Sağlık için spor…

14 Kasım 2023 15:50
Sağlık için spor…

Son günlerde hava sıcaklılarının özellikle akşam saatlerinden sonra geçtiğimiz günlere nazaran daha düşük seyretmesi, sağlığa biraz daha dikkat etmek gerekliliğini gösteriyor. İçinde bulunduğumuz mevsim itibariyle, soğuk algınlığına yakalanma ihtimali biraz daha fazla oluyor. Sağlıklı olmak denilince sadece bir kimsenin hasta olma durumunun olmayışı değil, kişinin bedenen ruhen ve sosyal yönden tam bir iyilik hali olarak ifade ediliyor.

İnsanların en değerli hazinesi olan ve o olmadan hiçbir şeyin önemi ve kıymeti bulunmayan sağlık konusunda daha duyarlı ve hassas olmak gerekiyor. Bazıları, sağlıklı olduğu zaman değil de daha çok, sağlık konusunda bir sorunla karşılaştığında veya sağlığını kaybedince kıymetini daha iyi anlıyor. 

Önemli olanda sağlığımızı korumak değil midir? Bazen istemediğimiz olaylar karşısında sağlık olsun deyip geçiştiriyoruz. Ama aslında öyle olmuyor. Her ne kadar sağlık olsun deyip, umursamaz gördüğümüz bazı şeyler, nede olsa aklımızın bir köşesinde yer ediyor. Bazı durumlarda bir şeyin kıymetini kaybedince daha iyi anlıyoruz. İşte sağlıkta değerini sağlıklı olduğumuz zamanda çokta fazla bilmeyip, kaybedince çok iyi anlayabildiğimiz bir olgudur.
Günlük yaşantımızda birçok olayla karşılaşırız. Bazı olaylar bizleri mutlu ederken, olmasını istemediğimiz veya beklemediğimiz bazı olaylar ise üzüntüye sevk eder. Aslında birçok şeyin gelip geçici olduğunun farkında olmadan, bazı durumlarda aşırı üzülür ve tepki veririz. İnsanoğlunun doğasında olan üzülmek, yine insan sağlığı için olumsuz etki yarabilmektedir.
Sağlığımıza her yaşta dikkat etmeli, vücudumuz için faydalı olan besinleri alarak, hastalıklara karşı vücudumuzun direncini koruyabilmeliyiz. Son günlerde gündüz saatlerinden nispeten daha sıcak olan hava, akşam saatleri ile birlikte daha serin bir havaya yerini bırakıyor.

Soğuk algınlığı geçiren kimselerin etraflarına karşı biraz daha özenli ve hassas davranması da gerekiyor. Özellikle kapalı alanlarda, toplu ulaşım araçlarında, insanların daha fazla bir arada bulundukları ortamlarda bu konuya dikkat etmek gerekiyor. 

Sağlık konusunda dengeli ve yeterli beslenme ön plana çıkıyor. Uzmanlar tarafından sağlıklı bir vücut için tavsiye edilen spor ise bazılarımız için başlamak istenip te, bir türlü başlayamadığımız, ama sağlıklı bir vücut için gerekli olan bir etkinlik olarak gösteriliyor.

İlçemizde yaşayan vatandaşlar sağlık için yürüyüşler konusunda aslında şanslı durumda bulunuyor. İlçemiz ve beldelerinde bulunan sahiller, spor yürüyüşleri için oldukça uygun alanlar olarak öne çıkıyor. Hem temiz bir deniz havası almak hem de yapılacak olan sağlık yürüyüşlerinin gerek ruh sağlığına gerekse de beden sağlığına çok iyi geleceğini düşünüyorum. Üstelik sahillerde bulunan spor aletleri, spor yapmak isteyenler için iyi bir imkan sunuyor.
Sahilde bir yürüyüş yapmak insanı günlük hayatın getirmiş olduğu stresten arındırdığı gibi daha pozitif düşünebilmek adına da büyük fayda sağlıyor. Amatör olarak olta balıkçılığıyla
ilgilenmekte, insanı ruhsal olarak çok fazla dinlendiriyor. Dinlenmiş bir vücut ise insanın bir sonraki güne daha zinde başlamasında önemli rol oynuyor. Düzenli spor yapmak ve dengeli beslenmek, sağlıklı bir yaşamın olmazsa olmazları olarak görülüyor. Sağlığımızın değerini iyi bilmeli ve sağlıklı bir ömür geçirebilmek için mümkün olduğunca stresten uzak durabilmeli ve spor yapmalıyız.

YAZARIN DİĞER YAZILARI

Yazarın tüm yazıları
X