Yağışın etkisi…

12 Haziran 2022 15:22
Yağışın etkisi…

Gölcük’te son günlerde yağan yağmur yağışı,hem barajlardaki su seviyesinin yükselmesine hem de tarıma olumlu etki yaptı. Pazar günü sabah daha fazla etkili olan yağmur yağışı, ilçemizin bazı noktalarında olumsuzlukların meydana gelmesine neden oldu. İlçemizin içinden geçen ve önemli bir ulaşım ağı olan D-130 karayolunun bazı kesimlerinde asfaltta oluşan bozulmaların etkisi yağışlı havada etkisini daha fazla hissettirdi. Anayolda asfaltta oluşan bozulmaların meydana getirdiği su birikintileri, araç sürücülerini etkilediği gibi yayalara için de sorun oluşturmuş göründü.

Kuvvetli yağış yalnızca anayolda değil ilçemizin merkezindeki ara sokaklardaki yollarda da yayalar için sorun oluşturdu. Buralardaki sorun ise bazı araç sürücülerinin yağışlı havalarda gereken duyarlılığı göstermemesi olarak göründü. Ara sokaklarda kaldırımların dar olması, yol ile olan mesafesinin yakın olması ve bazı araç sürücülerinin hız konusunda dikkatli olmaması, yayaların araçlardan sıçrayan su ile ıslanmasına neden olabiliyor.

Özellikle yağışlı havalarda araç sürücülerinin bu konuda gereken duyarlılığı göstermesi önem taşıyor.Bu konuda yayaların hakkını gözeten ve duyarlı hareket eden sürücüler olduğu gibi, tam tersine davranan sürücüleride görebilmek mümkün oluyor.

Toplu olarak bulunulan veya yaşanılan yerlerde uyulması gereken birinci kuralın saygı olduğunu unutmadan davranılması ile birlikte birçok sorunun da çözüleceğini düşünüyorum. Saygı kavramının toplumda daha çok yer bulması ve insanların bir başkasına saygıyla yaklaşması için empati yapması yeterli olacaktır. Maalesef günlük yaşantıda çoğu kez empati yapılmadığından duyarsızlık ortaya çıkabiliyor.

 Önyargılı olunmamalı

Günlük yaşantının içinde bazı insanlar karşılaşmış oldukları birtakım olaylar karşısında, iyice anlayıp dinlemeden önceden yorumda bulunur veya karşısındaki kimseler hakkında erkenden önyargıya varır. Herhangi bir olayı anlayıp dinlemeden varılan önyargılar ise yine o kişinin başkaları hakkındaki düşüncesi için olumsuz etki yaratmasına neden olur.Bir kimse hakkında önyargılı davranarak, tahminlere dayalı  ve o konu hakkında bilinmediği halde söylenmiş olan  sözler karşımızdaki insanları kırabilir, incitebilir ve geri dönüşü olmayan hatalara sürükleyebilir.

Bazı kimseler her konuda yorumda bulunup, önyargıda bulunabilirken, o konu hakkında ne kadar bilgisinin olduğunu düşünmez. Bu gibi kimseler için bir konu hakkında bilgi sahibi olması hiçte önemli değildir. Önemli olanın yorumda bulunmak olduğunu zanneden kimseler, aslında yanıldıklarının farkında bile değildir. İşte bunun sonucunda da önyargılı olabilmektedirler. 

İyi bir konuşmacı olmak kadar iyi bir dinleyici olmakta önemlidir. Şayet çok söyleyip az dinliyorsak, yanılgıya da düşebiliriz.Bu tür davranışlarda bulunan kimseler, kendisini topluma kabul ettirme, kendi fikirlerinin önemsenmesi ve kendisinin saygı görmesi gibi yanlış algılar içinde bulunabilir. Önemli olan çok konuşmak değil, bildiğimiz doğruları karşımızdakine aktarabilmektir. Bazı durumlarda karşımızdaki kimseler, bir anda ağzımızdan çıkıveren bir cümle ile kırabilir. Kalp kırmak ne kadar kolaysa, kırılan bir gönlü almanın da bir o kadar zor olduğunu hatırlamamız gerekiyor.

YAZARIN DİĞER YAZILARI

Yazarın tüm yazıları
X