Sorun çözüm bekliyor…

31 Mayıs 2017 14:24
İlçemize her yağan yağmur sonrasında bazı sokak ve caddelerde yağmur sularının oluşturduğu kötü manzaralar ile karşılaşmak mümkün olabiliyor.

Vatandaşların günlük yaşantısında etkili olan bazı sorunların da bir an önce çözüme kavuşturulması gerektiğini düşünüyorum. Daha çok altyapı probleminden ziyade, yolların veya kaldırımların bozuk olmasından kaynaklanan sıkıntılar, hem yayalara hem de sürücülere zor anlar yaşatmaya devam ediyor.

 İlçemizden geçen D-130 Karayolu üzerinde bazı noktalar var ki, yağan yağmurlar sonrasında adeta bir göleti andırıyor. Asfaltta oluşan eğim, bozulma ve yıpranmalar sonrasında, yağan yağmur suları buralarda büyük su birikintileri oluşturuyor. Araç ile giderken direksiyon hakimiyetinin kaybolmasına neden olabilecek büyüklükteki su birikintilerinden, yayalarda nasibini alıyor. Durumun böyle olması araç sürücülerinin olası kaza yapma ihtimalini arttırıyor.

 Daha önceki yazılarımda dile getirmiş olduğum bir sorun var ki, uzun bir süreden beri giderilmeyi bekliyor. Yüzbaşılar’da bulunan otobüs firmasının önündeki durak, yağışlı havalarda içerisinin su dolması nedeniyle vatandaşlara zor anlar yaşatıyor. Cadde üzerinde biriken su birikintileri, eğimden ve durağın hemen ön tarafında çukurların bulunmasından dolayı içerisini su ile kaplıyor.

 Yağışlı havalarda buradaki durağı kullanmak isteyen vatandaşta doğal olarak kullanamıyor. Daha öncede belirtmiş olduğum gibi, buradaki sorunun en kısa çözümü, durağın zemininin yükseltilmesi olacaktır. Tabi durağın önünde bulunan çukurlarda kapatılmalı ki, yağmur suları burada birikmesin.

 Yine D-130 Karayolu’nda yağan yağmurlarda ortaya çıkan sorunlardan bir diğeri de, aynı mevkide yolun üst kısmında yolda oluşan eğim ve asfaltta meydana gelen bozulmalar nedeniyle, yoldan hızla geçen araçların birikmiş olan suları sıçratmasıyla yaya kaldırımında yürümek neredeyse imkansız bir hale geliyor. Aynı yolu kullanan birisi olarak, yağmurlarda araçların sıçratmış olduğu sulardan dolayı, burada çok defa ıslandığımı da biliyorum. Benim gibi bu yolu yağışlı havalarda kullanan çok sayıda vatandaşın aynı mağduriyeti yaşadığını da biliyor ve görüyorum.

 Belirtmiş olduğum sorunların çözümü çok basit. Bir tanesinde durağın zemini yükseltilecek, diğerinde yolun kenarında oluşan asfalt bozulması düzeltilecek. Aksi takdirde yağışlı havalarda benim gibi, bu durak veya kaldırımı kullanan vatandaşlar durak varken yağmurda ıslanmaya, kaldırım varken yoldan gelen araçları, su sıçratmasınlar diye kollamaya devam edecek.

 Yaya kaldırımı ihtiyacı

Yayaların emniyetle yürümüş olduğu yaya kaldırımlarına ilçemizin bazı yerlerinde oldukça fazla ihtiyaç duyuluyor. Bunlardan bir tanesi de Değirmendere Yalı Yolu Caddesi’nde bulunuyor. Belirtilen caddede yaya kaldırımlarının olmayışı ve araçların yolun kenarlarına park etmelerinden dolayı, bu yolu kullanan vatandaşlar yoldan yürümek zorunda kalabiliyor. Bu durum, yolu kullanan kimseler açısından tehlike oluşturuyor. Yukarı Değirmendere’ye bağlantı noktasında bulunan yolun en azından bir tarafına kaldırım yapılması, olası kazaların önlenmesi açısından faydalı olacaktır.

YAZARIN DİĞER YAZILARI

Yazarın tüm yazıları
X