Pozitif bakabilmek…

06 Haziran 2022 15:55

Bir kimsenin başka bir kimseden saygı beklemek hakkı olduğu gibi kendisinin de aynı şekilde saygı kuralları içerisinde davranması, olaylar karşısında hoşgörülü olması beklenen bir durumdur. İnsanların yaşantısında saygı, sevgi, hoşgörünün büyük önemi olduğu, karşılaşılan veya karşılaşılan sorunların aşılmasında anahtar rol oynadığı bazı zamanlarda unutulabiliyor.
Toplumda saygı, sevgi, hoşgörü ve empatinin yanında bir başka unsur olan sabırlı davranmakta gerekiyor. Sabır insanların, zorluklar ve sıkıntılar karşısında metanetli olması ve dayanabilmesine denir. Sabır, insanların sıkıntı ve zorluklara karşı sükunetle davranış sergilemesi demektir.
Etrafımızda bazı kimselerin sabır anlayışına hayran kalırız. Karşılaştığı sıkıntılar karşısında sabırlı davranan ve olaylara daha sakin yaklaşan kimselere imrendiğimizde olmuştur. Bu kimseler hayata gerçek anlamda pozitif bakabilen kimselerdir. Sabırlı insanlar sakin olup her şeye hemen sinirlenmezler, bu nedenle daha sonradan pişman olacağı şeyleri söyleyip insanların kalbini kırmazlar.
Tüm bunların yanında günümüzde karşılaştığımız bazı durumlar vardır ki, bazı kimselerin bırakın sabırlı olmayı, bir başkasını zor durumda bırakacak davranışlar sergilemektedir. Buna ise en çok trafikte rastlayabiliyoruz. İster araç sürücüsü olun isterse yaya olun bazı kimselerin sorumsuz ve sabırsız davranması bir başkasının tehlikeye atabilmektedir.
Trafikte uyulması gereken kurallar olmakla beraber, bazı davranışlar ise saygı ve hoşgörü çerçevesinde kendiliğinden oluşmaktadır. Bazı kimseler yaşantısında sabırlı davranmak yerine hep bir acelecilik içinde olabiliyor. Bazı olaylar karşısında gereken sabrı gösterememek, insanları zor durumda da bırakabilir. Gayet nizami bir şekilde araç kullanırken bir başka araç sürücüsü tarafından gerek selektör, gerekse korna ile rahatsız edilmek tahmin ediyorum kimsenin hoş karşılayacağı bir durum olmasa gerek.
Fakat bazı sürücüler, sanki yollar sanki yalnızca kendisine aitmiş gibi davranışlar sergileyerek, diğer sürücüleri tehlikeye atabiliyor. Trafik ışıklarında kırmızı ışıkta beklerken dahi, sarı ışığın yanması ile birlikte nedense aceleci davranışlarda bulunup, önündeki aracı rahatsız edebiliyor.
Toplu ulaşım araçlarında,olması gereken saygıyı göstermeyen veya sabırsız davranan kimselerle karşılaşmak mümkün olabiliyor. Durakta sıra beklerken sizden sonra gelen kimsenin sabırsızca davranışlar sergileyen hareketlerde bulunması, kabul edilen bir durum olmasa gerek. Yayaya saygı göstermeyen bazı kimseler, yayaların bulunduğu yerde daha dikkatli ve yolun karşısına geçişlerde önceliğin yayalara ait olduğunu bilmesi gerekirken, kendi bildiğini okuyup, gereken dikkat ve saygıyı göstermiyor. Bu şekilde davranan kimselerde herhalde hiç yaya olmuyor ki, bu şekilde davranışlar sergileyebiliyor.
Engelli vatandaşların ulaşımda kullanmış oldukları engelli rampalarının önlerine araçların park edilmesi, duyarlı vatandaşların tepkisini çekiyor.
İstenmeyen davranış biçimlerini sergileyen kimselerin yalnızca, ‘bana yapılsaydı ne düşünür, ne hissederdim’ diye düşünmeleri bile yaşanan birçok olumsuzlukların önüne geçmesinde büyük etken olacaktır. Hayata pozitif yönden bakabilmek, insanları daha mutlu eder, insanlar arasındaki ilişkilerin daha sağlam olmasını sağlar.

YAZARIN DİĞER YAZILARI

Yazarın tüm yazıları
X