Teknoloji ve zaman kavramı…

24 Ekim 2023 14:47
Teknoloji ve zaman kavramı…

Teknoloji, günümüzde birçok alanda hepimizin fayda sağladığı ve asla vazgeçemediğimiz bir gerçek olarak karşımızda duruyor. Hemen her gün ve her işte faydalandığımız bazı teknolojik aletlerin gereğinden fazla kullanıldığı da oluyor. Bu ise doğru değerlendirilmesi gereken zamandan, israf haline dönüşebiliyor. Oysa zaman herkes için değerli bir kavramdır.

Teknolojinin gelişmesine bağlı olarak, yaşantımızda birçok değişiklikler ve yenilikler olabiliyor. Bir örnek vermek gerekirse, teknolojik aletlerden cep telefonları sayesinde, zaman ve yer mevhumu gözetmeksizin, istediğimiz kişilere ulaşabiliyor hatta sanki yanımızdaymış gibi konuşabiliyoruz.

Bazen yaşça büyükler kendi yaşamış oldukları dönemden örnekler vererek, şimdiki zamanda hayatın her alanında kolaylıklar olduğunu söyler ya, gerçekten de söylemiş olduklarında büyük haklılık payı bulunuyor.

Günümüzde küçük büyük herkesin elinde cep telefonları, hemen hemen her evde bilgisayar veya tabletler bulunuyor. Teknolojik harikalar olan bu aletler, hayatımızda büyük kolaylıklar sağlamasının yanında, gereğinden fazla kullanılması ise boşa giden zaman anlamına da gelebiliyor. Zamanımızı doğru ve faydalı kullanmaya çalışırken acaba çoğu zamanda teknolojik aletlere kendimiz kaptırıp, çok değerli olan zamanı boş yere harcadığımızda olmuyor mu? Bunu da düşünmek gerekiyor.

Başka bir örnek daha verecek olursak; akraba ve komşu ziyaretlerinde bulunuruz. Bazı kimselerin bu ziyaretlerde hal hatır sormadan bir müddet sonra, ister istemez elleri cep telefonlarına gidebiliyor. Ziyarete gidilen yerdeki zaman sohbet edilerek veya özlem gidermek için geçirmek yerine, telefonlarla meşgul olarak geçirilebiliyor. Teknolojik aletler hayatımıza birçok yenilik katmasının yanında, gerektiği kadar kullanılmalı diye düşünüyorum. Fazla kullanımının bir süre sonra zarar vereceği unutulmamalı. Çocukların ise büyüklerini örnek aldığını unutmamak gerekiyor.

Çocukları daha fazla kitap okuma yönlendirmeli, bilgi dağarcıklarının gelişmesi sağlanmalı. Kitap okumada yaşça büyükler, çocuklara örnek olacak davranışlar sergileyebilmeli. Çocuklara zamanlarını doğru ve elverişli kullanmalarında yardımcı ve yol gösterici olunmalı. Boş zamanları değerlendirmenin en iyi yolunun yeni şeyler öğrenmek olduğunu ve kitap okuma alışkanlığını çocuklara aşılayabilmeliyiz. Kitaplar, insanlara yeni bilgiler öğreten, bilgi dağarcığını genişleterek ufkunu aydınlatan ve toplumların kültür seviyesini yükselten eşi bulunmaz hazinelerdir. Kitaplar sayesinde insanlar bilmediği veya yeni öğrenmek istedikleri tüm bilgileri kitaplarda bulur. Kitaplar sayesinde bilmediğimiz veya görmediğimiz yerlere gider, hayal ettiğimiz yerlerde kendimizi buluruz. İnsanlar kendi ilgilerini çeken kitapları alarak, bilgisini arttırma veya yeni şeyler öğrenme yoluna gidiyor. Yaşça yetişkin bireyler ne kadar çok kitap okumaya özen gösterirse, inanıyorum ki çocuklarda büyüklerini örnek alacaktır.

Teknoloji hayatımızın her alanında gerekli fakat yerinde ve doğru zaman dilimi içerisinde kullanılması gerektiği kanaatindeyim. Boşa geçen zamanın bir kayıp olabileceği, zamanın ne kadar değerli olduğunu unutulmaması ve verimli kullanıldığında büyük fayda sağlayacağı kanaatindeyim.

YAZARIN DİĞER YAZILARI

Yazarın tüm yazıları
X