Seramik sempozyumunun ardından…

26 Mayıs 2016 16:48

Gölcük Vizyon 2023 projesi kapsamında Gölcük Belediyesi, Gölcük Kent Konseyi ve Kocaeli Üniversitesi’nin iş birliğiyle düzenlenen 6. Uluslararası Gölcük Seramik Sempozyumu geçtiğimiz hafta içerisinde Kazıklı Kervansaray Kültür Yapısı’nda düzenlenen tören ile başlamıştı.

Daha önce beş kez düzenlenen ve bu yıl altıncısı düzenlenerek, ileriki yıllarda da devam etmesini temenni ettiğim sempozyum, gerek seramik sanatının tanıtılması ve geliştirilmesi, gerekse ilçemizin tanıtımında önemli rol oynamıştır.

Seramik sanatının imkan ve sınırlarının geliştirilmesine katkı sağlamak, sanatçı, öğrenci ve sanatseverler arasındaki diyaloğun arttırılmasını amaçlayan 6. Uluslararası Gölcük Seramik Sempozyumu’nda sanatçılar üretmiş oldukları eserlerle, seramik sanatının kişisel teknik ve yorumlarını aktarıp, sanata ve bilime katkıda bulundular.

Sempozyum süresince yurt dışından 4, yurt içinden ise 6 sanatçı ilçemizde ağırlandı. Alanlarında uzman sanatçılarla seramik tutkunlarının buluştuğu 6. Uluslararası Gölcük Seramik Sempozyumu ardında renk ve canlılık bıraktı.

Sempozyum kapsamında Değirmendere’de gerçekleştirilen ve çocuklarında katılmış olduğu etkinlikte birbirinden renkli görüntüler ortaya çıktı. Vatandaşların da ilgiyle takip ettiği etkinlik, Değirmendere sahiline de ayrı bir canlılık getirdi. Gölcük halkının sanata olan ilgisi de katıldıkları etkinliklerdeki kalabalıktan görülüyordu. 

Gerçekleşen sempozyumda Kocaeli Üniversitesi Değirmendere Ali Özbay Meslek Yüksek Okulu’nda çeşitli seminer ve çalıştaylar düzenlendi. Düzenlenen sempozyum süresince sanatçıların yapmış olduğu birbirinden güzel eserler Gölcüklü vatandaşların da büyük ilgisini çekti. Tabi sempozyumdan en çok faydalananlar ise öğrenciler oldu.

Öğrenciler, sanatçıların vermiş oldukları gerek seminerlerde, gerekse çalıştaylarda göstermiş oldukları çalışmaları dikkatle takip ettiler. Özellikle asistan öğrencilerinin, yeni teknikler öğrenerek kendilerini geliştirme imkanı bulması, sempozyumun katkısını bir kez daha gözler önüne sergilemiştir. Kocaeli Üniversitesi’nin de sempozyuma destek ve katkıda bulunmasını da, kentle bütünleşen bir üniversite olarak çok önemli buluyorum.

Uluslararası Gölcük Seramik Sempozyumu kapsamında yapılmış olan birbirinden güzel eserlerin ise İlçemiz sınırları içerisinde kurulması planlanan Çağdaş Seramik Sanatları Müzesi’ne bağışlanacağı belirtildi.

Gölcük’te sanatı geliştirmek, daha fazla çevreye yayılmasını sağlamak ve ilçemizin tanıtımına katkıda bulunmak amacıyla düzenlenen ve düzenlenecek olan sempozyum, seminer, çalıştay ve festivallerle birlikte ilçemizdeki canlılık ve hareket artacak, bunun sonucunda da ilçemize olumlu etkileri olacaktır.

Bu yıl altıncısı düzenlenen ve önümüzdeki yıllarda daha nicelerinin düzenlemesini dilediğim, Uluslararası Gölcük Seramik Sempozyumu’na katkı veren kurum, kuruluş ve değerli sanatçılar ile emeği geçen herkese teşekkür etmek gerekiyor.

YAZARIN DİĞER YAZILARI

Yazarın tüm yazıları
X