Trafikte empati ve saygı önemli…

25 Ekim 2022 15:18

Geçtiğimiz dönemler içerisinde D-130 Karayolunda, trafiğin kesintisiz ve daha akıcı işlemesi adına birçok proje hayata geçirilmiş ve yatırımlarla birlikte, anayolda eskiden görülen trafik yoğunluğu daha da azalmıştı. Bununla birlikte Gölcük’te geçtiğimiz yıllarda tamamlanarak vatandaşların hizmetine sunulan köprülü kavşaklar, ulaşım konusunda yaşanan sorunları ortadan kaldırmış ve köprülü kavşakların bulundukları bölgelerde trafiğin kesintisiz ve sağlıklı bir şekilde işlemesine olanak sağlamıştı. 

Gölcük, gün içerisinde çok sayıda aracın kullanmış olduğu D-130 Karayolu’nda ulaşım noktasında önemli bir görev yerine getiriyor. Geçtiğimiz dönemler içerisinde Mareşal Fevzi Çakmak Caddesi’nde yapılan çalışmalar, D-130 Karayolu’ndaki trafiğin azalmasına etki ettiği gibi aynı zamanda şehir merkezindeki ulaşıma da katkıda bulundu. Mareşal Fevzi Çakmak Caddesi, Kavaklı’ya ulaşımı da dada kolay bir hale getirdi. Kavaklı Sahil Caddesi’nde yapılan çalışmalar da, bulunduğu bölgedeki trafik akışının daha kolay olmasına büyük katkı sağladı. 

Şehir içindeki trafik yoğunluğunun nedeninin büyük bir kısmının ise, bazı sürücülerin gereken önem ve özeni göstermediğinden kaynaklandığı kanaatindeyim. Bazı sürücüler, kendileri de trafikte araç kullanmalarına veya yaya olmalarına rağmen, diğer sürücülere veya yayalara gereken duyarlılığı göstermeyebiliyor. 

Bununla birlikte artan araç sayısı ile birlikte otopark ihtiyacı da artış gösteriyor. Fakat araç sayısının fazla olması hiç kimseye trafikte saygısızlık yapması hakkını da vermiyor. Bazı araç sürücüleri önceliğin her zaman yayalarda olduğunu unutmuş olacak ki veya kendilerini hiç yaya olmuyorlar ki, bilindik saygısızca davranışlarda bulunabiliyor. Bazı araç sürücüleri ise trafikte nedense hep bir aceleci davranışlar gösteriyor.  

İster araç kullanan bir kimse olun, isterseniz yaya olun hiç fark etmez nihayetinde bir yerden bir yere giderken ulaşım araçlarını kullanmak durumundasınız. Trafikte araç kullanan bazı duyarsız ve sorumsuz sürücüler, araç kullanırken yol yalnızca ona aitmiş gibi davranarak, hem kendilerini hem de karşıdaki araç sürücülerini veya yayaları tehlikeye atabilmektedirler. Bazı sürücülerin sabırsız ve aceleci davranışları, diğer araç sürücülerini tehlikeye atabiliyor. Trafik ışıklarında beklerken yeşil ışığın henüz yeni yanmasında dahi arkadaki araç sürücüsünün bir anda korna ikazı ile karşılaşmak mümkün olabiliyor. Veya kendi şeridinde giden bir sürücüye, arkadan gelen sürücünün aracın farları ile ikazda bulunması, korna ile hızlanması için uyarması yine istenmeyen kazalara sebebiyet verebilir.     

Saygı, insanların birbirlerine karşı olan tutum ve davranışların farkında oldukları, karşılıklı ilişkilerini anlayış çerçevesinde benimsedikleri bir olgudur. Saygı, bir yerde karşımızdaki insanların düşüncelerine, değerlerine önem vermek ve yaşam hakkına riayet etmektir. Saygı empati kurarak, ‘bana yapılsa ne düşünürdüm’ diye hareket edebilmektir.

Bir kimsenin kendisine yapılmasını istemediği bir şeyi bir başkasına yapmaya hakkı olmadığını düşünüyorum. Empati kurmak, bir insanın kendisini karşısındaki insanın yerine koyarak onun duygularını ve düşüncelerini doğru olarak anlamasıdır. Özellikle trafikte empati yapmanın oldukça önemli ve gerekli olduğu kanaatindeyim.Saygı kavramı yaşantımızın her bölümünde yer bulmaktadır.  Saygılı olmak insandan bir şey eksiltmez, aksine çok şey kazandırır. 

YAZARIN DİĞER YAZILARI

Yazarın tüm yazıları
X