Ulaşımda, köprülü kavşakların önemi…

29 Ekim 2023 17:25
Ulaşımda, köprülü kavşakların önemi…

Gölcük, önemli bir ulaşım ağının üzerinde yer alıyor. D-130 Karayolu’nun ilçemizden geçtiği yolda, çok sayıda araç transit olarak bu yolu kullanıyor. Daha çok sabah ve akşam saatlerinde yoğunluğun görüldüğü anayol üzerinde bulunan üst ve alt geçitler ise yayaların yolun diğer tarafına geçmeleri için önemli bir görev üstleniyor.

İlçemizde geçtiğimiz dönemler içerisinde genişletme çalışmaları yapılan Mareşal Fevzi Çakmak Caddesi ise D-130 Karayolu’nda ki araç trafiğinin yükünün azalmasına katkı sunuyor. İzmit yönünden gelip şehir merkezine yönelen araç sürücülerinin yoğun olarak kullandığı cadde, aynı zamanda ilçe merkezinden Kavaklı yönüne giden araçların ulaşımını kolaylaştırması adına önemli bir görev üstleniyor.

Sabah ve akşam saatlerinde trafik yoğunluğunun daha fazla görüldüğü D-130 Karayolu’nda, günün erken saatlerinde Kerimağa rampasında trafik yoğunluğu olduğu görülüyor. Değirmendere yönünden gelip ilçe merkezine giriş yapacak olan araçların kullanmış olduğu Donanma Caddesi ışıklarındaki noktada da sabah saatlerinde araç sayısında ki artışın daha fazla olduğu gözlemleniyor. Araç sürücülerinin ilçe merkezine ulaşımda kullanmış oldukları Donanma Caddesi’nde de tıpkı Mareşal Fevzi Çakmak Caddesi’nde yapılan çalışmanın yapılması da beklentiler arasında bulunuyor. Sabah saatlerinde D-130 Karayolu’ndan ilçe merkezine giren araçların, akşam saatlerinde ise ilçe merkezinden anayola çıkacak olan araçların oluşturduğu yoğunluk, Donanma Caddesi’nde ulaşımı etkileyebiliyor.

İlçemizde geçtiğimiz yıllarda yapılan köprülü kavşaklar ulaşımın kesintisiz ve daha sağlıklı işlemesi adına önemli bir görev üstleniyor. D-130 Karayolu’nda görülen trafik yoğunluğu, anayola bağlantı olan caddelerde de görülüyor ki, bu noktada köprülü kavşaklar trafiğin daha akıcı olması adına büyük katkı sağlıyor.

İlçemizde son olarak yapılan ve bulunduğu konum itibarıyla D-130 Karayolunda ulaşımın kesintisiz bir şekilde işlemesine büyük katkı sağlayan Yüzbaşılar Köprülü Kavşağı, gerek Topçular Mahallesi’nden, gerekse Yüzbaşılar Mahallesi’nden gelen araçların anayola ulaşımında da önemli katkı sunuyor. Yüzbaşılar Köprülü Kavşağı civarındaki cadde ve sokaklarda sabah saatlerinde daha fazla görülen araç yoğunluğu, köprülü kavşağın bulunduğu anayola bağlantı noktasında ulaşımın daha kolay olmasıyla birlikte son buluyor.

Benzer şekilde gerek Kerimağa mevkiinde bulunan, gerekse Değirmendere Dörtyol mevkiinde bulunan köprülü kavşaklar da, bulunmuş oldukları bölgelerde ulaşımın kesintisiz bir şekilde işlemesine büyük katkıda bulunuyor. Kerimağa mevkiinde bulunan köprülü kavşak, topçular mahallesine ulaşımı kolaylaştırırken, aynı zamanda İzmit yönüne gidecek olan araçların anayola bağlantı noktasında önemli bir görev üstleniyor.

Değirmendere Dörtyol mevkiinde bulunan köprülü kavşak, Değirmendere merkezine bağlantıyı sağlarken, araçların Yukarı Değirmendere’ye ulaşımında bağlantı görevi görüyor.

Son yıllarda ilçemizin üst kesimlerinde artan yapılaşma ile birlikte bu bölgelere ulaşımın daha kolay yapılması adına, köprülü kavşakların önemi daha da iyi anlaşılıyor.

İlçemizde yapılan üst yapı çalışmalarının da ulaşımın daha kolay ve konforlu olması adına büyük katkı sağladığı görülüyor. Son dönemler içerisinde ilçemizin birçok noktasında gerçekleştirilen asfalt ve asfalt yama çalışmaları, sokak ve caddelerde ulaşımın daha rahat bir şekilde yapılmasına olanak sağladı.

YAZARIN DİĞER YAZILARI

Yazarın tüm yazıları
X