Teknoloji ve nostalji…

22 Aralık 2023 17:36
Teknoloji ve nostalji…

Günümüzde gelişen teknoloji birçok alanda insanların hayatında büyük kolaylıklar sağlamaya devam ediyor. Teknolojinin gelişmesine bağlı olarak birçok şeyi teknolojik aletlerin yardımı ile kolayca yapabiliyoruz. Önceden oldukça zahmetle yapılan işler, teknoloji ile birlikte daha kısa bir sürede ve daha kolaylıkla yapılabiliyor.

Teknolojinin getirdiği yenilikler ve kolaylıklar ve kattığı olumlu süreç her ne kadar hayatımızı renklendirmişse de, eski günlerde kullanılan çeşitli alet ve cihazların önemi de bazı durumlarda daha iyi anlaşılıyor. İnsanların yaşamlarında büyük kolaylıklar sağlayan teknolojik aletler, günümüzde hayatımızın her alanında yerini almış görünüyor. Fakat şöyle bir eski günlere baktığımızda yerinde ve doğru kullanılmayan teknolojinin bazı değerlerimizi de etkilediği görülebiliyor.
Hemen herkesin hayatında önemli bir yer tutan ve hatıraların olduğu fotoğraflar, eskiden içerisinde filmler olan makinalar ile çekilir, filmler fotoğrafçıya götürülür ve çıkan fotoğraflarda aile albümlerinde yerini alırdı. Aile bireyleri ile birlikte albümlere göz gezdirilirken, ayrı bir mutluluk duyulur ve o günlere tekrar gidilirdi.Eski günler anıldığında, fotoğraflarda doğal olarak akla geliyor ve makaralı makineler ile çekilerek, albümleri süsleyen fotoğraflar, insanları o günlere tekrar götürebiliyor. Bazen fotoğraf albümlerine göz gezdirirken, iyi ki önceden makaralı veya filmli diye tabir edilen fotoğraf makineleri kullanılmış diye düşündüm.

Günümüzde gerek çocuklarımızın büyürken her anını, gerekse mutlu günlerimizde çok sayıda fotoğrafı modern makineler veya cep telefonları ile çekebiliyoruz. Fakat çekmiş olduğumuz fotoğraflar, ya bilgisayarlarda veya telefonların hafızalarında duruyor. Aile bireyleri bir araya geldiklerinde önceki yıllarda çekilen fotoğraflara oturup bilgisayarda bakmak yerine, albümlere göz gezdirmesi ayrı bir renk katıyor. Oysa eskiden çekinmiş olduğumuz ve albüm haline getirmiş olduğumuz fotoğrafların, yalnızca bizlere değil, gelecek nesillere aktarılmasının ayrı bir yeri olduğunu düşünüyorum.

Eskiden çekilen fotoğraflar, bir nostalji olarak albümlerde duruyor. Fakat dijital olarak çekilen fotoğraflar bir süre sonra belki de silinip gidebiliyor. Bizler için önemli olan fotoğrafların, tıpkı eskiden olduğu gibi albümlerde yerini alması, ileride hatırlanacak güzel anıların canlı kalmasına da vesile olacağını düşünüyorum.

Bununla birlikte, yeni nesil, teknolojinin getirmiş olduğu faydalardan yararlanma adına şanslı görünüyor. Teknolojik aletlerden olan cep telefonları, tabletler ve bilgisayarlar ise bilgiye ulaşmada, iletişimde önemli bir yer tutuyor. İletişimde büyük rol oynayan teknolojik aletler yerinde ve yeterince kullanılmadığında ise kişiler arasında iletişimin zayıflamasına neden olabiliyor.

Yaşça büyükler, çocuklara cep telefonunu çok fazla kullanmamasını, bilgisayar başında çok uzun süre kalmamasını söylüyor fakat kendileri de televizyonların başından ayrılmıyor, cep telefonları ile gereğinden fazla zaman geçirdiği de olabiliyor. Günümüzde teknolojinin gelişmesi ve buna bağlı olarak hemen her evde bulunan bilgisayarlar, tabletler ve cep telefonlarının gereğinden fazla kullanılması da aile içindeki iletişimin azalmasında etken olduğunu düşünüyorum

Bazı kimseler gün içerisinde sosyal medya ile daha fazla ilgilenip, daha çok zaman ayırabiliyor. Sosyal medyaya ayrılan zamanın sadece yarısı kitap okumaya ayrılsa, daha çok okuyan ve bilgi sahibi olan bir toplum olabiliriz. Teknolojiyi yerinde kullanmanın daha doğru olduğu kanaatindeyim.

YAZARIN DİĞER YAZILARI

Yazarın tüm yazıları
X