Tasarruf ile çevreye katkı…

31 Ocak 2024 17:08
Tasarruf ile çevreye katkı…

Tasarruf, günümüzde her alanda geçerli olan bir kavram olarak görülüyor. Evde, işyerinde ve daha birçok yerde büyük öneme haiz olan tasarruf konusunda atık maddelerin geri dönüşüm yoluyla ekonomiye kazandırılması konusunda duyarlılık gösterilebilmeli. Günümüzde geri dönüşümün ne kadar önemli olduğu ve geri dönüştürülebilir malzemelerin kaynağında ayrıştırılmasıyla tekrar ekonomiye kazandırılmasının büyük katkı sağladığı bilinmektedir. 

Gölcük’te birçok noktada geri dönüşüm kutuları bulunuyor. Bu geri dönüşüm kutuları sayesinde, kullanım dışı olan geri dönüştürülebilir atık malzemeler çeşitli geri dönüşüm yöntemleri ile hammadde olarak tekrar kazandırılarak ekonomiye katkıda bulunuluyor. Toplumda geri dönüşüm bilinci oluşturulmasının çok önemli olduğunu düşünüyorum. Yaşça büyükler geri dönüşüm konusunda küçüklere örnek olmalı ve bu konuda gereken duyarlılığı gösterebilmelidir.

Toplum olarak geri dönüşüm konusuna daha fazla özen göstermeli ve önem vermeliyiz. İlçemizin çeşitli yerlerinde vatandaşların evlerinde kullanmadıkları bazı eşyaları mahallelerinin bir köşesine attıklarını maalesef görmek mümkün olabiliyor. Bunlar görüntü kirliliği yaratırken, aynı zamanda geri dönüşüm kapsamındaki malzemelerin de çöpe atılmasına neden oluyor. Geri dönüşüm yoluyla malzemelerin tekrar ekonomiye kazandırılması varken, neden çöpe gitsin.

Geri dönüşüm konusunda duyarlı davranan vatandaşlar geri dönüşüme tabi olan atıkları geri dönüşüm kutularına atarak hem doğal kaynakların yok olmasını önlüyor hem de ekonomiye oldukça büyük bir katkı sağlıyor. Toplum olarak geri dönüşüm konusuna gerekli hassasiyeti göstermemiz gerektiğini düşünüyorum.

Son dönemler içerisinde bölgemizde görülen yağmur yağışları ve yüksek kesimlerdeki kar yağışı, barajlardaki doluluk oranına olumlu katkıda bulunuyor. Yağışların barajlara olumlu etki yapmasının yanında su tasarrufu konusunu da göz ardı etmemek gerekiyor. Susuz bir yaşam düşünmenin mümkün olmadığı günümüzde, yaşantımızın her alanında kullanmış olduğumuz suyun önemi iyi bilinmeli ve ona göre su tüketiminde daha duyarlı olunmalı. Farkında olmadan dikkatsiz bir şekilde kullanılan suyun, canlılar için ne kadar önemli olduğunun da farkına varılabilmeli. 

Dünya üzerinde nüfusun artması ile birlikte, su ihtiyacı da her geçen gün artmaktadır. Alınacak küçük önlemlerle, su tüketimini azaltmak mümkün olmaktadır. Evlerde veya işyerlerinde basit gibi görünen damlayan musluklar tamir edilmediğinde daha büyük rakamlar ortaya çıkabilmektedir. Gereksiz yere akan her damla su aynı zamanda, aile ekonomisini de etkilemektedir.

Suyun sağlık ve çevre açısından da birçok faydası bulunuyor. Çevre temizliği ve doğaya karşı sorumluluklarımız olduğu bilinciyle, gereken özeni gösterebilmeliyiz. Su tasarrufu konusunda büyükler çocuklara örnek olmalı, suyun önemini iyi anlatabilmelidir. Unutmamak gerekiyor ki su hayattır. Tasarruf, bugünü olduğu gibi yarınlarımızı, geleceğimizi düşünmek ve buna göre davranmaktır. 

Tasarruf yaparken; ev veya işyeri bütçesine katkı yapar, kaynak tüketimini azaltır doğaya katkı sağlamış oluruz. Tasarrufla, ülke ekonomisine katkı yaparız. Tasarruf, aynı zamanda günlük yaşantımızda kullanmış olduğumuz ve hayatımızı kolaylaştıran malzemeleri tüketirken çevreci olmaktır.

YAZARIN DİĞER YAZILARI

Yazarın tüm yazıları
X