Sorumluluk bilinci…

06 Ekim 2022 16:16

Bir kimsenin yaşamış olduğu topluma karşı sorumluluk bilinci ile hareket etmesi önemlidir.Sorumluluk bilinci taşımayan kimseler toplumda konulan kurallara riayet etmediği gibi kendi bildiğini okumaya devam ederler. Yalnızca kendi yaptıklarını doğru kabul edenler, toplum içinde yaptığı davranışlarla tepki çekmeyi alışkanlık haline getirmişlerdir. Öyle ki hiçbir şeyi umursamaz, yaptıkları davranışların sonunun ne olacağını da düşünmezler. Bu insanlar hayatta yaşadığı olaylardan veya karşılaştıkları durumlardan ders çıkarmadıkları gibi, aynı kötü alışkanlıklarına da maalesef devam ederler.

Bazı kimseler, günlük hayatta çevresinde meydana gelen olaylara tepkisiz kalarak, toplumda kendiliğinden oluşmuş kurallara uymaz ve adeta vurdumduymazlık örneği gösterir. Başkasının fikirlerini önemseyen ve yapmış oldukları davranışlarla toplumda da tepki çekmeyi alışkanlık getirenler, umursamaz davranışlar sergilerler. Bu gibi kimseler için kendi düşüncesinden başka doğru bir düşünce ve kendi yapmış oldukları davranışlardan başka doğru davranış yoktur. Vurdumduymaz insanlar sanki gözlerini dış dünyaya kapatıp, yalnızca kendi bildikleri doğruları kabul ederler.

Günlük yaşantıda bu tür vurdumduymaz insanlarla karşılaşmak mümkün olabiliyor. İster vurdumduymaz, isterseniz saygısız ve düşüncesiz deyin ama karşılaşılan bazı davranışlar, duyarlı kimselerinin de tepkisini çekiyor. Trafikte tehlikeli bir şekilde araç kullanarak, yolun yalnızca kendisine ait olduğunu zannedenler diğer insanları tehlikeye attığı gibi aynı zamanda

vurdumduymazlık örneği gösterebiliyor.

Vurdumduymazlık ve saygısızlık konusunda karşılaşılan diğer bir husus ise engelli yollarına veya rampalarına araçlarına park edenler konusunda görülebiliyor. Görme engelli vatandaşların kullanmış olduğu sarı renkli kılavuz yollara verilen zarar da bir başka duyarsızlık olarak görülüyor.

İlçemizin temiz kalması, gelecek nesillere daha sağlıklı bir çevre bırakmak için çalışmalar yapılırken, çöplerini gelişigüzel zamanlarda sokak ve cadde köşelerine bırakarak insanların sağlığını hiçe sayanlara da denk gelinebiliyor. Şehir merkezinde trafiği düzene sokmak ve yanlış araç park edilmesini önlemek amacıyla konulan dubalara zarar verenlerde görülebiliyor. Neyse ki yeni yapılan veyaprestij cadde veya sokak olarak adlandırılan yolların kaldırımlarına konulan dubalar, bu şekilde hatalı araç parkına müsaade etmiyor.

İlçemizde D-130 Karayolu’nun diğer tarafına geçmek için alt geçitler bulunuyor. Bu alt geçitlerin ekiplerin temizlik çalışmalarına rağmen kirletilmesi, duvarlarının yazılarla karalanması, duyarlı vatandaşların tepkisini çekiyor. Yaşamış olduğumuz çevrenin temiz tutulması ve hizmete sunulan eserlere sahip çıkılması gerektiğinin unutulmaması gerekiyor.

Belki de sizlerde bu gibi örneklerle karşı karşıya gelmişsinizdir. Bahsetmiş olduğum toplumda kabul görmeyen davranışları çoğaltmak mümkün. Bu şekilde davranan vurdumduymaz ve çevresine karşı saygısı olmayan kimselerin bilmeleri gereken bir şey var ki o da bu toplumda yalnız yaşamadıkları.

YAZARIN DİĞER YAZILARI

Yazarın tüm yazıları
X