Su konusunda farkındalık…

16 Ekim 2023 15:17
Su konusunda farkındalık…

Tasarruf, günümüzde her alanda geçerli olan bir kavram olarak görülüyor. Tasarruf yaparken; ev veya işyeri bütçesine katkı yapar, kaynak tüketimini azaltır doğaya katkı sağlamış oluruz. Tasarrufla, ülke ekonomisine katkı yaparız. Tasarruf, aynı zamanda günlük yaşantımızda kullanmış olduğumuz ve hayatımızı kolaylaştıran malzemeleri tüketirken çevreci olmaktır.

Susuz bir hayatın var olabilmesi mümkün değildir. Yaşamış olduğumuz Dünyadaki yaşamın varlığı suya bağlıdır. Canlıların yaşaması için hayati öneme sahip bulunan su, doğada bulunan bütün canlılar için yaşam kaynağıdır. Dünyamızın yüzde 70′ini kaplayan su, vücudumuzun da önemli bir kısmını oluşturmaktadır. Dünya üzerinde nüfusun artması ile birlikte, su ihtiyacı da her geçen gün artmaktadır. 

Günlük yaşantımızın hemen her alanında kullandığımız suyu, tüketim aşamasında dikkatli davranmak durumundayız. Farkında olmadan dikkatsiz bir şekilde kullandığımız suyun, canlılar için ne kadar önemli olduğunun da farkına varabilmeliyiz. Hayatımızın her alanında kullanmış olduğumuz su konusunda gereken tasarrufta bulunabilmeliyiz. 

Suyun çevre içinde büyük katkılar sağladığını unutmamak gerekiyor. Çevre temizliği ve doğaya karşı sorumluluklarımız olduğu bilinciyle, gereken önemi ve özeni gösterebilmeliyiz. Alınacak küçük önlemlerle, su tüketimini azaltmak mümkün olmaktadır. Su kaynaklarımız tükenmeden önlemimizi almamız gerekli olduğunu aklımızdan çıkarmamalıyız. 

Suyun sağlık açısından birçok faydası bulunduğu gibi çevre için de büyük katkılar sağladığını unutmamak gerekiyor. Çevre temizliği ve doğaya karşı sorumluluklarımız olduğu bilinciyle, gereken özeni gösterebilmeliyiz. Su tasarrufu konusunda büyükler çocuklara örnek olmalı, suyun önemini iyi anlatabilmelidir. 

Unutmamak gerekir ki, insanların ihtiyaçlarının sınırı olmayabilir fakat ihtiyaçlarımızı karşılayan kaynaklar ise sınırlı olabiliyor. Gereksiz yere akan her damla su aynı zamanda aile ekonomisini de etkilemektedir. Yaşam kaynağı olan suyun önemini unutmadan, su tüketiminde daha da duyarlı ve dikkatli olunabilmeli.

Saygı ve empati ile yaklaşmak…

Şehirlerde artan nüfusla birlikte, insanların toplu olarak yaşadıkları bina sayısında da artış meydana gelmiş, özellikle büyük şehirlerde çok katlı yüksek binalar ve oluşturdukları siteler, adeta bir mahalle görünümünü andırmaktadır. İlçemizde, 17 Ağustos Depremi öncesinde yerleşim yerleri genellikle D-130 Karayolu altında bulunuyorken, deprem sonunda daha çok Gölcük’ün üst kesimlerine doğru yapılaşma arttı.

Deprem sonrasında binalar daha az katlı yapılmış olsa da, çok katlı binalarda oturan vatandaşlar, apartman dairelerinde oturmuş olmanın gerektirdiği bazı kurallara da uymak durumunda bulunmaktadır. Toplu olarak yaşanılan yerlerde konulan veya belirlenen kurallar, yalnızca bir kişi için değil, binada yaşayan herkesi ilgilendirmektedir. 

Toplu olarak bulunulan veya yaşanılan yerlerde insanların uyması gereken birinci kuralın saygı olduğunu unutmadan davranılması ile birlikte birçok sorunun da çözüleceğini düşünüyorum. Saygı kavramının toplumda daha çok yer bulması ve insanların bir başkasına saygıyla yaklaşması için empati yapması yeterli olacaktır. Maalesef günlük yaşantımızda çoğu kez empati yapılmadığından duyarsızlık ortaya çıkabiliyor. Empati ile yaklaşmak, hayatın bütün aşamasında geçerli olmalıdır.

YAZARIN DİĞER YAZILARI

Yazarın tüm yazıları
X