Teknolojiyi doğru kullanmak…

27 Mayıs 2024 14:55
Teknolojiyi doğru kullanmak…

Hayatımızın her alanında etkin olarak kullandığımız teknolojik aletler, zamandan ve işgücü açısından da önemli katkılar sağlıyor. Fakat bazı durumlarda insanların yaşamına kolaylıklar sunan, bilgiye kısa yoldan ve hızlı bir şekilde erişmemizde olanak sağlayan teknolojik aletleri doğru ve kararında kullanmadığımız da oluyor. Günlük yaşantımızda sık kulanmış olduğumuz teknolojik aletlerin başında yediden yetmişe kadar hemen herkeste bulunan cep telefonları, evlerimiz ve işyerlerimizdeki bilgisayarlar ve tabletler gelmektedir.

Bazen yaşça büyükler kendi yaşamış oldukları dönemden örnekler vererek, şimdilerde hayatın her alanında kolaylıklar olduğunu söyler ya, gerçekten de söylemiş olduklarında büyük haklılık payı bulunuyor.

İnsanların birbirleriyle olan iletişimlerini yer ve zaman gözetmeksizin yapmalarına imkan sağlayan cep telefonları, hayatımıza büyük kolaylıklar katmanın yanında, özellikleri bakımından birçok alanda da büyük faydalar sağlamaktadır. Doğru ve yerinde kullanıldığında oldukça büyük fayda sağlayan cep telefonlarının, hayatımıza kattığı olumlu katkı elbette fazladır. Fakat yerinde ve zamanında, gerekli olduğu kadar kullanılmadığı durumlarda olabilmektedir.

Örneğin, toplu taşıma araçlarında cep telefonları ile yüksek ses tonunda etrafı rahatsız edecek şekilde konuşanlar bulunabiliyor. Hatta bazı kimseler bunu daha da ileri taşıyarak neredeyse tüm yolculuğu boyunca cep telefonu ile yüksek ses tonunda konuşarak, etrafına rahatsızlık verebilmektedir. 

Telefonların doğru ve yerinde kullanılmaması durumuna evlerde, işyerlerinde ve daha birçok yerde de rastlamak mümkün olabiliyor. Akraba, arkadaş, komşu ziyaretlerinde sohbetin olması gereken yerlerde bile bir müddet sonra insanların sohbeti bırakıp, ellerinde bulunan telefonları karıştırmaya başladığına şahit olabiliyoruz.

Genç kesim arasında daha fazla yaygın olan bu duruma, gençlerin bir arada bulunduğu toplu yerlerde de rastlayabilmek mümkün oluyor. Önce merhabalarla, hal hatır sormayla başlayan sohbetler, bir müddet sonra yerini sessizliğe bırakabiliyor ve toplu olarak bulunulan bir ortamda dahi bir anda sessizlik olabiliyor.

Bilgisayar ve tabletlerin de kullanımlarının yerinde ve kararında olması gerektiğini düşünüyorum. Bilgisayara uzun süreli bakmak göz sağlığını etkileyebileceği gibi başka olumsuzluklara da neden olabilir. Okula giden çocuklarda bilgisayarların kullanım süresini iyi belirleyebilmeliyiz.
Hayatımızın ayrılmaz bir parçası haline gelen ve kolaylıklar sağlayan teknolojik aletleri yerinde ve doğru zamanda kullanmayı bilmeliyiz. Ebeveynlerin doğru yönlendirmeleri ile kullanılan bilgisayarın, çocukların gelişimi üzerinde pek çok olumlu etkisi bulunduğunu da unutmamak gerekiyor.

Çocukları daha fazla kitap okuma yönlendirmeli, bilgi dağarcıklarının gelişmesi sağlanmalı. Kitap okumada yaşça büyükler, çocuklara örnek olacak davranışlar sergileyebilmeli. Çocuklara zamanlarını doğru ve elverişli kullanmalarında yardımcı ve yol gösterici olunmalı. Boş zamanları değerlendirmenin en iyi yolunun yeni şeyler öğrenmek olduğunu ve kitap okuma alışkanlığını çocuklara aşılayabilmeliyiz. Teknoloji hayatımızın her alanında gerekli fakat yerinde ve doğru zaman dilimi içerisinde kullanılması gerektiği kanaatindeyim. Boşa geçen zamanın bir kayıp olabileceği, zamanın ne kadar değerli olduğunu unutulmaması ve verimli kullanıldığında büyük fayda sağlayacağını düşünüyorum. Önemli olanın, en iyi teknolojiyle donatılmış ürünlere sahip olmak değil, onu doğru ve uygun şekilde kullanmayı bilmek olduğu kanaatindeyim.

YAZARIN DİĞER YAZILARI

Yazarın tüm yazıları
X