Ulaşımda sağlanan katkı…

21 Haziran 2023 15:53
Ulaşımda sağlanan katkı…

Gölcük’te ulaşım konusunda yapılan projeler, daha sağlıklı bir ulaşım adına büyük katkı sundu.Geçtiğimiz dönemler içerisinde hayata geçirilen trafik düzenlemesi ile gerek D-130 Karayolunda, gerekse şehir merkezinde bazı sokakların tek yönlü olarak hizmet vermesi, trafik akışına fayda sağladı.

Geçtiğimiz yıllarda tamamlanarak vatandaşların hizmetine sunulan köprülü kavşaklar ise ulaşım konusunda yaşanan sorunları ortadan kaldırmış ve köprülü kavşakların bulundukları bölgelerde trafiğin kesintisiz ve sağlıklı bir şekilde işlemesine olanak sağlamıştı.İlçemizin içinden geçen D-130 Karayolunda görülen trafik yoğunluğunun, daha çok sabah ve akşam mesai saatleri başlangıç ve bitiminde arttığını, gün içerisinde daha akıcı bir hal aldığını söyleyebiliriz.

Nüfusla doğru orantılı olarak da araç sayısında artış gözlemleniyor. D-130 Karayolundaki trafik akışının daha sağlıklı olması noktasında ise Adnan Menderes Bulvarı ve devamında Mareşal Fevzi Çakmak Caddesi katkıda bulunuyor.

İlçemizin merkezinde bazı sokakların dar oluşu ve yalnızca tek yönlü araç trafiği olan yerlerde, hatalı yapılan parklar, diğer sürücüleri de zor durumda bırakabiliyor. Birde bunun yanında yalnızca kendi işi görülsün deyip aracını olmadık bir şekilde bırakanlarda bulunabiliyor. 

Bununla birlikte bazı araç sürücüleri şehir merkezine yakın sokaklarda kaldırımlara araçlarını park edebiliyor. Bu ise yayaların tepkisini çektiği gibi emniyetsiz durumların ortaya çıkmasına neden olabiliyor. Kaldırımlara yapılan araç parkları nedeniyle yayalar yolda yürümek durumunda kalabiliyor. Bazı araç sürücülerinin araçlarını neredeyse kaldırımın tümünü kaplayacak şekilde park etmesi, yayalara yürüyecek yer bırakmıyor.Araç sürücülerinin bu konuda daha duyarlı davranmaları ise önem taşıyor.

Hatalı araç parkları konusunda mağduriyet yaşayanlar, engelli vatandaşlarımız oluyor. Bazı araç sürücülerinin engelli rampalarının önlerine yaptıkları araç parkları, engelli vatandaşların ulaşımda sorun yaşamasına neden olabiliyor.

Trafikte araç kullanan bazı duyarsız sürücüler, araç kullanırken yol yalnızca ona aitmiş gibi davranarak, hem kendilerini hem de karşıdaki araç sürücülerini veya yayaları tehlikeye atabilmektedirler. Bir kimsenin kendisine yapılmasını istemediği bir şeyi bir başkasına yapmaya hakkı olmadığını düşünüyorum.

Köprülü kavşakların alt kısmına kısa sürelide olsa yapılan araç parkları, araç sürücülerinin diğer yönden gelen araçları görmesine engel olabiliyor. Bu konuda araç sürücülerinin daha duyarlı davranması gerektiğini düşünüyorum. Araç parkları konusunda en büyük görev elbette araç sürücülerine düşüyor.

Toplu ulaşım araçlarında bazen karşılaşılan durumlar, yaşlılarımıza bazı kimselerin gereken saygıyı göstermediğini de gözler önüne seriyor. Kendisinden yaşça daha küçük insanlar aracın koltuğunda otururken, yaşlı insanlarımızın ayakta seyahat etmeleri vicdanları yaralıyor. Bu konuda gereken bilinci oluşturmalı ve en azından empati kurabilmemiz gerektiğini hatırlamalıyız.

YAZARIN DİĞER YAZILARI

Yazarın tüm yazıları
X