Otopark alanları ve ulaşım…

24 Ocak 2023 15:13
Otopark alanları ve ulaşım…

Önemli bir ulaşım ağı olan D-130 Karayolu üzerinde bulunan ilçemizde, gün içerisinde trafik yoğunluğu bazı saatlerde kendisini daha fazla hissettiriyor. Sabah ve akşam saatlerinde daha fazla araç yoğunluğunun olduğu anayolda, bazı caddeler bazı araç sürücüleri tarafından anayola alternatif olarak kullanılabiliyor. Gölcük’te son dönemler içerisinde bazı caddelerde yapılan yol genişletme çalışmaları, ulaşımın daha sağlıklı bir şekilde işlemesine katkıda bulunuyor.

İzmit yönünden gelip Değirmendere yönüne gidecek olan bazı sürücüler, Adnan Menderes Bulvarı ve Mareşal Fevzi Çakmak Caddesi’ni kullanarak, gerek Amiral Sağlam Caddesi’nden gerekse Donanma Caddesi’nden anayola ulaşım imkanı sağlayabiliyor. Bu ise özellikle akşam mesai bitiminde ilçe merkezinde araç yoğunluğunun oluşmasına neden olabiliyor. Oluşan araç yoğunluğu Donanma Caddesi’nde de kendisini hissettiriyor. Donanma Caddesi’ni kullanarak Değirmendere yönüne gidecek olan araçların oluşturduğu yoğunluk akşam saatlerinde daha da artıyor.

Artan nüfusla birlikte, araç sayısında da artışın olması,  yeni otopark alanlarına da ihtiyaç duyulduğunu gösteriyor. İlçemizde şehir merkezine yakın noktalardaki otopark alanları araç sürücüleri tarafından yoğun olarak tercih ediliyor. Bunların arasında en çok tercih edilen yerlerin başında olan eski Gazi Ortaokulu’nun bulunduğu alan ise kentsel dönüşüm sahasında kaldığından araç parkı yapılamıyor. Araç sürücülerinin tercih ettiği bir diğer otopark alanı olan Merkez Mahallesi’ndeki alan, yine ilçe merkezinde olması dolayısıyla yoğun olarak kullanılıyor.

İlçemizin ulaşımda yoğun olarak kullanılan caddelerinden olan Donanma Caddesi’nde bulunan otopark alanı da yapılan düzenleme çalışmaları sonrasında daha kullanışlı bir hale getirilmiş ve araç sürücüleri tarafından yoğun olarak kullanılmaya başlanmıştı.Değirmendere’de hizmet veren kapalı otopark ise beldedeki otopark ihtiyacına cevap vermişti.

İlçemizde bulunan otopark alanları yeterli gelmeyebilir fakat bu alanların kullanımında bazı sorunlar görülebiliyor. Bu sorunların en başında ise bazı araç sürücülerininaraçlarını otopark alanlarına park ederken gereken duyarlılığı göstermemesi olarak görülüyor. Diğer araçların otopark alanlarında çıkışına engel olacak şekilde park edilen araçlar, araç sürücülerinin bu konuda mağduriyet yaşamalarına neden olabiliyor.

Otopark alanının araç park kapasitesi belirli olduğu halde, kapasitenin üzerinde araçların park edilmesi, diğer araç sürücülerini de olumsuz etkiliyor. Otopark alanı ile ilgili zemin düzenlenmesi ve diğer talepler karşılanmış, otopark alanı zemin asfalt ile kaplanarak, yağışlı havalarda görülen olumsuzluklarda giderilmişti.

Engelli bireylerin akülü veya tekerlekli sandalyesi ile yaya kaldırımlarına iniş ve çıkışlarda kullanmış oldukları engelli rampalarını, araçlarını park etmek suretiyle kapatan bazı sürücüler, engelli vatandaşların ulaşım hakkına gereken saygıyı göstermiyor. Bu konuda daha fazla önem ve özenin gösterilmesi gerekiyor.

Otopark alanlarında görülen bir başka sorun ise bu alanların temiz tutulmaması olarak görülüyor. Otopark alanlarında ve yakınlarında çöp konteynerleri olmasına rağmen, otopark alanlarına çöplerin atılması, bazı kimselerde çevre temizliği konusunda gereken duyarlılığın oluşmadığını gösteriyor.Çevre temizliği konusunda daha duyarlı davranılması ise önem taşıyor.

YAZARIN DİĞER YAZILARI

Yazarın tüm yazıları
X