Yapılan çalışmalar Gölcük için…

01 Mart 2022 17:24
Yapılan çalışmalar Gölcük için…

Gölcük’te ihtiyaç duyulan noktalarda altyapı ve üstyapıda çalışmalar yapılıyor. Yapılan çalışmalarla birlikte, gerek ulaşımda gerekse yayalar için daha elverişli yollar ve kaldırımlar yapılıyor.D-130 karayolu üzerinde bulunan ve gün içerisinde yoğun bir araç trafiğini görüldüğü ilçemizde, yayaların anayolda yolun karşı tarafına emniyetle geçmeleri adına üst ve alt geçitler bulunuyor. Bununla birlikte geçtiğimiz dönemler içerisinde ihtiyaç duyulan noktalara da üst geçitler yapılarak vatandaşların hizmetine sunulmuştu. Bakım onarım ihtiyacı duyulan üst geçitlerde ise gerekli çalışmalar yapılarak, oldukça yeni bir görünüme kavuşturuluyor.  

Üst geçitlerde yapılan bakım onarım işleri, belirli bir maliyet ve emek harcanarak yapılıyor. Fakat bazı duyarsız kimseler, üst geçitlere zarar verebiliyor. Üst geçitlere yazılar karalanarak verilen zarar ise vatandaşların tepkisini çekiyor. Yalnızca üst geçitler değil alt geçitler de periyodik olarak bakım onarım görüyor. Alt geçitlere de tıpkı üst geçitlerde olduğu gibi duvarlarına yazılar karalanarak zarar verilmesi, içlerine çöplerin atılması, verilen emeğe saygı duyulmadığını gösteriyor.  

İlçemizde gerek araç sürücülerinin gerekse yayaların yön bulmada kullandıkları yön gösterici, trafik uyarı veya ikaz levhaları bulunuyor. Son dönemler içerisinde yapılan çalışmalarda eksik olan yön levhaları tamamlanmış, eski ve yıpranmış durumda olanlar ise yenilenmişti. Bu levhalara da bazı kimseler tarafından zarar veriliyor. Bazısı eğik olan levhaların nasıl eğik durduğu ise anlaşılamıyor. 

Çevre temizliği konusunda da bazı kimselerin yeterince özen göstermediği görülüyor. Yeşil alanlara atılan çöpler, köşe başlarına bırakılan evsel atıklar kötü görüntülerin oluşmasına neden oluyor. Evimizin nasıl ki temizliğine dikkat ediyorsak, yaşamış olduğumuz çevrenin de bizlerin büyük bir evi olduğunu aklımızdan çıkarmamamız gerekiyor. En iyi temizliğin kirletmemek olduğu bilinciyle, çevremize sahip çıkarak, gelecek nesillere daha temiz bir çevre bırakmalıyız. Toplum sağlığını yakından ilgilendiren konularda herkesin aynı sorumluluğu taşıması ve çevre temizliğine özen göstermesi gerekiyor. 

İlçemizde araç sürücüleri tarafından otopark alanı olarak en çok tercih edilen yerlerin başında, eski Gazi Ortaokulu’nun bulunduğu alan geliyor. Geçtiğimiz dönemler içerisinde otopark zemininde bakım çalışmaları yapılmış, araçların park edeceği alanlar çizgilerle belirlenmiş, etrafı tel örgü ile çevrilerek daha düzenli bir hal almıştı. Yine bununla birlikte otoparkın etrafına gelişigüzel çöplerin atılmasının önüne geçmek için çöp konteynırı konulmuş böylece daha temiz bir çevre amaçlanmıştı. Fakat otopark alanına yapılan hatalı araç parkları, diğer araç sürücülerinin mağdur olmasına neden olabiliyor. Yine otopark alanına, hemen yanı başında çöp konteynırı olmasına rağmen çöplerin atılması, duyarsızlığın bir başka boyutunu gösteriyor.

İnsanların ortak olarak yaşamış oldukları toplumda dikkat etmesi gereken davranışları bulunmaktadır. Toplum tarafından benimsenen ve toplumu rahatsız etmeyen konular, herkes için aynı şekilde kabul edilmelidir. Ortak yaşanılan yerlerde toplumun hak ve menfaatlerini gözetmek gerekiyor. Yapılan hizmetlerin toplumda yaşayan vatandaşlar için olduğunun unutulmaması ve vatandaşlara sunulan hizmetlere sahip çıkılması gerekiyor.  Toplumda ortak kullanım alanlarında yaşayanların birbirlerinin hakkına riayet etmesi, ‘ben’ değil ‘biz’ duygusu ile hareket etmesi, en önemlisi de toplumda yaşayan herkesin, sorunlara duyarlı yaklaşması gerektiğini düşünüyorum. 

 

YAZARIN DİĞER YAZILARI

Yazarın tüm yazıları
X