Sağlıklı bir iletişimin önemi…

26 Temmuz 2023 15:57
Sağlıklı bir iletişimin önemi…

İnsanlar arasındaki sağlam bir dostluğun ve iyi bir arkadaşlığın temel kuralı sağlıklı bir iletişimden geçmektedir. İletişim aslında hayatın vazgeçilmez bir gereğidir. Sağlıklı bir iletişimin kurulmadığı bir ortamda insanlar birbirlerini anlayamazlar. Bu nedenle insanlar arasındaki iletişim açık ve net olmalıdır. Gerek ailede, gerek arkadaşlar arasında, gerekse iş hayatında, insan ilişkilerinin temeli, kişilerin karşılıklı olarak birbirlerini dinleme kapasitelerine dayanır.

Aile içi iletişim ise önemli olduğu halde bazen yeterince üzerinde durulmayan bir konu olabilmektedir. Aile içindeki etkili iletişim, aile üyelerinin karşılıklı olarak birbirlerinin düşüncelerini ve duygularını anlamalarını sağlar. Yine aile içinde işbirliği, yardımlaşma ve paylaşma davranışlarının da kuvvetlenmesine yol açar, çocukların gelişmesi içinde uygun bir ortam oluşmasına neden olur.İyi bir dinleyici olan kimseler, karşısındakinin yerine kendisini koyarak dinler; dinlediklerinden hissettiklerini ona ifade eder ve gerektiğinde tavsiyelerde bulunur.
Gençlerle olan iletişim de önemli bir yer tutmaktadır. Gençlik yılları insanların hayatlarında önemli ve unutamayacakları anıların olduğu dönemlerdir. Bazen yeni dostluk ve arkadaşlıkların kurulduğu, bazen de daha fazla sorumlulukların edinilmeye başlandığı yıllardır.Gelişen teknoloji, yaşam standartlarının yükselmesi, sosyal etkinliklerin daha fazla olması gibi nedenlerden dolayı, gençliğimizde yaşamadığımız birçok imkana şimdiki gençler çok daha kolay sahip olabiliyor. Teknolojinin her geçen gün daha fazla gelişmesi, gençlerin teknolojik imkanlardan daha fazla yararlanmaları ise yine onların yarınlara hazırlanmalarında etken olmaktadır.  
Ailelerin gençlerle olan iletişimi ise önem taşıyor. Gençlerle iletişimde samimi olmalı ve onları geleceğe yönlendirecek doğru adımları atmasında örnek davranışlar sergilenebilmeli. Genç yaştakilere yalnızca maddi anlamda destek vererek, onların ihtiyacını karşılandığını düşünmek ise yanıltıcı olacaktır diye düşünüyorum. Önemli olan gençlerin sesine kulak verip, onların dertlerine ortak olabilmektir. İlgileniyormuş gibi yapmayıp, sorunlarıyla, dertleriyle gerçek anlamda ilgilenebilmektir.

Gençlere sorumluluklarını anlatırken yapıcı olmak, onların alacakları sorunlulukları daha fazla sahiplenmesinde etken olacağı kanaatindeyim. Yardımlaşma ve paylaşma konusunda gençlere örnek olunabilmeli. İhtiyaç sahiplerine yardımda bulunmanın ne kadar önemli bir davranış olduğu bilincini aşılayabilmeliyiz.

Türkçeyi, doğru kullanmak ve gelecek nesillerimize aktarabilmek önem taşımaktadır. Konuşmuş olduğumuz dil aracılığıyla duygu ve düşüncelerimizi karşı tarafa ifade edebiliriz. Bu yüzden konuşmuş olduğumuz dilin önemi burada ortaya çıkmaktadır. Dilimizi doğru kullandığımızda karşı tarafa olumlu etkiler bırakabileceğimiz gibi, tam tersi olarak yanlış kullanımında olumsuz etki yaratabilmektedir.Bazı kimselerde görmeye başladığımız ve konuşurken kelimeleri yuvarlamaları veya olduğundan daha farklı bir şekilde telaffuz etmeleri yadırganmıyor değil. Bu ise zamanla sanki bir özenti halini alıyor.

Bugünün gençleri üzerine düşen sorumlukların farkına varıp, yarınlara kendilerini iyi hazırlamak durumundadır ki bu da çok çalışmaktan geçiyor. Çocukların ailede almış oldukları eğitim, daha sonra çevresiyle birlikte şekillenmektedir. Çocuklara olumlu olan davranışları kazanmaları konusunda yardımcı olunmalı, onlara örnek olmalıyız. Unutulmaması gereken ise çocuklara veya gençlere çok şey almak değil, onlarla çok şey paylaşmak önemlidir.

YAZARIN DİĞER YAZILARI

Yazarın tüm yazıları
X