Ulaşımda empati ile yaklaşmak…

04 Temmuz 2024 17:05
Ulaşımda empati ile yaklaşmak…

Şehirlerde artan nüfusla birlikte, araç sayısında da artış görülüyor. Ulaşımda güvenli sürüşün sağlanması hem sürücü hem de trafikte bulunan diğer kişiler için yaşamsal düzeyde önemlidir. Güvenli sürüş için insan faktörünün ne kadar önemli olduğunu ve bunda en önemli payın ise sürücülere düştüğünü görüyoruz. Bazen trafikte araç kullanmakta, yaya olarak dolaşmak da bir hayli zorlaşabiliyor. Direksiyonun başına geçen bazı sürücüler, kendilerinden başka kimse yokmuş ve yollar yalnız onlara ayrılmış gibi sorumsuzca hareket edebiliyorlar.

Trafikte sıkça görülen ve bazılarınca neredeyse olağan hale gelen bir davranış biçimi olan durumlardan birisi aracının kornasından elinin ayırmayan kimseler olduğu görülüyor. Araç kullanırken önündeki arabanın normal süratinde seyretmesinden sabırsızlanıp korna çalanlar veya selektör yapıp önceliği kendisinde gören kişiler, aynı zamanda diğer aracı tehlikeye attığının farkında olmayabiliyor.

Aracını hatalı park ederek trafiğin sağlıklı işlemesine engel olanlar, yaya şeritlerinin olduğu yerlerde yayaların geçiş üstünlüğü olduğunu düşünmeyenler, sırf kendi zevki için etrafı rahatsız edecek şekilde araç kullananlar, engelli rampalarının önlerine araçlarını park ederek, engelli vatandaşlarımızın ulaşım hakkına engel olanlar, saygısızlık ve duyarsızlık gösterdiklerinin farkında olmaları gerekiyor.

Hatalı araç parkları konusunda ise bazı sürücüler araçlarına park yeri bulamadıkları için bu şekilde bir davranışta bulunduklarını söyleyip, diğer sürücüleri mağdur edebiliyor. Artan araç sayısı, otopark konusunda yeterli gelmeyebiliyor. Özellikle ilçemizin merkezinde bazı sokakların dar oluşu ve yalnızca tek yönlü araç trafiği olan yerlerde, hatalı yapılan parklar, diğer sürücüleri de zor durumda bırakabiliyor. Birde bunun yanında yalnızca kendi işi görülsün deyip aracını olmadık bir şekilde bırakanlarda bulunabiliyor. 

Bazı araç sürücülerinin bir konuda daha duyarsızlığını görebilmek mümkün oluyor. O da

Hatalı araç parkları konusunda mağduriyet yaşayanlar, engelli vatandaşlarımız oluyor. Birçok kez şahit olmuşuzdur. Araç sürücüsü aracını engelli rampasının önüne park eder, hatta inmiş olduğu kapısı engelli rampasına açılmaktadır. O araç sürücüsünün bunu görmemesi veya ‘bilmiyordum’ demesinin bir izahı olduğunu düşünmüyorum.

Toplu ulaşım araçlarında, yaşlılarımıza bazı kimselerin gereken saygıyı göstermediğini de gözler önüne seriyor. Kendisinden yaşça daha küçük insanlar aracın koltuğunda otururken, yaşlı insanlarımızın ayakta seyahat etmeleri vicdanları yaralıyor. Bu konuda toplum olarak gereken bilinci oluşturmalı ve en azından empati kurabilmemiz gerektiğini hatırlamalıyız. 

Yalnızca toplu ulaşım araçlarında değil, her zaman yaşlılarımıza bizler için çok değerli ve önemli olduklarını hissettirebilmeli ve onların fikir, düşünce ve önerilerinin bizler için çok büyük önem taşıdığının da farkına varabilmeliyiz.

Bir kimsenin kendisine yapılmasını istemediği bir şeyi bir başkasına yapmaya hakkı olmadığını düşünüyorum. Yani özellikle trafikte saygı kuralları içerisinde davranışlar sergilemenin ve empati yapmanın oldukça önemli ve gerekli olduğu kanaatindeyim.

Kendimize yapılmasını istemediğimiz bir şeyi başkasına yapmamak anlamına gelen empati, yaşantımızda birçok sorunun önlenmesinde önemli bir yer tutmaktadır. Saygı, sevgi ve hoşgörünün yanında, olaylara empati ile bakabilmekte bir başka unsurdur. Zaten sorunlara empati ile yaklaşıldığında sorunların büyümeden giderildiğini görmekte mümkün olacaktır.

YAZARIN DİĞER YAZILARI

Yazarın tüm yazıları
X