Otopark, önemli bir ihtiyacı karşılıyor…

01 Ocak 2024 16:13
Otopark, önemli bir ihtiyacı karşılıyor…

Gölcük, ulaşım konusunda gün içerisinde çok sayıda aracın transit olarak kullandığı oldukça önemli bir karayolunun üzerinde bulunuyor. D-130 Karayolunda görülen trafik yoğunluğunun, daha çok sabah ve akşam mesai saatleri başlangıç ve bitiminde arttığını, gün içerisinde daha akıcı bir hal aldığını söyleyebiliriz. Sabah saatlerinde ilçemizin Değirmendere giriş yönünde oluşan trafik yoğunluğu, akşam saatlerinde ise tam tersi olarak ilçemizin İzmit yönünden girişinde daha fazla görülüyor.

Gölcük’te geçtiğimiz yıllarda hizmete sunulan köprülü kavşaklar, ulaşım konusunda yaşanan sorunları ortadan kaldırmış ve köprülü kavşakların bulundukları bölgelerde trafiğin kesintisiz ve sağlıklı bir şekilde işlemesine de olanak sağlamıştı. Gölcük’te ulaşımda yoğun olarak kullanılan caddelerde son dönemlerde yapılan genişletme çalışmaları ise ulaşımın daha sağlıklı bir şekilde işlemesine katkıda bulundu.

Son yıllarda artan araç sayısı ise yeni otopark alanlarına ihtiyaç duyulduğunu gösteriyordu. İlçemizde ve şehir merkezine yakın olması dolayısıyla araç sürücüleri tarafından yoğun olarak tercih edilen otopark alanları, ihtiyaca tam olarak cevap vermese de, yine de oldukça fazla sayıda aracın park etmesine olanak sağlıyor.

İlçemizde araç sürücülerinin önceden otopark olarak kullanmış olduğu alanda, ilçemizin çehresini değiştirecek kentsel dönüşüm projesi hızla devam ediyor. Merkez Mahallesi’nde bulunan otopark alanı ise araç sürücüleri tarafından yoğun olarak kullanılıyor. Bu noktada bulunan otopark alanı şehir merkezine yakın olduğundan, gün içerisinde çok sayıda araca ev sahipliği yapmaya devam ediyor.

Gölcük’te ulaşımda yoğun olarak kullanılan caddelerinden olan Donanma Caddesi’nde bulunan otopark alanı da yapılan düzenleme çalışmaları sonrasında daha kullanışlı bir hale getirilmiş ve araç sürücüleri tarafından yoğun olarak kullanılmaya başlanmıştı. Bu noktadaki otopark alanı da önemli bir ihtiyaca cevap veriyor.

Değirmendere özellikle yaz aylarında çok sayıda misafiri konuk ediyor. Yaz aylarında birçok sosyal etkinliğin yapıldığı Değirmendere’de, otopark ihtiyacını karşılamak amacıyla geçtiğimiz dönemlerde katlı ve kapalı otopark yapılmış ve vatandaşların hizmetine sunulmuştu. Hizmete açıldığı günden bugüne kadar, araç sürücülerinin otopark ihtiyacını karşılamayı sürdüren kapalı otopark alanı, geçtiğimiz hafta sonunda da çok sayıda aracın otopark ihtiyacını karşılamıştı.

Değirmendere’de cumartesi günleri kurulan semt pazarına vatandaşlar yoğun ilgi gösteriyor. Dolayısıyla çok sayıda vatandaş ta semt pazarına alışveriş için aracıya geliyor. Bizde hafta sonunda pazara alışveriş için gittik. Aracımızı park etmek için kapalı ve katlı otoparka yöneldik. Pazara alışverişe gelen vatandaşların araçlarının olduğunu düşündüğüm araç yoğunluğundan dolayı, otoparkta neredeyse araç park yeri bulmak ta bir o kadar zordu.

Katlı ve kapalı otoparkın ne denli büyük bir ihtiyacı karşıladığı, park edilen araç sayısından kolayca anlaşılabiliyordu. Bu noktadaki otopark, önceleri görülen trafik yoğunluğunun önüne geçmekle birlikte, aynı zamanda pazara alışverişe gelen vatandaşları için de büyük bir kolaylık sağlıyor. Değirmendere Başkomutan Caddesi’nde bulunan katkı ve kapalı otoparkın, her yönüyle büyük bir fayda sağladığını ve önemli bir ihtiyaca cevap verdiğini de görebilmek mümkün oluyor.

YAZARIN DİĞER YAZILARI

Yazarın tüm yazıları
X