Soğuk havanın getirdikleri…

06 Ocak 2023 16:25
Soğuk havanın getirdikleri…

Kış aylarında olmamıza rağmen bölgemizde kar yağışı henüz görülmedi. Gündüz saatlerinde güneş yünü gösterse de, soğuk hava kendisini iyiden iyiye hissettiriyor. Akşam saatlerinden sonra ise hava sıcaklıkları daha da azalıyor. Hava sıcaklıklarının düşük seyretmesi ticari hareketliliğe de etki etmiş görünüyor. Vatandaşların soğuk havalarda dışarı fazla çıkmaması, gün içerisinde ilçe merkezinde daha az sayıda insan yoğunluğunun oluşmasına neden oluyor. Soğuk havalardan en çok etkilenen kesimlerden birisinin ise pazarcı esnafı olduğunu düşünüyorum.

İlçemizin çeşitli günlerinde hizmet veren pazarcı esnafları, soğuyan havaya rağmen hizmetini sürdürmeye devam ediyor. Gölcük’te son dönemler içerisinde yapılan çalışmalarla, kapalı pazarların sayısında meydana gelen artışla, gerek pazarda hizmet veren esnaflar, gerekse vatandaşlar açısından büyük kolaylıklar sağlıyor. 

Bununla birlikte, kurulan semt pazarlarından bazıları, vatandaşların ihtiyaçlarını karşılama noktasında ve şehir merkezine yakın olması ile avantaj sağlarken, aynı zamanda semt pazarlarının kurulduğu bölgede oturan vatandaşlar için olumsuzluk oluşturabiliyor.

Kapalı pazarlar, kurulmuş oldukları yerlerde gerek fiziki şartlarının elverişli olması, gerekse pazara alışverişe gelen vatandaşların otopark ihtiyacını karşılaması dolayısıyla, hem pazar esnafı hem de vatandaşlar tarafından fazlasıyla tercih ediliyor.

Kar yağışı ile birlikte yağmur yağışlarının da son dönemler içerisinde az görülmesi, su tasarrufu konusunda daha dikkatli olunması gerektiğini gösteriyor. Farkında olmadan dikkatsiz bir şekilde kullanılan suyun, canlılar için ne kadar önemli olduğunun da farkına varılabilmeli. Su konusunda tasarruflu davranılmalı ve gelecek nesillere de suyun yaşam için ne denli önemli olduğu iyi anlatılmalı. Susuz bir yaşam düşünmenin mümkün olmadığı günümüzde, yaşantımızın her alanında kullanmış olduğumuz suyun önemi iyi bilinmeli ve ona göre su tüketiminde daha duyarlı olunabilmeli. Alınacak küçük önlemlerle, su tüketimini azaltmak mümkün olmaktadır. Gereksiz yere akan her damla su, aynı zamanda aile ekonomisini de etkilemektedir. 

İçinde bulunduğumuz mevsim itibariyle, soğuk algınlığına yakalanma ihtimali biraz daha fazla olabiliyor. Sağlık olmadan takdir edersiniz ki hiçbir şeyin önemi ve kıymeti de olmuyor. İnsanlar sağlıklı olduğu zaman değil de daha çok, sağlık konusunda bir sorunla karşılaştığında kıymetini daha iyi anlıyor. Bundan dolayı, sağlığımızın değerini iyi bilmeliyiz.  

Soğuk havalarda ihtiyaç sahiplerine yardımda bulunmak, büyük önem taşıyor. Bu konuda ilçemizde bazı fırınlarda uzun bir süreden beri devam eden askıda ekmek uygulaması, yardımlaşmanın ve paylaşmanın en güzel örneklerinden birisini oluşturuyor.

Soğuyan havalarda sokak hayvanlarının da unutulmaması gerekiyor. Sokak hayvanlarının aç kalmasını önlemek adına ilçemizde birçok noktaya mama ve su bulunabilecek araçlar konuldu. Kapımızın önüne koyacağımız bir kap yemek ile sokak hayvanlarına yardımda bulunabiliriz.

YAZARIN DİĞER YAZILARI

Yazarın tüm yazıları
X