Sahillerin doğal güzelliği…

02 Haziran 2023 16:34
Sahillerin doğal güzelliği…

Gölcük’te bulunan Kavaklı, Değirmendere, Halıdere ve Ulaşlı sahilleri doğal güzellikleriyle, ilçemizde yaşayan vatandaşların adeta nefes aldığı, günün yorgunluğunu çıkardığı ve sahip çıkılması gereken yerlerin başında geliyor. Kavaklı, uzun bir sahil şeridi bulunması ve yeşil alanları ile vatandaşların sahil boyunca yürüyüş imkanı bulabildiği yerler arasında geliyor. Değirmendere sahili, her mevsim vatandaşların ilgi gösterdiği, yaz aylarında çok sayıda misafiri konuk eden, düzenlenen festival, sempozyum, sanat ve spor etkinlikleri ile adını daha fazla duyuran, yoğun ilgi gören yerlerden oluyor. Halıdere ve Ulaşlı sahilleri de doğal güzellikleri ile vatandaşların ilgi gösterdiği yerler arasında bulunuyor.

Sahiller, yapılan çalışmalarla güzel bir çehreye kavuşmuş, gerek yeşil alanları ile gerekse vatandaşlara sunulan sosyal olanaklar ile en fazla tercih edilen yerler arasında bulunmayı bilmişti.Değirmendere, doğal güzelliği ve sahili ile vatandaşların vazgeçemediği yerler arasında geliyor. İzmit Körfezi’nde son yıllarda yapılan çalışmalarla birlikte, balık çeşitliliği artmış ve her geçen gün körfez, daha temiz bir görünüm kazanmaya başlamıştı. Balık çeşitliliğinin artması vatandaşların da ilgisini çekmiş ve amatör balık tutkunları da buna bağlı olarak artış göstermişti. Önceleri yalnızca yaşça büyüklerin merak sardığı olta balıkçılığına, şimdilerde yaşça küçük olanlarında ilgi duyduğunu gözlemleyebiliyoruz. İlçemize bağlı sahillerde balık tutmayı hobi edinen her yaştan insanı görebilmek mümkün oluyor. Bu ise sahilde renkli görüntüler oluşturuyor.

Akıllı bisiklet istasyonları da sahil kesimleri başta olmak üzere vatandaşlar tarafından ilgi görmeye devam ediyor. Bununla birlikte, akıllı bisikletlerin bazılarının zarar gördüğü de gözlerden kaçmıyor. Vatandaşların kullanımına sunulan ve ilgi gören bisikletleri kullanırken gereken özenin gösterilmesi gerekiyor.

İzmit Körfezi’nde yapılan çalışmalarla birlikte, körfezin her geçen gün daha temiz bir görünüme kavuşması, yalnızca balık popülasyonunda değil diğer canlı türlerinde de artışa olumlu olarak katkıda bulundu. Denizin temiz kalması ve yarınlara daha güzel bir çevre bırakmak adına çalışmalar yapılırken, bu çalışmalara katkı sunmak için vatandaşların üzerine düşen görevi yapması gerektiğini düşünüyorum. Öncelikle, yaşamış olduğumuz coğrafyanın kıymetini ve değerini iyi bilmeli, denizin temiz kalması için ilk kural olan kirletmemeyi toplumun geneline yaymamız gerekiyor.

Doğal bir güzelliği olan ve vatandaşların yoğun olarak tercih ettiği sahillerde çevre temizliğine özen göstermek ayrı bir önem taşıyor.İzmit Körfezi’nin adeta doğal bir akvaryum halini alması için yapılan tüm çalışmaların bizler için olduğunu unutmadan, denizin ve doğanın temiz kalması adına gereken katkıyı vermeliyiz.

Evsel atıklar…

Havaların ısınması ile birlikte, evlerde veya işyerlerinde tadilat işlemleri daha fazla oluyor. İlçemizin bazı noktalarında karşılaşılan evsel atıklar ve moloz atıkları, duyarlı vatandaşların tepkisini çekiyor. Bazı kimseler evlerinden veya işyerlerinden çıkan eski durumda olan eşyaları boş olan arsalara veya köşe başlarına bırakması, görüntü kirliliğinin oluşmasına neden oluyor. Bazı yerlerdeki atılan eski eşyalar veya molozların çok olması, bu konuda gereken hassasiyetin ve duyarlılığın gösterilmediğini de gözler önüne seriyor.

Molozların getirmiş olduğu görsel kirlilik duyarlı vatandaşların tepkisini çekiyor.  Bu şekilde istenmeyen davranışlarda, yapılan temizlik çalışmalarına da gölge düşürüyor.Bazı noktalardaki yeraltı çöp konteynırlarının olduğu yerlerde dahi, çöp konteynırına çöpünü atmaktan imtina eden bazı kimseler, yeraltı çöp konteynırının yanına çöpünü bırakarak gidebiliyor.

YAZARIN DİĞER YAZILARI

Yazarın tüm yazıları
X