Ulaşım sorununa çare olacak…

17 Mart 2016 17:24

İlçemizdeki en büyük sorunların başında trafik yoğunluğu ve buna bağlı olarak ulaşım sıkıntısı geliyor. D-130 Karayolu’nun ilçemizin içinden geçmesi ve bu yolun transit geçiş hattında bulunması, gerek karayolunda, gerekse şehir içine bağlantı yolları ve çıkış noktalarında trafik yoğunluğunun artmasındaki en büyük etken oluyor.

Özellikle mesai başlangıç ve bitiş saatlerinde D-130 Karayolu’nun ilçemiz içinde kalan kesiminde araçla seyahat etmek ayrı bir sabır gerektiriyor. Sabah saatlerinde Karamürsel-İzmit istikametine doğru trafikte yoğunluk gözlenirken, akşam saatlerinde ise bunun tam tersi bir trafik yoğunluğu meydana geliyor.

Oluşan bu trafik sıkışıklığı ve yoğunluğunu gidermek, ulaşımda yanşanan sıkıntıların önüne geçebilmek adına projeler gerçekleştiriliyor. Planlanan projeler ilçemizdeki trafik yoğunluğunu azaltma adına önemli bir yer tutuyor. Ulaşımda yaşanan sıkıntıları çözmek için yapılan projeler arasında Gölcük Tünel Geçiş Projesi ve Güney Marmara Otoyolu Projesi bulunuyor.

Bu projelerden ilçemizin gerek anayoldaki, gerekse şehir içindeki trafik yoğunluğunu doğrudan etkileyecek olan Gölcük Tünel Geçiş Projesi hayata geçirildiğinde ulaşımda yaşanan sıkıntıların büyük oranda çözüleceği tahmin ediliyor. 

Gölcük Tünel Geçiş Projesi özellikle şehir merkezine bağlantılı yollarında trafikte yaşanan yoğunluğu giderme adına önemli bir yer tutuyor. İlçemizin içinden D-130 Karayolu’na çıkışlarda kullanılan Amiral Sağlam Caddesi, Donanma Caddesi ve İskele Yolu bağlantısında, proje ile birlikte büyük bir rahatlama olacağını düşünüyorum.

D-130 Karayolu’ndan şehir merkezine dönecek araçların anayolda oluşturmuş olduğu uzun kuyruklar ve şehir merkezinden anayola çıkan araçlardan dolayı meydana gelen yoğunlukta, Tünel Geçiş Projesi ile birlikte ortadan kalkacaktır.

Bu proje yalnızca araçlar için değil yayalar içinde büyük kolaylıklar sağlayacaktır. D-130 Karayolu’nun ilçe merkezinde kalan kısmında yeterli sayıda üstgeçit bulunmaması, olanlarında yalnızca bir tanesinde asansör bulunması yayaların yolun karşısına daha emniyetli geçebilmeleri için faydalı olacaktır.

Diğer bir proje olan Güney Marmara Otoyolu Projesi’nde ise Gölcük’ün üst kesimlerinden geçmesi düşünülen ve görüşmelerin devam ettiği proje ile ilçemizin trafik yoğunluğunun hafifletilmesi konusunda büyük katkı sağlayacaktır.  

Güney Marmara Otoyolu Projesi ile birlikte Kartepe’den otoyola devam edecek olan araç sürücülerinin, Körfez Geçiş Köprüsü’ne de geçiş sağlayabilecek olması ilçemizde oluşan trafik yoğunluğunun azaltılması noktasında yarar sağlayacaktır.

Yapılacak olan projeler tamamlandığında ilçemizin şu andaki yaşamış olduğu trafik yoğunluğundan kurtarılması, kentsel dönüşüm ile birlikte yollarında yapılmasıyla birlikte adeta nefes alması bekleniyor.

YAZARIN DİĞER YAZILARI

Yazarın tüm yazıları
X