziyaret edilerek görülüp gözetilmesinin öneminin büyük olduğunu düşünüyorum. 

Empati ve hoşgörü…

Bir kimsenin başka bir kimseden saygı beklemek hakkı olduğu gibi kendisinin de aynı şekilde saygı kuralları içerisinde davranması, olaylar karşısında hoşgörülü olması dostluk ve arkadaşlık ilişkilerinde sıkı bağların oluşmasında büyük etkendir.  İnsanların yaşantısında saygı, sevgi, hoşgörünün büyük önemi olduğu, karşılaşılan veya karşılaşılan sorunların aşılmasında anahtar rol oynadığı bazı zamanlarda unutulabiliyor. 

Kendimize yapılmasını istemediğimiz bir şeyi başkasına yapmamak anlamına gelen empati, yaşantımızda birçok sorunun önlenmesinde önemli bir yer tutmaktadır. Hoşgörülü olmak için en önemli kavram ise empati yapmaktır. Çünkü empati, birçok sorunu daha başlamadan bitirmek için büyük rol oynamaktadır. Elbette bir kimsenin toplumda kabul edilemeyecek tavır ve davranışlarını doğal karşılamak hoşgörülü olmak demek değildir fakat hoşgörü, insanları anlamaya çalışmak, birazda olaylara pozitif yönden bakabilmektir. 

YAZARIN DİĞER YAZILARI

Yazarın tüm yazıları
X