Sıcak havaların etkisi…

09 Temmuz 2024 17:10
Sıcak havaların etkisi…

Son günlerde iyiden iyiye artış gösteren hava sıcaklıkları, sosyal hayatı fazlasıyla etkilemiş görünüyor. Geçtiğimiz cumartesi günü yağmur yağışı ile birlikte havalar nispeten serinlemişse de, sonrasında artan sıcaklıklar, zorunlu olmadıkça dışarıya çıkılmaması gerektiğini gösteriyor. Sıcak havalar en fazla belirli bir yaşın üzerinde olan kimseler, açık alanda çalışanları daha fazla etkiliyor. Sıcaklardan korunmak için mecbur olmadıkça günün sıcak saatlerinde dışarı çıkmamak, dışarı çıkılacaksa güneşten korunmak için şapka, gözlük kullanılması uzmanlar tarafından tavsiye ediliyor.

Sıcak havalarda vatandaşların tercih ettiği yerler sahiller oluyor. İlimizde bulunan 9 adet mavi bayraklı plajlar, serinlemek isteyen birçok vatandaşın uğrak yerleri olmaya devan ediyor. Mavi Bayraklı plajlar sadece Kocaelililere değil, çevre illerden gelen vatandaşlara da hizmet veriyor. Yaz sezonunda binlerce konuğunu ağırlayan plajlar, temizliği ve güvenirliği ile sıcaktan bunalan ve serin sularında serinlemek isteyen vatandaşların tercih ettiği yerler arasında oluyor. 

Karamürsel’de Altınkemer ve Ereğli Kumyalı Plajı ile Kandıra’da bulunan Kerpe, Cebeci, Kumcağız, Kovanağzı, Bağırganlı, Seyrek ve Miço Koyu Kadınlar Plajı, Kocaeli’nin Mavi Bayrak ödüllü halk plajları olarak vatandaşlara hizmet vermeye devam ediyor.

Sıcak havalarda serinlemek için imdadımıza su yetişiyor. Canlıların yaşaması için hayati öneme sahip bulunan su, doğada bulunan bütün canlılar için yaşam kaynağıdır. Günlük yaşantımızın hemen her alanında kullandığımız suyu, tüketim aşamasında da dikkatli davranmak durumundayız. Suyun sağlık açısından da birçok faydası bulunuyor. Uzmanlar, yaz mevsiminde susamayı beklemeden düzenli olarak sürekli su tüketmeye özen gösterilmesinin önemi üzerinde dururken, yetişkin bir insanın günde 2- 2,5 litreye yakın su içilmesi gerektiğini belirtiyor.
Havaların sıcak seyretmesi insanlar üzerinde olumsuz etki oluşturuyor. Özellikle saat 10.00 ile 16.00 arasında dışarıda açık alanda bulunmak, insanları iyiden iyiye bunaltıyor.

Dışarı çıkmak zorunda iseniz, mutlaka gölge bir yer aramak durumunda kalıyorsunuz. Bazı vatandaşlar ellerinde su şişeleri ile susuzluklarını gidermeye çalışsa da, havanın oldukça sıcak olması karşısında oldukça zorlanabiliyor. Bu aşamada ilçemizin çeşitli yerlerinde bulunan su çeşmelerinin önemi daha çok artıyor. İlçemizin birçok noktasında bulunan su çeşmeleri, sıcak havalarda vatandaşların imdadına yetişirken, sokak hayvanları içinde faydası bulunuyor.

Günün yorgunluğunu atmak, arkadaşları ile sohbet etmek ve biraz dinlenmek için Anıtpark’ı tercih eden vatandaşlar, sıcaktan korunmak için bu alandaki, bankları tercih edebiliyor. 

İlçemizde bulunan sahiller, özellikle akşam saatlerinden sonra hem serinlemek hem de deniz havası almak isteyen vatandaşların uğrak yerlerinden oluyor.

Sıcak havalardan olumsuz etkilenen sokak hayvanlarının da bu sıcak yaz günlerinde unutulmaması gerekiyor. Sokak hayvanlarının sıcaklarda susuzluk çekmemesi için evlerimizin veya işyerlerimizin önlerine koyacağımız bir kap su ile onların su ihtiyacını karşılayabiliriz.

Sıcak havalarda öne çıkan bir başka konu ise çevre temizliği olarak görülüyor. Sıcak havalarda özellikle çöplerin çevreye bırakılmaması ve bu konuda hassasiyetin gösterilmesi önem taşıyor. Bazı yerlerde çöp kutularının içlerine değil de hemen yanı başlarına çöplerin bırakılması ise anlaşılır gibi değil. Açıkta bırakılan çöpler, sıcak havalarda sinek ve koku oluşumuna yol açabiliyor.

YAZARIN DİĞER YAZILARI

Yazarın tüm yazıları
X