Sergilenen eserler göz kamaştırdı…

03 Mayıs 2023 16:29
Sergilenen eserler göz kamaştırdı…

Kocaeli Büyükşehir Belediyesi Meslek ve Sanat Eğitim Kurslarının (KO-MEK), 2022-2023 eğitim ve öğretim yılı kursiyerlerinin eserlerinden oluşan ilçe sergileri geçtiğimiz hafta İzmit ile başlamıştı. Eğitim hayatına 19 yıl önce başlayan ve bu yıl 19. eğitim yılını kutlayan KO-MEK, her eğitim döneminde kurs merkezi ve branş sayısını arttırdı. Halen 43 kurs merkezinde ve 12 ilçede faaliyetlerini sürdüren KO-MEK, sanat eğitiminin yanındaki meslek branşları ise ülke istihdamına katkıda bulundu.

KO-MEK eğitimin yanı sıra hayata geçirdiği projeleriyle bizi biz yapan değerlere katkı sundu. KO-MEK Vefası, KO-MEK Bohçası, KO-MEK Hurması adını taşıyan anlamlı projeler gönüllere de taht kurdu.

KO-MEK’te eğitim gören kursiyerlerin bir yıl boyunca hazırladıkları el emeği göz nuru eserler Gölcük ilçe sergisi ile beğeniye sunuldu. Her birisi ince ince işlenmiş birbirinden değerli ürünler, sergiyi gezmeye gelen vatandaşların büyük beğenisini kazandı. Birbirinden değerli eserlerin sergilendiği sergide, kursiyerler de yapmış oldukları eserleri sergilemenin heyecanı içerisinde oluyor. Kursiyerlerin, her birisi usta ellerden çıkmış gibi göz alıcı ve oldukça şık eserlerini ortaya çıkarırken verdikleri emek ve hassasiyet sergilenen ürünlere yansımıştı.

Bununla birlikte, açılan kurslarda kursiyerler arasında dayanışma, kaynaşma ve birlikteliğinde en güzel örnekleri sergileniyor. Tamamen gönüllülük esasına göre kurslara devam eden kursiyerleri de ayrıca tebrik etmek gerekiyor. Yine aynı şekilde insanlara yeni bir şeyler öğretmenin heyecanı içerisinde, kursiyerlerle yakından ilgilenen ve birbirinden değerli eserlerin ortaya çıkmasında büyük emekleri olan eğitmenleri ayrıca kutlarım. Açılan sergilerle birlikte kültürümüz ve geleneklerimiz yaşatılarak, gelecek nesillere de aktarılmış oluyor. 

 Geri dönüşümle katkı…

İlçemizin belirli noktalarında çöp konteynırlarının yanında birde geri dönüşüme tabi malzemelerin atılması için, geri dönüşüm konteynırları bulunuyor. Fakat geri dönüşüm kapsamındaki malzemeleri atmak üzere konulan bu konteynırlara, bazı vatandaşlar çöpünü atabiliyor veya geri dönüşüm de kullanabilecek kağıt, plastik, cam, metal ve karton gibi geri dönüşüm kutularına atılması gereken malzemeleri, çöp konteynırlarına atabiliyor.

Gölcük’te belirli yerlere atık pillerin toplanması amacıyla atık pil kutuları yerleştirildi. Duyarlı vatandaşlar atık pillerini, konulmuş olan atık pil kutularına atarak, doğanın korunmasına yardımcı olma hassasiyetini gösteriyor. Bununla birlikte geri dönüşüme tabi malzemeleri çevreye gelişigüzel atarak zarar verenlerde yok değil. Bu konuda hassas ve duyarlı davranmak ise doğanın daha temiz kalmasında etken oluyor.

Böyle olduğu zaman, geri dönüşümde kullanılabilecek malzemeler veya çevrenin ve doğanın kirletilmemesi adına yapılan çalışmalar için verilen emeklerde boşa gidiyor. Ev ve işyerlerinde kullanılmayan defter, dergi, karton, metal ve cam gibi eşyaları bulunduğumuz yerdeki en yakın geri dönüşüm kutularına atabiliriz. Yapılacak olan yalnızca bu gibi malzemeleri çöp kutusu yerine, geri dönüşüm konteynırlarına atmak.

Günümüzde geri dönüşüm oldukça büyük önem kazanmaktadır. Atıkları kaynağından ayrıştırarak hem çöp miktarını azaltabilir hem de geri dönüşüme katkı sunabiliriz. Çevreye ve doğaya karşı daha duyarlı olup, geri dönüşüm ile çevremizin korunmasına ve ülke ekonomisine katkı verebiliriz.

 

YAZARIN DİĞER YAZILARI

Yazarın tüm yazıları
X