Sıcak havalar bunaltıyor…

21 Haziran 2016 13:30

Uzun bir süredir mevsim normallerinde seyreden hava sıcaklıklarının, son günlerde artış göstermesiyle birlikte adeta bunaltıcı bir hal alarak, vatandaşlar üzerinde etkili olmaya başladı. Bu durumdan en çok etkilenen ise yaşlı vatandaşlar, rahatsızlığı olanlar ve ilçemizdeki esnaflar oldu.

 Gölcük’te vatandaşların uğrak yerlerinden biri olan ve daha çok dinlenmek için tercih edilen Anıtpark’ta dahi gün içerisinde büyük bir boşluk göze çarpıyordu. Vatandaşlar sıcak havalarda evlerinde geçirmeyi tercih ederken, çocuklar ise park ve bahçelerdeki su fıskiyelerinin altında serinleyerek sıcak havanın tadını çıkarmaya çalıştı.

 Ramazan ayında olmamız sebebiyle ilçemizde gündüz saatlerinde yaşanan sessizlik, bunaltıcı sıcaklarla birlikte yerini büyük bir boşluğa bıraktı. Daha çok akşam iftar saatine yakın hareketlenmenin yaşandığı ilçemizde, vatandaşlar iftardan sonra ise kendilerini Kavaklı, Değirmendere, Halıdere ve Ulaşlı sahillerine atmakta buluyor. Akşam iftardan sonra sahillerdeki doluluk oranı, gündüzleri yaşanan sessizliğe inat bir hayli fazla oluyor.

 Değirmendere sahilini gezerken, insan aklından acaba bu sahilde ne zaman plaj yapılıp denize girebileceğiz diye geçirmiyor değil. Özellikle son yıllarda yapılan çalışmalarla daha düzenli bir görünüme kavuşan sahillerimizde vatandaşların en büyük beklentilerinden birisi de, ilçemizin sahillerinde denize girebilmek.

 Sıcak havalarda insanların suya ihtiyaç duyduğu kadar, sokak hayvanlarının da ihtiyaç duyduğunu aklımızdan çıkarmayarak, kapımızın önüne bir kap su koymayı da ihmal etmeyelim.

 Gölcüklü mucitin büyük başarısı

Gölcük’te yaşayan vatandaşlardan, Sinan Yapıcı, uzun yıllar Gölcük Tersane Komutanlığı’nda görev yaptıktan sonra emekli olur. Emekli olduktan sonra hayalini kurduğu jeep için çalışmalara başlayan ve kurmuş olduğu bu hayalini 4 yıl içerisinde gerçekleştiren Sinan Yapıcı, şimdilerde uzun uğraşlar sonucunda kendisinin ürettiği aracını kullanıyor.

 Sinan Yapıcı, Gölcük Tersane Komutanlığı’nda çalışırken, hayalinde hep bir jeep yapmak olduğunu ve o dönemlerde, çalıştığı için fazla zaman bulamadığı için hayal ettiği araç için girişimde bulunamadığını belirterek, ancak emekli olduktan sonra böyle bir girişimde bulunduğunu ifade ediyor.

 Sinan Yapıcı, herkes emekli olurken bir dalın ucundan tutarken, kendisinin de hayalinde jeep yapmak olduğunu, bu hayalini gerçekleştirmek için de oturmuş olduğu evinin altında çalışmaya başladığını belirterek, bugün mutlu sona ulaştığını söylüyor. Sinan Yapıcı, bu çalışmaları yaparken hiç kimseden destek almadığını belirterek, tamamen kendi katkı ve fedakarlıklarıyla hayalindeki aracı tamamladığını ifade ediyor.

 Sinan Yapıcı’nın yapmış olduğu bu özverili ve başarılı çalışma aslında her yönüyle örnek olacak cinsten. Yani emekli olup evde oturmak yerine hayalindeki otomobili yapmak için çalışmalar yapıp, birçok şeyden fedakarlık göstermesini azmin bir başka örneği olarak görüyorum. Bunun dışında böyle bir aracı yapmak ve kullanacak duruma getirebilmek zaten büyük bir başarı hikayesi. Sinan Yapıcı’yı örnek çalışmasından dolayı kutluyorum.

YAZARIN DİĞER YAZILARI

Yazarın tüm yazıları
X