Ulaşımda kolaylık ve duyarlılık…

05 Ekim 2022 16:10
Ulaşımda kolaylık ve duyarlılık…

Gölcük’te geçtiğimiz yıllarda tamamlanarak vatandaşların hizmetine sunulan köprülü kavşaklar, ulaşım konusunda yaşanan sorunları ortadan kaldırmış ve köprülü kavşakların bulundukları bölgelerde trafiğin kesintisiz ve sağlıklı bir şekilde işlemesine olanak sağlamıştı. 

Geçtiğimiz dönemler içerisinde Mareşal Fevzi Çakmak Caddesi’nde yapılan çalışmalar ise D-130 Karayolu’ndaki trafiğin azalmasına etki ettiği gibi aynı zamanda şehir merkezindeki ulaşıma da katkıda bulundu. Mareşal Fevzi Çakmak Caddesi, Kavaklı’ya ulaşımı da dada kolay bir hale getirdi. Kavaklı Sahil Caddesi’nde yapılan çalışmalar da, bulunduğu bölgedeki trafik akışının daha kolay olmasına büyük katkı sağladı. 

Gölcük, gün içerisinde çok sayıda aracın transit olarak kullanmış olduğu D-130 Karayolu’nda ulaşım noktasında önemli bir görev yerine getiriyor. Trafiğin kesintisiz ve daha akıcı işlemesi adına birçok proje hayata geçirilmiş ve yatırımlarla birlikte, anayolda eskiden görülen trafik yoğunluğu daha da azalmıştı. Daha çok sabah ve akşam mesai saatleri başlangıç ve bitiminde görülen trafik yoğunluğunun, gün içerisinde daha akıcı bir hal aldığını söyleyebiliriz.

D-130 Karayolu’ndaki trafiğin ilçemizin içinden geçen kesiminde daha az olmasına, bazı sürücülerin, ilçemizin İzmit yönünden girişi kullanarak, Adnan Menderes Caddesi ve Mareşal Fevzi Çakmak Caddesi’ni kullanarak katkı sunuyor gibi gözüküyor.  Daha önce yenilenen ve bugünkü haliyle ulaşımda büyük katkı sunan Mareşal Fevzi Çakmak Caddesi gibi Adnan Menderes Caddesi’ndeki çalışmalar tamamlandığında ulaşımda büyük katkı sağlayacaktır.

Adnan Menderes Caddesi’nde Kocaeli Büyükşehir Belediyesi tarafından asfalt serimi yapıldı. Üstyapı çalışmalarıyla yepyeni bir çehreye kavuşacak cadde, parke kaldırımlar ve dekoratif aydınlatmalarla donatılacak. Ayrıca dekoratif parke kaldırım döşenecek.

Gölcük’te son dönemler içerisinde birçok noktasında asfalt serimi ve asfalt yama çalışması yapıldı, yapılmaya da devam ediliyor. Geçtiğimiz dönemler içerisine başlatılan çalışmalar, yıl boyunca devam ederek ihtiyaçduyulan bölgelerde asfalt bakım onarımları gerçekleştirildi.Bozuk olan yollarda asfalt yama şekline gerçekleştirilen çalışmalar, bakım onarım çalışmaları ve asfalt serimi çalışması, yolların daha konforlu bir hale gelmesinde büyük etken oldu.

Şehir içindeki trafik yoğunluğunun nedeninin büyük bir kısmının ise, bazı sürücülerin gereken önem ve özeni göstermediğinden kaynaklandığı kanaatindeyim. Bazı sürücüler, kendileri de trafikte araç kullanmalarına veya yaya olmalarına rağmen, diğer sürücülere veya yayalara gereken duyarlılığı göstermeyebiliyor. 

Bununla birlikte artan araç sayısı ile birlikte otopark ihtiyacı da artış gösteriyor. Bazı araç sürücüleri önceliğin her zaman yayalarda olduğunu unutmuş olacak ki veya kendilerini hiç yaya olmuyorlar ki, saygısızca davranışlarda bulunabiliyor. Bazı araç sürücüleri ise trafikte nedense hep bir aceleci davranışlar gösteriyor.  

Trafikte araç kullanan bazı duyarsız ve sorumsuz sürücüler, araç kullanırken yol yalnızca ona aitmiş gibi davranarak, hem kendilerini hem de karşıdaki araç sürücülerini veya yayaları tehlikeye atabilmektedirler. Bir kimsenin kendisine yapılmasını istemediği bir şeyi bir başkasına yapmaya hakkı olmadığını düşünüyorum.

YAZARIN DİĞER YAZILARI

Yazarın tüm yazıları
X