Tasarrufun önemi ve çevre bilinci…

08 Mart 2023 17:25
Tasarrufun önemi ve çevre bilinci…

Tasarruf, günümüzde her alanda geçerli olan bir kavram olarak görülüyor. Evde, işyerinde ve daha birçok yerde büyük öneme haiz olan tasarruf konusunda konu atık maddelerin geri dönüşüm yoluyla ekonomiye kazandırılması konusunda duyarlılık gösterilebilmeli. Günümüzde geri dönüşümün ne kadar önemli olduğu ve geri dönüştürülebilir malzemelerin kaynağında ayrıştırılmasıyla tekrar ekonomiye kazandırılmasının büyük katkı sağladığı bilinmektedir. 

Gölcük’te birçok noktada geri dönüşüm kutuları bulunuyor. Bu geri dönüşüm kutuları sayesinde, kullanım dışı olan geri dönüştürülebilir atık malzemeler çeşitli geri dönüşüm yöntemleri ile hammadde olarak tekrar kazandırılarak ekonomiye katkıda bulunuluyor.Toplumda geri dönüşüm bilinci oluşturulmasının çok önemli olduğunu düşünüyorum. Yaşça büyükler geri dönüşüm konusunda küçüklere örnek olmalı ve bu konuda gereken duyarlılığı gösterebilmelidir.

Toplum olarak geri dönüşüm konusuna daha fazla özen göstermeli ve önem vermeliyiz. İlçemizin çeşitli yerlerinde vatandaşların evlerinde kullanmadıkları bazı eşyaları mahallelerinin bir köşesine attıklarını maalesef görmek mümkün olabiliyor. Bunlar görüntü kirliliği yaratırken, aynı zamanda geri dönüşüm kapsamındaki malzemelerin de çöpe atılmasına neden oluyor. Geri dönüşüm yoluyla malzemelerin tekrar ekonomiye kazandırılması varken, neden çöpe gitsin. Toplum olarak geri dönüşüm konusuna gerekli hassasiyeti göstermemiz gerekiyor.

Kullanım dışı olan geri dönüştürülebilir atık malzemelerin çeşitli geri dönüşüm yöntemleri kullanılarak hammadde olarak tekrar imalata kazandırılma süreci olan geri dönüşüm sayesinde tasarruf ediliyor. Geri dönüşüm konusunda duyarlı davranan vatandaşlar geri dönüşüme tabi olan atıkları geri dönüşüm kutularına atarak hem doğal kaynakların yok olmasını önlüyor hem de ekonomiye oldukça büyük bir katkı sağlıyor.

Canlıların yaşamında hayati öneme sahip bulunan su, doğada bulunan bütün canlılar için yaşam kaynağıdır. Dünyadaki yaşamın varlığı suya bağlıdır. Bu nedenle günümüzde en önemli tasarruf kalemi olarak, hemen her alanda kullanılan su öne çıkmaktadır.

Farkında olmadan dikkatsiz bir şekilde kullanılan suyun, canlılar için ne kadar önemli olduğunun da farkına varılabilmeli. Su konusunda tasarruflu davranılmalı ve gelecek nesillere de suyun yaşam için ne denli önemli olduğu iyi anlatılmalı. Susuz bir yaşam düşünmenin mümkün olmadığı günümüzde, yaşantımızın her alanında kullanmış olduğumuz suyun önemi iyi bilinmeli ve ona göre su tüketiminde daha duyarlı olunmalı.

Suyun çevre içinde büyük katkılar sağladığını unutmamak gerekiyor. Çevre temizliği ve doğaya karşı sorumluluklarımız olduğu bilinciyle, gereken önem ve özeni gösterilebilmeli. Su tasarrufu konusunda gösterilen önem ve özenle, gelecek nesillerde suyun önemini daha iyi anlayacak ve su tasarrufu konusunda daha duyarlı davranabileceklerdir. Su tasarrufu konusunda yaşça büyükler, küçüklere örnek olmalı, suyun önemini iyi anlatabilmelidir.

Tasarruf yaparken; ev veya işyeri bütçesine katkı yapar, kaynak tüketimini azaltır doğaya katkı sağlamış oluruz. Tasarrufla, ülke ekonomisine katkı yaparız. Tasarruf, aynı zamanda günlük yaşantımızda kullanmış olduğumuz ve hayatımızı kolaylaştıran malzemeleri tüketirken çevreci olmaktır.

YAZARIN DİĞER YAZILARI

Yazarın tüm yazıları
X