Soğuk havaların etkisi…

10 Aralık 2023 15:18
Soğuk havaların etkisi…

Bölgemizde etkili olan soğuk hava kendisini iyiden iyiye hissettiriyor. Yüksek kesimlerde görülen kar yağışı, şehir merkezine görülmese de, hava sıcaklıklarının düşüş göstermesi, sosyal hayatı da etkilemiş görülüyor. Hava sıcaklıklarının düşük seyretmesi ticari hareketliliğe de etki etmiş görünüyor. Vatandaşların soğuk havalarda dışarı fazla çıkmaması, gün içerisinde ilçe merkezinde daha az sayıda insan yoğunluğunun oluşmasına neden oluyor.

İlçemizde bulunan Eriklitepe Tabiat Parkı, yağan kar yağışı ile beyaz örtüyle kaplandı. Eriklitepe’ye yağan kar, doğa turizmi meraklılarını da sevindirdi. Soğuk havalardan en çok etkilenen kesimlerden birisinin ise pazarcı esnafı olduğunu düşünüyorum. İlçemizin çeşitli günlerinde ve değişik bölgelerinde hizmet veren pazarcı esnafları, soğuyan havaya rağmen hizmetini büyük bir emek ile sürdürmeye devam ediyor.

Soğuk havayla birlikte dışarıda bulunan insan sayısında azalma gözlenirken, aynı durumla yalnızca ilçe merkezinde değil, Değirmendere’de de karşılaşmak mümkün olabiliyor.  Değirmendere’de ticaretin en yoğun olarak yaşandığı gün tahmin ediyorum cumartesi günleri olsa gerek. Cumartesi günleri Değirmendere’de kurulan semt pazarı beldenin ticari hayatına büyük katkıda bulunuyor. Ticari hayatın canlanması, ilçe ekonomisine de olumlu olarak yansıyor.

Gölcük’te son dönemler içerisinde yapılan çalışmalarla, kapalı pazarların sayısında meydana gelen artışla, gerek pazarda hizmet veren esnaflar, gerekse vatandaşlar açısından büyük kolaylıklar sağlıyor. Semt pazarlarından bazıları, vatandaşların ihtiyaçlarını karşılama noktasında ve şehir merkezine yakın olması ile de avantaj sağlıyor.

Kapalı pazarlar ise kurulmuş oldukları yerlerde gerek fiziki şartlarının elverişli olması, gerekse pazara alışverişe gelen vatandaşların otopark ihtiyacını karşılaması dolayısıyla, hem pazar esnafı hem de vatandaşlar tarafından fazlasıyla tercih ediliyor.

Soğuyan havalarda sokak hayvanlarının da unutulmaması gerekiyor. Sokak hayvanlarının aç kalmasını önlemek adına ilçemizde birçok noktaya mama ve su bulunabilecek araçlar konuldu. Kapımızın önüne koyacağımız bir kap yemek ile sokak hayvanlarına yardımda bulunabiliriz.

Araç parklarında duyarlılık…

İlçemizde görülen trafik yoğunluğunu en aza indirgemek maksadıyla geçtiğimiz yıllarda yeni trafik düzeni hayata geçirilmiş, yeni düzenlemeyle birlikte başta D-130 Karayolu olmak üzere, şehir içinde de trafik akışında belirgin bir rahatlama olmuştu. Şehir merkezi ve civarındaki bazı sokaklar tek yönlü araç trafiği olarak düzenlenmiş ve böylece ulaşımın daha da akıcı hale gelmesi amaçlanmıştı.

Uygulamanın başladığı günden bugüne kadar gerek şehir merkezinde gerekse D-130 Karayolunda, trafikte belirgin bir rahatlama gözlenmişti. Bununla birlikte şehir içindeki trafik yoğunluğunun nedeninin büyük bir kısmının ise, bazı sürücülerin gereken önem ve özeni göstermediğinden kaynaklandığını düşünüyorum. Bazı sürücüler, kendileri de trafikte araç kullanmalarına rağmen, diğer sürücülere gereken duyarlılığı göstermeyip, kendi bildiklerini okumaya devam ettiklerini görebilmek maalesef mümkün olabiliyor. İstediğim yere, istediğim şekilde park ederim mantığıyla hareket eden bazı sürücüler, diğer sürücülerin haklarına gereken saygıyı göstermiyor. 

Araç parkları konusunda en büyük görev ise elbette araç sürücülerine düşüyor. Bazı sürücülerin yaya kaldırımlarına araçlarını park etmesi ise normal işleyişin tersine bir görüntünün ortaya çıkmasına neden oluyor. Özellikle dar olan sokaklarda yaya kaldırımlarına araçların park edilmesi ile birlikte yayalarda araç yolunda yürümek zorunda kalıyor ki bu da, emniyetsiz durumların yaşanmasına neden olabiliyor.

YAZARIN DİĞER YAZILARI

Yazarın tüm yazıları
X