Toplumdaki sorumluluklar…

23 Mart 2021 17:05

İnsanlar hayatı boyunca birtakım şeylerin sorumluluğunu üzerinde taşır.İnsanların sorumluluk alması başarıya götüren en büyük etkenlerden birisidir. Sorumluluk duygusunu gerektiği kadar benimseyen kimselerin başarı oranları da bir o kadar yüksek olmaktadır. Sorumluluk sahibi olmak önce o kimsenin kendisine olan güveni ve başarma azmini, daha sonra ise topluma olan görevlerini hatırlatmada önem taşımaktadır. Sorumluluk, insanların yalnızca evde çocuklarına veya ailesine karşı sorumluluğu ile kalmaz. Aynı zamanda yaşamış olduğu topluma karşı da bazı sorumlulukları bulunmaktadır.

 Fakat günümüzde bazı insanlar özellikle yaşamış olduğu toplumda, çevreye karşı olan sorumluluklarını görmezden veya bilmezden gelerek, sorumsuzluk örneğisergileyebildiğini görebilmekte mümkün olabiliyor. Gereken sorumluluğu taşımayan kimselerin yapmış oldukları davranışlara toplumun ortak olarak bulundukları birçok alanda denk gelebilmek mümkün olabiliyor. Örneğin, trafikte sorumsuz davranan kişilere günlük yaşantıda rastlayabilmek mümkün olabiliyor. Bazı sorumsuz insanların davranışları, duyarlı vatandaşların ister istemez tepkisine neden olabiliyor. Araç parkı konusunda da sorumsuz şekilde davranışlarda bulunanlar maalesef bulunabiliyor.

 İlçemizin merkezi konumunda bulunan eski Gazi Ortaokulu’nun olduğu alan, araç sürücüleri tarafından yoğun olarak tercih ediliyor. Merkezi konumda olması ve birçok noktaya erişimin kolay olması dolayısıyla oldukça fazla tercih edilen otopark alanına, bazı araç sürücülerinin uygunsuz şekilde araçlarını park etmeleri, diğer araç sürücülerini zor durumda bırakabiliyor.

 Toplumun ortak olarak kullandığı yerlerdeki gürültü seviyesi, aynı zamanda tüm vatandaşları ilgilendirmektedir. Özellikle insanların istirahat saatleri olan akşam saatlerinde veya gece, duyarsız bir kimsenin gürültü kirliliğine neden olması, hoş karşılanacak bir davranış şekli olmasa gerek. Bu konuda da çevreye karşı sorumluluk bilinci ile hareket etmenin saygı çerçevesinde önemli olduğunu düşünüyorum. İnsanlar ne olursa olsun kendi yaşının vermiş olduğu sorumluluk bilinci ile hareket etmeli ve buna uygun davranışlar sergilemeyebilmelidir.

Saygının olduğu yerde sorumluluk duygusunun da kendiliğinden oluşacağını düşünüyorum.

 İlçemizde çoğu kez gördüğümüz çöplerin köşe başlarına bırakılması görüntü kirliliğinin de oluşmasına neden olmaktadır. Bu konuda toplumda gereken çevre bilinci oluşturulmalı ve herkesin katkıda bulunması sağlanmalıdır. Yine çeşitli nedenlerle oluşan molozların rastgele çevreye bırakılması ayrı bir çevre sorununun oluşmasına neden olmaktadır. İlçemizde son dönemler içerisinde yapılan çalışmalarla birlikte saatli çöp uygulamasının olduğu yerlerde, yer altı çöp konteynırları monte ediliyor. Yer altı çöp konteynırlarının yaygınlaşmasıyla beraber, önceleri görülen çöplerin gelişigüzel atılmasının önüne geçilmekle birlikte, görsel kirliliğinde önüne geçilmiş olunuyor.

 Geri dönüşebilir malzemelerin de çevreye atılması, doğanın kirlenmesine neden olan faktörlerin başında gelmektedir. Geri dönüşüme tabi olan malzemeleri çevreye veya çöp kutularına değil, geri dönüşüm kutularına atarak, hem çevremizi temiz tutmuş olur hem de ekonomiye katkıda bulunuruz. Geri kazanımla birlikte, doğal kaynaklarımızı korumuş olur, enerji tasarrufunun sağlanmasına katkıda bulunuruz. Böylece çöpe giden atık miktarı azalır ve geleceğe yatırım yapılmış olur. Çevremizin kirlenmesinin toplumu etkilediğini unutmamak gerekiyor. Sağlığımız için, yarınlarımız için yaşadığımız çevreyi temiz tutalım.

 

 

YAZARIN DİĞER YAZILARI

Yazarın tüm yazıları
X