Sıcak havalar ve çevre temizliği…

24 Temmuz 2023 15:22
Sıcak havalar ve çevre temizliği…

Yaz ayları ile birlikte hava sıcaklıklarında artış görülüyor. Sıcak havalarda sağlığa biraz daha fazla dikkat etmek gerekiyor. Vatandaşlar ise sıcak havalarda daha serin yerleri tercih ediyor. İlçemizin merkezinde bulunan Anıtpark, günün hemen her saatinde oturma banklarında dinlenen vatandaşlarla doluyor.

İlçemiz ve bağlısı sahiller sıcak havalarda vatandaşlar tarafından yoğun ilgi gören yerlerin başında geliyor. Gündüz saatlerinde nispeten daha az sayıda vatandaşı konuk eden sahiller, akşam saatleri ile birlikte yerini daha yoğun bir insan kalabalığına bırakıyor. Değirmendere sahili, akşam saatlerinden sonra sahili gezmeye gelen vatandaşlarla adeta dolup taşıyor. Sahilde bulunan yeşil alanlar ve kamelyalar, vatandaşların dinlenme yerleri arasında bulunuyor.

Havaların sıcak olduğu günlerde sağlık açısından su tüketimi çok fazla önem taşıyor. Dikkat çekmek istediğim konu ise su konusunda tasarruflu davranmak olacaktır. Canlıların yaşaması için hayati öneme sahip bulunan su, doğada bulunan bütün canlılar için yaşam kaynağıdır. Evlerimizde, işyerlerimizde, okulda, tarımda, sanayide, hayatımızın her alanında kullanmış olduğumuz su konusunda gereken tasarrufta bulunabilmeliyiz.Günlük yaşantımızın hemen her alanında kullandığımız suyu, tüketim aşamasında dikkatli davranılması gerektiğini düşünüyorum.
Her zaman olması gereken fakat sıcak havalarda daha fazla dikkat edilmesi gerektiğini düşündüğüm ve sağlık açısından öne çıkan konulardan bir tanesi de, ortak olarak kullanılan yerlerde bulunan çöp konteynırlarına çöplerin düzgün bir şekilde atılıp, daha sonra kapağının kapatılmasıdır. Özellikle sıcaklarla birlikte ağzı kapatılmayan çöp konteynırları veya çöplerin ağzının bağlı olmaması çevreye kötü kokuların yayılmasına neden olabiliyor. Doğru bir şekilde bırakılmayan çöplerden sızan atık sular da, sağlık açısından uygun olmayan durum oluşturuyor.
Çevreye bırakılan çöpler görüntü kirliliğine neden olduğu gibi, havaların sıcak olmasıyla birlikte etrafa kötü kokular yayıyor. Vatandaşların bu konuda daha duyarlı davranması, toplum sağlığı açısından önem arz ediyor. Ekipler tarafından, sivrisineklerin üreyebileceği alanlarda kapsamlı ilaçlama çalışması yapılıyor. İlaçlamaların yanı sıra ekipler, sivrisinek üremesinin engellenmesi için vatandaşların kendi bahçesinde bulunan saksı altlarının, bidon, kova ve teneke gibi kapların dökülmesi gerektiği belirtiyor. Ayrıca yaz aylarında sokak hayvanları için bırakılan kaplardaki suların sıklıkla değiştirilmesinin sivrisinek oluşumunu engellemede önemli olduğu ifade ediliyor.
Sıcak havalardan insanlar kadar sokak hayvanları da fazlasıyla etkileniyor. Sıcağın etkisiyle kuruyan su birikintileri veya derelerde su bulamayan sokak hayvanları için evlerimizin veya işyerlerimizin önüne bırakacağımız bir kap su ve yemek, sokak hayvanlarının yaşamlarını sürdürebilmeleri için oldukça önemli. İlçemiz ve beldelerinde bulunan çeşmeler de sıcak havalarda vatandaşların imdadına yetişiyor. Toplumda ortak yaşanılan yerlerde sağlık ve hijyen konularında daha dikkatli ve duyarlı davranılması gerektiğini düşünüyorum.

YAZARIN DİĞER YAZILARI

Yazarın tüm yazıları
X