Sağlığın kıymeti bilinmeli…

28 Kasım 2022 17:26

Sağlık insanların en değerli hazinesidir ve bizlere sunulan bir nimettir. Sağlık olmadan takdir edersiniz ki hiçbir şeyin önemi ve kıymeti olmamaktadır. İnsanlar sağlıklı olduğu zaman değil de daha çok, sağlık konusunda bir sorunla karşılaştığında sağlığının kıymetini daha iyi anlamaktadır.Sağlık, sadece hastalık durumunun olmayışı değil, kişinin bedenen ruhen ve sosyal yönden tam bir iyilik hali olarak ifade edilmektedir.

Günlük yaşantımızda birçok olayla karşılaşırız. Bazı olaylar bizleri mutlu ederken, olmasını istemediğimiz veya beklemediğimiz bazı olaylar ise üzüntüye sevk eder. Aslında birçok şeyin gelip geçici olduğunun farkında olmadan, bazı durumlarda aşırı üzülür ve tepki veririz. İnsanoğlunun doğasında olan üzülmek, yine insan sağlığı için olumsuz etki yarabilmektedir.

Önemli olanda sağlığımızı korumak değilmidir? Bazen kötü gelişen olaylar karşısında sağlık olsun deyip geçiştiriyoruz. Ama aslında öyle olmuyor. Her ne kadar sağlık olsun deyip, umursamaz gördüğümüz bazı şeyler, nede olsa aklımızın bir köşesinde yer ediyor. Bazı durumlarda bir şeyin kıymetini kaybedince daha iyi anlayabiliyoruz. İşte sağlıkta, değerini sağlıklı olduğumuz zamanda çokta fazla bilmeyip, kaybedince çok iyi anlayabildiğimiz bir olgudur.

İçinde bulunduğumuz mevsim itibariyle, soğuk algınlığına yakalanma ihtimali biraz daha fazla oluyor. Dolayısıyla hastalığa yakalanma durumu daha fazla oluyor. Bunların yanında soğuk algınlığı geçiren kimselerin etraflarına karşı biraz daha özenli ve hassas davranması da gerekiyor. Özellikle kapalı alanlarda, toplu ulaşım araçlarında, insanların daha fazla bir arada bulundukları ortamlarda bu konuya dikkat etmek gerekiyor.

Sağlığımıza her yaşta dikkat etmeli, vücudumuz için faydalı olan besinleri alarak, hastalıklara karşı vücudumuzun direncini koruyabilmeliyiz. Sağlıklı bir vücut için uzmanlarca tavsiye edilen spor ise bazılarımız için başlamak istenipte, bir türlü başlayamadığımız, ama sağlıklı bir vücut için gerekli olan bir etkinlik olarak gösteriliyor.

Dinlenmiş bir vücut ise insanın bir sonraki güne daha zinde başlamasında önemli rol oynuyor. Yazımın başında her şeyin başı sağlık demiştim. Sağlığımızın değerini iyi bilmeli ve sağlıklı bir ömür geçirebilmek için mümkün olduğunca stresten uzak durabilmeliyiz. Bazılarıbu konuda başarılı olurken, bazıları ise pekte başaramayabiliyor.

İnsanların ortak olarak kullandığı çevrenin temiz tutulması insanların sorumluluğundadır. Canlıların yaşamış olduğu çevrenin temiz kalması, gelecek nesillere daha temiz bir çevre bırakılması, ancak çevre temizliğine karşı duyarlı olmak sayesinde olacaktır. Bu açıdan çevre temizliği de sağlığı çok yakından ilgilendirmektedir. İnsan hayatının devamını sağlayan sağlığı korumanın, ancak sağlıklı ve temiz bir çevre ile mümkün olacağını da unutmamak gerekiyor.

Çevreyi temiz tutmanın birinci kuralı, kirletmemek olduğuna göre, toplumda yaşayan bireylerin çevre temizliğine vereceği en büyük katkı, etrafını kirletmemek olmalıdır. Günlük yaşantımızda bu konuda duyarlı davranışlar sergilemeyen kimselere de rastlamak mümkün olabiliyor. Temizlik çevreye karşı duyarlı ve sorumlu olmayı gerektirir. Fakat bazı kimselerin çevre temizliği konusunda yeterince örnek davranışlar sergilemediğini de gözlemleyebiliyoruz. Çevre temizliği denilince yalnızca elimizdeki bir çöpün, çöp kutusuna atılması algılanmamalı. Geri dönüşüme tabi olan atıkların da çevreye değil geri dönüşüm konteynırlarına atılması da, çevrenin korunması adına oldukça önemli bir katkıdır.

YAZARIN DİĞER YAZILARI

Yazarın tüm yazıları
X