Sorumlu hareket edebilmek…

28 Mart 2024 15:16
Sorumlu hareket edebilmek…

Şehirlerde artan nüfusla doğru orantılı olarak, araç sayısında da artış gözlemleniyor. D-130 Karayolu’nun ilçemizden geçtiği yolda, çok sayıda araç transit olarak bu yolu kullanıyor. Daha çok sabah ve akşam saatlerinde yoğunluğun görüldüğü anayol üzerinde bulunan üst ve alt geçitler ise yayaların yolun diğer tarafına geçmeleri için önemli bir görev üstleniyor.

Artan araç sayısıyla birlikte otopark ihtiyacı da buna bağlı olarak artıyor. Trafikte araç kullanırken sorumlu davranmak gerekiyor. Özellikle yayaların bulunduğu yerlerde daha dikkatli araç kullanmak, yayalara olması gerektiği gibi geçiş üstünlüğünü tanımak, saygının öncelikli olduğunu akıllardan çıkarmamak, sorumluluk bilincinin oluşmasında en büyük etken olmaktadır.

Trafikte de umursamaz davranışlara denk gelebiliyoruz. Hatalı park ederek trafiğin sağlıklı işlemesine engel olanlar, yaya şeritlerinin olduğu yerlerde yayaların geçiş üstünlüğü olduğunu düşünmeyenler, engelli rampalarının önlerine araçlarını park ederek engelli vatandaşlarımızın ulaşım hakkına engel olanlara da maalesef denk gelebilmek mümkün oluyor.
Hatalı araç parkları konusunda bir bahane olduğunu ise düşünmüyorum. Araçların yaya kaldırımlarına park etmelerini önlemek amacıyla yetkililerin yaptıkları ve emek harcadıkları çalışmalara ise bazı kimselerin gereken saygı ve duyarlılığı göstermedikleri görülebiliyor. Henüz yeni yapılan dubaların dahi yerinden söküldüğü veya kırıldığı gözlemlenirken, bu şekilde davranışta bulunan kimselerin umursamazlığı ise pes dedirtiyor.
Şehir içindeki trafik yoğunluğunun nedeninin büyük bir kısmının ise, bazı sürücülerin gereken önem ve özeni göstermediğinden kaynaklandığı kanaatindeyim. Bazı sürücüler, kendileri de trafikte araç kullanmalarına veya yaya olmalarına rağmen, diğer sürücülere veya yayalara gereken duyarlılığı göstermeyebiliyor.
Bazı kimseler yapmış oldukları hatalı davranışların farkında olmazken, bazıları da farkında olup umursamaz davranışlar sergileyebilmektedir. İlçemizde bazı sokaklarda karşılaşılan, çöp konteynırlarının olduğu yerlere bırakılan ev eşyaları sorunu devam ediyor. Öncelikle bilinmesi gereken bir konu var ki, çöp konteynırlarının olduğu yerlere bırakılan ev eşyaları çöp değildir. Bu nedenle çöp kategorisi olarak değerlendirilemez. Bunu bilen de var, bilmeyende. Bilmeyenlere yapmış olduğu davranışın yanlış olduğunu anlatmak gerekirken, bilerek bırakanlara da çevreyi kirletmeye hakkının olmadığının bilincine varmaları gerekiyor.

Sokaklarda köşe başlarına veya boş olan arsalara bırakılan evsel atık malzemelerin sıkça görülmesi görüntü kirliliğine neden oluyor.

Evsel atıkları bırakan kimselerin duyarsız davranması aynı sokak veya mahallede yaşayan kimselerin de tepkisini çekiyor. Bırakılan eşyalar uzun süre aynı yerde durabiliyor ve o eşyayı bırakan kimseler tahmin ediyorum her gün bıraktıkları malzemeleri görüyordur. Yapılması gereken ise bu tür malzemeler olduğunda yetkilileri arayarak bilgi vermek olmalı.
Birçok kimse ulaşımda toplu taşıma araçlarını kullanmaktadır. Kendinden yaşça büyük insanlar ayakta dururken koltukta oturanlar, hatta o kimselerle göz göze gelmemek için çaba sarf edenler, bilmediğinden değil, bir gün kendisinin de yaşlanacağını aklına getirmeyenlerdir. Oysa yaşça büyüklere saygı, her yerde ve her zaman geçerli olmalıdır.
Saygı, insanların birbirlerine karşı olan tutum ve davranışların farkında oldukları, karşılıklı ilişkilerini anlayış çerçevesinde benimsedikleri bir olgudur. Saygı aynı zamanda, empati kurarak, ‘bana yapılsa ne düşünürdüm’ diye hareket edebilmektir.

YAZARIN DİĞER YAZILARI

Yazarın tüm yazıları
X