Sahilleri temiz tutalım…

09 Ekim 2023 15:19
Sahilleri temiz tutalım…

Gölcük ve bağlısı beldelerde bulunan sahiller, yaz aylarında vatandaşların vazgeçemediği uğrak yerlerden oldu.Kavaklı, Değirmendere, Halıdere ve Ulaşlı sahilleri görsel güzellikleriyle, ilçemizde yaşayan vatandaşların adeta nefes aldığı, günün yorgunluğunu çıkardığı ve sahip çıkılması gereken yerlerin başında geliyor. Sonbaharda, yaz aylarına nazaran daha az sayıda vatandaşı konuk eden sahiller, birçok güzelliği bünyesinde barındırıyor.

Gölcük’te yaşayan vatandaşlar olarak, sahillerimizdeki güzelliği kanıksamış olarak görmezden gelebilsek de, böyle doğal güzelliklerin her yerde bulunmadığının farkına varmamız gerekiyor. Sahillerde vatandaşların hizmetine sunulan ve halkın ortak kullanımında olan bazı değerlere sahip çıkılmadığını da görmek maalesef mümkün olabiliyor. Bazı duyarsız vatandaşlar bırakın sahip çıkmayı, durduk yere zarar verebiliyor.

Deniz kenarında oturup elindeki çöpü, az ilerisinde bulunan çöp kutusuna atmaktan imtina edende oluyor, oturmuş olduğu bankı karalayıp yaz-boz tahtasına çevirende. Bunları yapan duyarsız vatandaş, aynı sahilde oturup denizin ve doğanın keyfini çıkarmasını da biliyor. Yani doğaya ve denize sahip çıkmayıp kirlettiği gibi, nimetlerinden de yararlanmakta geri kalmıyor.

İlçemizin denize kıyısı olması dolayısıyla boş zamanlarını değerlendirmek isteyen bazı vatandaşlar, amatör balıkla uğraşarak, oltasını kaptığı gibi kendisini sahillere atıyor. Amaç balık yemekten daha ziyade, güzel vakit geçirmek ve günün sonunda da evine birazda olsa yakalamış olduğu balığın vermiş olduğu gururla dönebilmek olan vatandaşlar, sahillerimizde renkli görüntülerin oluşmasını sağlıyor.

Sahillerde balık tutan ve daha sonra balık tuttuğu yeri terk ederken temiz bırakanlar olduğu gibi, arkasında kötü bir görüntü bırakanlarda yok değil. Özellikle vatandaşların yürüyüş güzergahında olan bazı yerlerdeki bu hoş olmayan görüntü, vatandaşların tepkisini çekiyor. Buraları temiz tutan vatandaşlara duyarlılığından dolayı teşekkür etmek gerekirken, temiz bir şekilde bırakmayanlar ise tepki çekiyor.

Sahillerimizde bulunan ve ailelerin faydalanmış olduğu oturma bankları da, yine çevreye ve topluma karşı saygısı olmayan insanlardan maalesef nasibini alıyor. Toplumun kullanıma sunulan oturma guruplarına yazılar yazarak zarar verenler, oturulacak yerlere ayak basanlar, yine duyarlı vatandaşların tepkisini çekiyor.

İlçemizde bazı noktalarda denize dökülen dereler buluyor. Bu derelere çevreye duyarsız kimseler tarafından çeşitli atıklar atılabiliyor. Hatta geçtiğimiz dönemlerde derenin içerisine alışveriş arabası atılması, bu kadarına da pes dedirtmişti. Oysa doğaya ve çevreye sahip çıkmak için yapılacak olan şey çok basit; kirletmemek.

Toplumun genelini ilgilendiren ve vatandaşlara sunulan imkanlara zarar vermek demek, ekonomiye de, verilen emeklere de zarar vermek demektir. Vatandaşların dinlenmek ve kullanmış olduğu banklara verilen zarar, bankların yazılarla karalanması veya banklara çeşitli şekillerde verilen zarar olarak görülebiliyor. Gölcük, bulunmuş olduğu konum itibariyle birçok yerde bulunmayan birçok güzelliği bünyesinde barındırıyor. İlçemiz ve beldelerinde bulunan, vatandaşların tercih etmiş olduğu sahillerimizi temiz tutmalı ve bu konuda gelecek nesillere de örnek olmalıyız.

YAZARIN DİĞER YAZILARI

Yazarın tüm yazıları
X