Soğuk hava ve ticaret…

19 Şubat 2024 16:13
Soğuk hava ve ticaret…

Son günlerde hava sıcaklıklarının düşüş göstermesi, şehir merkezinde bulunan insan yoğunluğunda azalmaya neden olabiliyor. Geçtiğimiz cumartesi günü ise ilçe merkezi ve bağlantılı olan cadde ve sokaklarda, çok sayıda vatandaşın oluşturduğu yoğunluğu görebilmek mümkün oluyordu. İlçemizde, vatandaşların en yoğun olarak bulundukları Amiral Sağlam Caddesi ve bağlantılı olan caddelerde alışveriş yapan insanların oluşturduğu yoğunluk, aynı zamanda ilçemizin merkezine de canlılık ve hareket getirdi. Vatandaşların soğuyan havaya rağmen alışveriş için oluşturmuş olduğu yoğunluk, ilçemizde hizmet veren esnaflar için de katkı sağladığını düşünüyorum.

İnsan yoğunluğunun fazla olması araç trafiğine de etki etmiş göründü. Özelikle Amiral Sağlam Caddesinde araç park yeri bulabilmek neredeyse imkansız görünüyordu. Eski Gazi Ortaokulu’nun olduğu alandaki otoparkın, kentsel dönüşüm alanında olması ile birlikte araç sürücüleri, Merkez Mahallesi’ndeki otopark alanını daha fazla olarak tercih ediyor. Buradaki otopark alanındaki araç yoğunluğu da gözlerden kaçmıyordu. Bu ise daha fazla otopark alanlarına ihtiyaç duyulduğunun bir yerde göstergesi olabiliyor.

İlçemizde devam eden kentsel dönüşüm projesinde 985 araçlık 2 katlı otoparkın inşa edilecek olması, araç parkı konusundaki ihtiyacı önemli ölçüde karşılayacağını düşünüyorum. Böylelikle araç sahiplerine araçlarını park etme konusunda şehir merkezinde olması ile birlikte, büyük kolaylık sağlayacak. Kentsel dönüşüm her yönüyle ilçemizin cazibesi artacak, daha modern bir şehir olma adına da büyük katkı sağlayacaktır. 

Kentsel dönüşümün ilçemizde hizmet veren esnaflar açısından da, önemli olduğu kanaatimdeyim. Kentsel dönüşüm tamamlandığında esnaflar daha iyi şartlarda ve daha güzel bir çevrede hizmet verebileceklerdir. Bu ise ilçemizde ticarete ve ekonomiye olumlu katkıda bulunacaktır.

Değirmendere’de ticaretin en yoğun olarak yaşandığı gün tahmin ediyorum cumartesi günleri olsa gerek. Cumartesi günleri Değirmendere’de kurulan semt pazarı bir nebze olsun ticari hayata katkıda bulunurken, yine de pazara alışveriş için gelen vatandaşların sayısında güzel havalardaki insan sayısına oranla azalış görülüyor.

İyi bir dinleyici olabilmek…

Bazı insanlar karşılaşmış oldukları olaylar karşısında, iyice anlayıp dinlemeden kesin bir hükme varma gayretindedir. Bu davranış şekli ise önyargı olarak tanımlanmaktadır. Öyle ki, karşısındaki kimsenin söylediklerinin, önyargılı davranan kimseler için bir önemi yoktur. Yalnızca kendi fikirlerinin karşısındaki kimsenin fikirleri ile uyuşmadığını düşünür ve erkenden önyargıya varır. Yani önyargı bir yerde aslında peşin fikirli olma durumudur.
Herhangi bir olayı anlayıp dinlemeden varılan önyargılar ise yine o kişinin başkaları hakkındaki düşüncesi için olumsuz etki yaratmasına neden olur.

Günlük yaşantımızda, birçok şey hakkında bilmeden yorumda bulunduğumuz zamanlar olmuştur. Ama bazı kimseler konuyu bilmekten öte başkalarından duyduğu birkaç kelime ile adeta o konu hakkında neredeyse kitap yazacak duruma gelirler. Bu kimseler bir iki tecrübeden hemen genel bir hüküm çıkarma yoluna da gidebilirler.

Bu şekilde yanlış davranışlar sergileyen kimseler konuşulan konulardan bir iki kelime duyup hemen başlar kendince doğru bildiklerini anlatmaya. İyi bir konuşmacı olmak kadar iyi bir dinleyici olmakta önemlidir. Karşımızdaki insanlara her zaman hoşgörü ve saygıyla yaklaşmalı, çok konuşmak yerine iyi bir dinleyici olabilmeliyiz.

YAZARIN DİĞER YAZILARI

Yazarın tüm yazıları
X